• Historia Szkoły

•

Zespół Szkół Nr 111 w Poznaniu funkcjonuje przy Szpitalu Klinicznym im. prof W. Degi w Poznaniu przy
          ulicy 28 Czerwca 1956 r. oraz
          przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego
          im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Szkoła może poszczycić się ponad 65-letnią historią i tradycją. Powstała bowiem w roku 1949 dzięki staraniom i osobistemu zaangażowaniu prof. Wiktora Degi – wybitnego lekarza i człowieka. Początkowo jej celem była edukacja dzieci objętych opieką zdrowotną, przebywających na oddziałach szpitalnych. Stopniowo jednak placówka uległa przeobrażeniom, dostosowując swoją działalność do aktualnych potrzeb i oczekiwań uczniów.

Obecnie w skład Zespołu Szkół nr 111 wchodzi przedszkole (dzieci pacjenci szpitala), szkoła podstawowa (dzieci pacjenci szpitala), gimnazjum (uczniowie z orzeczeniami oraz dzieci pacjenci szpitala) , liceum ogólnokształcące (uczniowie z orzeczeniami oraz dzieci pacjenci szpitala).

Są to uczniowie z rozmaitymi schorzeniami i dysfunkcjami psychofizycznymi m.in. padaczką, mózgowym porażeniem dziecięcym, trudnościami adaptacyjnymi, chorobami psychicznymi.  Nauczaniem objęto również, według programu specjalnego, dzieci niepełnosprawne umysłowo. Uczniowie z orzeczeniami uczą się w klasach stacjonarnych.

Szkoła jest wszechstronną, nieustannie rozwijającą się placówką, która nie ogranicza się do wyrównywania braków edukacyjnych spowodowanych długotrwałą chorobą, ale umożliwia łagodzenie negatywnych skutków stresu związanego z adaptacją i pobytem dzieci w warunkach szpitalnych. Lekcje są prowadzone w małych grupach, często indywidualnie, przy łóżku. I chociaż sytuację taką poniekąd wymusza szpitalna rzeczywistość i ograniczenia związane z chorobą ucznia, realizuje ona priorytetowe założenia szkoły oparte na maksymalnym zindywidualizowanym i upodmiotowieniu procesu nauczania. Głównym celem jest zapewnienie każdemu uczniowi warunków uwzględniających jego możliwości i atmosfery opartej na zrozumieniu i życzliwości.

Placówka pełni zatem nieocenioną rolę edukacyjną i terapeutyczno - wychowawczą. Wyróżnia się wzorową organizacją w zakresie struktury, procesu nauczania (posiada własną bibliotekę i pracownię komputerową), jak i kompetencji, zaangażowania i wrażliwości pracowników dydaktycznych i administracyjnych. Zasługi te zostały docenione już w roku 1974 roku, kiedy to placówka otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Szkoła posiada również dobrze zorganizowane i funkcjonujące życie „pozaszkolne”. Taką rolę pełnią m.in. zróżnicowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb młodych pacjentów zajęcia opiekuńczo – wychowawcze, wycieczki, konkursy, przedstawienia, czy gazetka szkolna „Miniaturka” – tworzona od 1978 roku przez dziennikarzy-amatorów pod kierunkiem wychowawców.

Mając na uwadze specyfikę środowiska szpitalnego, nauczyciele i wychowawcy skupiają się również na tym, by dzieci nie utraciły kontaktu z rzeczywistością pozaszkolną. Służą temu odwiedziny rozmaitych gości m.in. uczniów z innych szkół, dzieci i opiekunów ze świetlicy socjoterapeutycznej. W ten sposób szkoła wspomaga medyczne leczenie oferując swoim podopiecznym rodzaj edukacyjno-społeczno-psychologicznej rehabilitacji.