W tym roku w marcu mamy jak w najprawdziwszym, przysłowiowym, garncu: słońce, śnieg, duże amplitudy temperatur. Nie zraża nas to, aby przygotowywać się na nadejście wiosny. Zrobiliśmy już jej portret, wykonaliśmy chmurki, słońce, kwiaty i jaskółki do dekoracji sufitów na oddziałach, przygotowaliśmy girlandy i witraże do ozdoby sali dziennej oraz zaprezentowaliśmy zwiastuny nadchodzącej pory roku na kolorowych, trójwymiarowych obrazkach. W ostatnim czasie dużo rozmawiamy o cykliczności pór roku, zmianach w przyrodzie, które towarzyszą nadejściu wiosny i
zbliżających się świętach wielkanocnych. Zaklinamy zatem rzeczywistość – „Wiosno, przybądź !”
Aktualności
Przedwiośnie
Dzień Kobiet
W drugim tygodniu marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. Każda z dziewczynek i pań przebywających na oddziale została obdarowana słodkościami i biżuterią handmade. Wcześniej zorganizowaliśmy warsztaty robienia broszek. Dzięki temu powstało mnóstwo unikatowych ozdób. Broszki pięknie się prezentowały, były wyjątkowe i niepowtarzalne, jak dziewczynki i kobiety przebywające na naszym oddziale. Aby uczcić ten wyjątkowy dzień zaprosiliśmy wszystkie panie do wspólnego zdjęcia.
Życzymy wszystkim kobietom - małym i dużym, aby takie uśmiechy na twarzach, jak te uwiecznione na wspólnej fotografii, towarzyszyły przez cały rok!
„Poznań – miasto, w którym się leczymy”
W ostatnim tygodniu lutego br. realizowaliśmy na oddziałach szpitalnych zajęcia mające na celu przybliżenie młodym pacjentom z różnych stron Polski miasta, w którym znajduje się nasz szpital, czyli Poznania.
Zaczęliśmy od umiejscowienia miasta na mapie kraju i opowieści o jego początkach. Tym samym dzieci i młodzież poznały legendy o Poznaniu m.in. o słynnych poznańskich koziołkach. Z przyjemnością cofnęliśmy się w czasie, by podziwiać zdjęcia dawnego Poznania i porównać je ze współczesnym wizerunkiem miasta podczas oglądania albumów i zdjęć „Poznania w obrazkach”.
Młodzi pacjenci pracowali w grupach planując wycieczkę po Poznaniu korzystając z planu miasta. Efektem działań plastycznych są prace wykorzystujące materiały do ponownego użytku przedstawiające poznański ratusz. Było kreatywnie i ekologicznie.
Wysłuchaliśmy także opowiadania pt. „Blubry Starego Marycha” będącego kopalnią wiedzy o poznańskiej gwarze symbolizowanej przez postać znanego wszystkim mieszkańcom miasta - Starego Marycha. Nie zabrakło quizu o gwarze poznańskiej w formie „słów-zagadek”, które z zapałem odgadywaliśmy. Z kolei na pytanie: „Co jadają w Poznaniu?” odpowiedział młodym pacjentom film edukacyjny przedstawiający specjały poznańskiej kuchni.
Na zakończenie odbyliśmy wspólnie „wirtualną wycieczkę” po Poznaniu i wzięliśmy udział w quizie na temat stolicy Wielkopolski. Nie tylko poznaliśmy Poznań, ale go polubiliśmy.
Profesor Wiktor Dega – wielki przyjaciel dzieci
Patron naszego szpitala – wybitny chirurg i ortopeda światowej sławy – profesor Wiktor Dega – był określany mianem „wielkiego przyjaciela dzieci”. Świadczy o tym fakt, że w roku 1968 został pierwszym laureatem przyznawanego przez dzieci Orderu Uśmiechu.Liczne zasługi Profesora poznaliśmy podczas filmu prezentującego jego postać i dokonania podczas zajęć na oddziale 16 lutego br. Panie wychowawczynie zainicjowały w tym dniu pogadankę na temat profesora Wiktora Degi opowiadając nam anegdoty i ciekawostki ukazujące Profesora jako lekarza, ale i przyjaciela małych pacjentów.
