Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią nadszedł długo wyczekiwany dzień wyjazdu na warsztaty językowe, zorganizowane przez niezłomną panią Hanię Gumną- Warchołek.
W środę, tj. 12 kwietnia 2013 roku, wczesnym rankiem rozpoczęliśmy naszą przygodę. Wyruszyliśmy z Poznania w kierunku granicy polsko-czeskiej, po drodze zatrzymaliśmy się we Wrocławiu, aby zabrać naszego pilota wycieczki – pana Macieja Milewskiego.
Już w autokarze rozpoczęły się warsztaty językowe – pani Hania rozdała zeszyty ćwiczeń, które uczniowie wypełniali każdego dnia po kolacji. W czasie przejazdu oglądaliśmy filmy o Pradze, Wiedniu, ale też bajkę o Kreciku… Pan Maciej Milewski (nasz pilot) opowiadał o miejscach, do których zmierzaliśmy.
W godzinach popołudniowych pierwszego dnia dojechaliśmy do Skalnego Miasta w okolicach Adrspach. Po zakupieniu biletów pan Maciej przeprowadził nas trasą turystyczną wśród niesamowitych formacji skalnych, opowiadając o tym niezwykłym miejscu. W Skalnym Mieście kręcono fragmenty pierwszej części „Opowieści z Narnii”. Jednym z ciekawszych obiektów, które zobaczyliśmy, była Brama Gotycka wybudowana w 1839 r. w stylu neogotyckim na polecenie barona Ludvika Karela Nadhernego. Było to kiedyś główne wejście do skalnego labiryntu. Niesamowite wrażenie zrobił na nas też Wielki Wodospad, spadający do wąwozu skalnego z wysokości 16 metrów.
Drugiego dnia (w czwartek), zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Pragi – „Miasta o Stu Wieżach”. Zobaczyliśmy wiele obiektów: Klasztor Strahovski i wzgórze Petrin oraz panoramę miasta; Loretę z kopią domu Marii Panny. Spacerowaliśmy po Ogrodach Królewskich z letnim pałacem Królowej Anny i „śpiewającą fontanną”. W pięknym otoczeniu Ogrodów Królewskich uczniowie na czarnych kartkach techniką wydrapywania przedstawiali obiekt, który zrobił na nich największe wrażenie. Zwiedziliśmy Zamek Królewski na Hradczanach: dziedzińce zamkowe, Katedrę św. Wita z gotycką kaplicą św. Wacława, Złotą Uliczkę. Uczestniczyliśmy w uroczystej zmianie warty na Zamku Praskim, która odbywa się codziennie o 12.00. Weszliśmy do kościoła św. Mikołaja. Następnie przeszliśmy na najsłynniejszy most praski – Most Karola. Na Rynku Starego Miasta oglądaliśmy Ratusz z XVI w. ze słynnym zegarem „Orloj”, pomnik Jana Husa i gotycki kościół Marii Panny.
Trzeciego dnia (w piątek) wyruszyliśmy z Czech do Austrii, w kierunku Wiednia. Od samego rana padał sążnisty deszcz, który niestety nie opuszczał nas przez cały dzień. Najpierw udaliśmy się na Wzgórze Kahlenberg, gdzie znajduje się kościół Św. Józefa z pamiątkami po Janie III Sobieskim. Ulewa uniemożliwił nam niestety zobaczenia panoramy miasta ze Wzgórza Kahlenberg.
W Wiedniu zwiedzaliśmy pałac Schönbrunn, poszliśmy też na chwilę do ogrodu, brodząc wśród kałuż i strumyków. Nieco przemoczeni i zmarznięci, ale wciąż w dobrych nastojach wsiedliśmy do autokaru, aby wyruszyć w drogę do Czech – do hotelu. Tego dnia poza codziennie odbywającymi się warsztatami uczniowie uczestniczyli też w escape roomie z wykorzystaniem telefonów komórkowych.
Czwartego dnia (w sobotę) ponownie przekroczyliśmy granicę czesko-austriacką, aby kontynuować poznawanie Wiednia. Zwiedzaliśmy centrum miasta (z autokaru i pieszo, z panią przewodnik): Ring, Operę Wiedeńską, Muzeum Przyrodnicze, Park Miejski z pomnikiem Johanna Straussa, pomnik Marii Teresy, Parlament, Ratusz, Uniwersytet, Katedrę św. Stefana, Zegar Figuralny, Hundertwasserhaus - ciekawą budowlę architektoniczną, Hofburg; Plac i Kościół Św. Karola.
Dodatkowym punktem programu było pójście do Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien), które zrobiło na większości z nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy prace pochodzące ze starożytnego Egiptu i klasycznego okresu starożytnego aż po te z końca XVIII wieku. Wśród zgromadzonych dzieł sztuki oglądaliśmy m.in. obrazy Rubensa, Rembrandta, Rafaela, Vermeera, Velázqueza, Tycjana i Dürera. Była to prawdziwa uczta dla miłośników sztuki.
W godzinach wieczornych wyruszyliśmy z Wiednia w kierunku granicy austriacko-czeskiej, a następnie czesko-polskiej. W czasie powrotu nie opuszczał nas dobry humor. Pani Hania z pomocą jury (składającego się z nauczycieli) rozstrzygnęła konkurs na najlepiej wypełniony zeszyt ćwiczeń. Uczniowie uczestniczyli też w quizie słowno-muzycznym dotyczącym sztuki i kultury Czech oraz Austrii.
We wczesnych godzinach porannych (w niedzielę) wróciliśmy do Poznania – zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, z lekkim żalem, że to już koniec wspaniałej czesko-austriackiej przygody, uwiecznionej w naszej pamięci i na zdjęciach.