Sylwetka patrona szpitala stała się przyczyną rozmów na temat ważnych ludzi, którzy imponują nam wiedzą, charyzmą i postawą, czyli naszych autorytetów. Jesteśmy przekonani, że profesor Wiktor Dega mógłby być jednym z nich.
Walentynki 2021
Z okazji obchodów Święta Zakochanych zorganizowaliśmy wiele atrakcji.
Każdy, kto przebywał na oddziale miał szansę zrobić walentynkową kartkę, przygotować gipsowy odlew serca lub obrazka z bukietem róż, ozdobić ramkę na zdjęcia czy wziąć udział w teatrzyku o znanych zakochanych parach wśród zwierząt. Co więcej, każdy kto był na oddziale został obdarowany walentynką oraz miał szansę rozwiązać quiz o miłości. Wszystko to osłodzone drobnymi upominkami w postaci cukierków i lizaków.
Uczniowie klas licealnych naszej szkoły uczestniczyli natomiast w quizie online pt. „W miłosnych labiryntach” odpowiadając na pytania dotyczące miłości i zakochanych z różnych dziedzin wiedzy (m.in. literatury, filmu, historii, nauk przyrodniczych). Dodatkowo, mogli stworzyć i zaprezentować własną listę przebojów - piosenek o miłości i wybrać Najsympatyczniejszą Dziewczynę i Najsympatyczniejszego Chłopaka w klasie.
To był świetny dzień !
„Kogo kocham, kogo lubię, zapraszam na bal, czyli wystrzałowy balik karnawałowy 2021”
Podczas ostatnich dni karnawału zorganizowaliśmy wystrzałowy balik. Dzieci i młodzież byli zachwyceni, ponieważ z tej okazji w sali dziennej oraz w salach chorych pojawili się magicy prezentujący rozmaite eksperymenty.
Wspólnie tworzyliśmy lampę - lawę, uczyliśmy się rozróżniać jajka gotowane od surowych, malować tęczę na mleku, zmoczyć palec w suchej wodzie, przygotować ciecz nieniutonowską i wiele innych cudów. Doświadczenia budziły podziw zarówno małych pacjentów, rodziców, jak i personelu medycznego. Z okazji świętowania karnawału każdy mógł się poczuć jak prawdziwa królowa lub gentelman dekorując się kolorowymi serpentynami i papierowymi dekoracjami. Wszystko to można było uwiecznić na zdjęciu w bogato zdobionej ramie.
Mimo, iż w obecnej sytuacji nie mogliśmy się zgromadzić na balu w sali dziennej, to i tak było wystrzałowo, wesoło i kolorowo.
Wyjątkowe urodziny
Z ogromną radością pragniemy poinformować, że 29 stycznia br. jeden z naszych pacjentów wspólnie z nami obchodził swoje osiemnaste urodziny.
Kuba wielokrotnie przebywał w naszym szpitalu i jest stałym bywalcem naszej sali dziennej oraz pilnym uczniem naszej szkoły. Czuliśmy się wyróżnieni mogąc mu towarzyszyć w dniu, w którym przekroczył próg pełnoletniości. Wspólnie z rodziną Kuby udało się zorganizować małą uroczystość przepełnioną dobrymi życzeniami i prezentami.
Mimo oczekiwania na operację na twarzy Jubilata pojawił się uśmiech oraz łzy wzruszenia. A my trzymamy kciuki, aby wszystkie marzenia Jakuba się spełniły!
Dzień Babci i Dzień Dziadka
Chwilę po tym, jak wkroczyliśmy w Nowy Rok i zakończyliśmy wspólne kolędowanie z Trzema Królami, rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów bardzo ważnych świąt – Dnia Babci i Dnia Dziadka.
Już wcześniej przygotowaliśmy się do wykonania upominków oraz kartek z życzeniami. Co więcej, poznaliśmy różne typy babcinej osobowości. Wszystko to za sprawą książki „Babcie od A do Z” wydawnictwa Debit. Jest to jedna z wielu wyjątkowych książek znajdujących się w Bajkowozie. Niestety, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, oczekuje on na lepsze czasy w szkolnej bibliotece. Wybrane książki dostają się do rąk dzieci i młodzieży dzięki opiekunom Bajkowozu.
Mali pacjenci chętnie opisywali swoje ukochane babcie i głośno zastanawiali się, do którego typu opisanych w książce babć, pasują. W Dniu Babci i Dniu Dziadka odwiedzaliśmy dzieci i młodzież z bogato zdobioną ramą, w której każdy mógł sobie zrobić zdjęcie i wysłać do seniorów rodziny.
Z pewnością byli oni zachwyceni mogąc zobaczyć uśmiech swoich wnuków na kolorowych zdjęciach!
Mikołajki 2020
Tegoroczne Mikołajki były inne od wcześniejszych. Niestety, z racji panującej sytuacji epidemiologicznej nie udało nam się spotkać na wspólnym świętowaniu w sali dziennej.
Mimo to na twarzach dzieci i młodzieży przebywających w szpitalu pojawiły się uśmiechy. Wszystko to dzięki wsparciu pomocników Mikołaja, którzy z entuzjazmem ruszyli w odwiedziny do małych pacjentów. Najmłodsi otrzymali zabawki, gry, puzzle i akcesoria biurowe będące doskonałym wyposażeniem każdego przedszkolaka lub ucznia.
Wysłannicy mieli czas, aby porozmawiać z każdym dzieckiem i rodzicem oraz życzyć zdrowia na nadchodzące święta oraz cały zbliżający się rok 2021.
Kartki z świątecznymi życzeniami dla pacjentów Hospicjum Palium
Kartki z świątecznymi życzeniami dla pacjentów Hospicjum Palium
W grudniu dzieci przebywające w naszym szpitalu oraz chętni uczniowie z II LO Zespołu Szkół 111 wzięli udział w przygotowaniu kartek świątecznych dla pacjentów Hospicjum Palium. Przepięknie wykonane kartki z życzeniami zostały przekazane koordynatorom Motylego Wolontariatu, działającego przy wspomnianej instytucji, a po odbyciu kilkudniowej kwarantanny rozdane pacjentom.
W podziękowaniu za ten wspaniały gest koordynatorzy Motylego Wolontariatu napisali:
Dziękujemy za moc wzruszeń w imieniu własnym i wszystkich tych, do których trafiły życzenia zapisane w świątecznych kartkach, przygotowanych przez Was, Waszych Przyjaciół i Wasze „dzieciaki”. Oj, spadło parę łez!
Życzymy Wam, aby całe dobro, które stało się na świecie dzięki Wam, wróciło do Was po stokroć!
Niech spokój zagości w Waszych Sercach i Domach na Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi niech zrodzi się i umocni Nadzieja i płynąca z niej Radość, że damy radę.
Życzymy Wam zdrowia, sił i wszystkiego, czego Wam potrzeba do pomyślnego zrealizowania planów w 2021 roku!
Dbajcie o siebie
i do szybkiego, prawdziwego zobaczenia!
Magda, Ola i Ala
Zespół Koordynujący Motylim Wolontariatem
Hospicjum Palium
Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu
Andrzejkowe wróżby
Listopad zakończyliśmy – zgodnie z tradycją – obchodami imienin Andrzeja, czyli andrzejkowymi wróżbami.
W tym dniu panie wychowawczynie przebrane za wróżki odwiedzały młodych pacjentów szpitala i inicjowały zabawy mające na celu przepowiadanie przyszłości. Można było wywróżyć imię swojej sympatii oraz odkryć, co dobrego czeka nas w nadchodzącym roku.
Zabawa przyniosła mnóstwo spontanicznej radości i pozwoliła oderwać się od szpitalnej rzeczywistości.
Dzień Pluszowego Misia
24 listopada na oddziałach szpitalnych obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia – najlepszego dziecięcego pocieszyciela.
W tym dniu mali pacjenci zapoznali się z historią maskotki oglądając film i rozmawiając o pluszowych bohaterach bajek. Dzieci szyły pluszowe misie i wykonywały ich portrety korzystając z różnych technik plastycznych.
Na zakończenie odbył się quiz wiedzy o puszystym przyjacielu wszystkich dzieci, a sala dzienna stała się galerią wykonanych prac.
„Smaczne piątki”
W piątki na Oddziale Dziennego Pobytu dla Dzieci i Młodzieży odbywają się zajęcia kulinarne pod kierunkiem wychowawcy z naszej placówki.
Młodzi pacjenci przygotowują różne dania i ciasta. W październiku delektowano się zapiekanką makaronową oraz pizzerinkami. Upieczono również ciasto bananowe oraz ciasto marchewkowe.
Młodzież przebywająca na oddziale chętnie współpracuje w kulinarnych działaniach, a przygotowane smakołyki są prawdziwą „ucztą dla ciała i…oka”.
Święto Niepodległości
102 Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły uczcili biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” uroczyście wykonując „Mazurek Dąbrowskiego” wspólnie w wychowawcami podczas zdalnych zajęć.
Kolejnym punktem obchodów tego doniosłego święta był udział uczniów klas LO w zdalnym „escape room”ie”, podczas którego młodzież rozwiązywała zagadki związane z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego, historii hymnu polskiego stanowiące kolejne stopnie wtajemniczenia do zakończenia gry. Uczestnicy otrzymają dyplomy i nagrody (cukierki „kasztanki”)po powrocie do szkoły. Jednym z wyzwań było również ułożenie „życzeń dla Polski”. Uczniowie wywiązali się z niego na przysłowiowy medal.
Ponadto licealiści uczestniczyli z zdalnym quizie w formie „koła fortuny” o tematyce niepodległościowej.
Na oddziałach szpitalnym pojawiły się imponujące gazetki o tematyce patriotycznej, a wychowawcy i nauczyciele inicjowali rozmowy na temat wolności i patriotyzmu w dzisiejszych czasach. Tego dnia na oddziałach szpitalnych rozbrzmiewały piosenki patriotyczne wywołując wzruszenie i radość.
Niech żyje Niepodległa !
Święto Pieczonego Ziemniaka
Ziemniakiem (Wielko)polska stoi! Trudno nie zgodzić się z tym hasłem.
To smaczne i odżywcze warzywo zyskało w naszej szkolnej społeczności swoje święto – to tzw. Dzień Pieczonego Ziemniaka, po poznańsku „pyry”.
Podczas tego dnia dzieci na oddziale II E poznały wartości odżywcze ziemniaka i zapoznały się z możliwościami kulinarnej obróbki tego warzywa. Dzieci wymieniały swoje ulubione potrawy z ziemniaków, wśród których triumfowały frytki.
Zakończeniem Dnia Pieczonego Ziemniaka były prace plastyczne, podczas których mali pacjenci przyozdabiali dorodne bulwy ziemniaków kolorowymi skrawkami materiału, by stworzyć „wesołe pyrki”, które stały się ozdobą sali dziennej.
Dzień Edukacji Narodowej
Święto Edukacji Narodowej znane potocznie jako „Dzień Nauczyciela” było dniem, w którym uczniowie naszej szkoły – zarówno przebywający na oddziałach szpitalnych, jak i licealiści z klas stacjonarnych – mogli docenić pracę swoich wychowawców i pedagogów.
Mali pacjenci podzielili się własnymi przemyśleniami na temat pracy i roli nauczycieli w ich życiu oraz wymienili cechy, za które cenią i lubią swoich pedagogów. Następnie przygotowali piękne życzenia i prace plastyczne, które przyozdobiły szpitalne korytarze.
Natomiast uczniowie klas stacjonarnych LO przygotowali wzruszający filmik z życzeniami i podziękowaniami dla nauczycieli, a także przygotowali słodki poczęstunek, który był formą wdzięczności za ich wysiłek i cierpliwość. Niech żyją nauczyciele! Niech żyją uczniowie!
Światowy Dzień Zwierząt
W poniedziałek świętowaliśmy przypadający 4 października Światowy Dzień Zwierząt. Na oddziale odbyła się pogadanka na temat praw zwierząt i obowiązków względem nich.
Dzieci dzieliły się swoimi przemyśleniami i opowiadały o swoich pupilach. Odbył się konkurs plastyczny „Moje ulubione zwierzątko”, w którym dzieci portretowały wybrane przez siebie zwierzątko dowolną techniką plastyczną.
Mali artyści zostali nagrodzeni upominkami oraz dyplomami.
Dzień Muzyki
Październik rozpoczął się od spotkania z muzyką na oddziale II E.
Młodzi pacjenci poznali różne rodzaje muzyki – od klasycznej po rockową.
Dzieci dały popis swojej kreatywności wykonując instrumenty muzyczne z materiałów pochodzących z recyklingu. Wzięły także udział w konkursie na „Mój ulubiony instrument muzyczny” i otrzymały drobne upominki.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było karaoke, podczas którego dzieci prezentowały swoje umiejętności wokalne śpiewając ulubione piosenki.
Okazało się, że słowa „muzyka łagodzi obyczaje” nie są pustym sloganem, a wspólna zabawa pozwoliła uruchomić pokłady wrażliwości i spędzić miło czas.
„Wrześniowy zawrót głowy”, czyli wielki powrót do szkoły .
Tradycyjny „pierwszy dzwonek” szkolny 2020 r. brzmiał niezwykle wyjątkowo, bo…ostrożnie, choć nadzwyczaj radośnie. Po bardzo długiej przerwie zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z entuzjazmem ruszyli do codziennych obowiązków. I to bez względu na to, czy nauka miała odbywać się na oddziałach szpitalnych, czy w szkole. Bardzo cieszyliśmy się ze spotkań z kolegami, koleżankami i wychowawcami. Po wielu miesiącach rozłąki i pracy zdalnej miło było znów ich zobaczyć w klasie i wrócić do tradycyjnej formy edukacji. Jednocześnie cały czas pamiętamy o zasadach higieny, których musimy przestrzegać w celu dbania o zdrowie swoje i innych. Bardzo wiele uwagi poświęciliśmy na rozmowy o obecnej sytuacji epidemiologicznej np. podczas lekcji wychowawczych. Na sali dziennej czytaliśmy nawet „Bajkę o złym królu Koronawirusie i dobrej Kwarantannie”.
Podczas zajęć wspominaliśmy wakacje i poruszyliśmy temat dożynek. Tablice na sali dziennej i oddziałach zostały wypełnione pracami dzieci i młodzieży prezentującymi miniony wolny czas.
15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Inspiracją do uczczenia tego święta była książka, pt.: „Kropka” Petera H. Reynoldsa. Po zapoznaniu z lekturą rozmawialiśmy o swoich talentach, tworzyliśmy prace plastyczne oraz rozwiązywaliśmy konkursy, w których „kropka” była tematem przewodnim.
Tegoroczny wrzesień pożegnaliśmy z przytupem. Ostatniego dnia odbył się bowiem Dzień Chłopaka, do którego uczczenia dziewczęta przygotowywały się parę dni, szykując drobne upominki i poczęstunek, dla swoich kolegów. Uśmiech na twarzach chłopców oznaczał, że warto było włożyć trud w szycie breloczków z filcu i ozdabianie serduszek z masy solnej.
W mijającym miesiącu został także utworzony blog szkoły zs111poznan.blogspot.com, na który odsyłamy wszystkich ciekawych informacji i zdjęć dotyczących naszych zajęć. Będzie się działo !
Konkurs matematyczno-plastyczny dla dzieci z oddziału
22 września br. na oddziałach szpitalnych 2E i 2D przeprowadzono konkurs matematyczno-plastyczny dla uczniów klas I-III. Celem konkursu było zapoznanie i utrwalenie właściwości figur geometrycznych, poznanie części wspólnej zbiorów, tworzenie zbiorów i przeliczanie elementów. Konkurs zakończył się samodzielnym utworzeniem dowolnej kompozycji składającej się z figur geometrycznych, którą wspólnie prezentowano i omawiano. W ten oto twórczy sposób młodzi adepci matematyki mieli okazję utrwalić swoje wiadomości. Było zatem i przyjemnie,
i pożytecznie !
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Październik 2019
- Wszystkie