4 kwietnia 2024 w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne pod tytułem "JA wobec zagrożeń codzienności", zorganizowane w ramach projektu "JA WOBEC WYZWAŃ WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA". Wydarzenie to skierowane było do uczniów klas I-IV szkół stacjonarnych i miało na celu podniesienie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w codziennym życiu, szczególnie w przestrzeni cyfrowej. Program warsztatów obejmował sześć kluczowych punktów, które zostały zrealizowane w formie interaktywnych prezentacji, dyskusji oraz praktycznych ćwiczeń. Prowadzący, wykładowcy oraz studenci Zakładu Edukacji Medialnej WSE UAM w Poznaniu, zapewnili uczestnikom solidną dawkę wiedzy, a także odpowiedzieli na liczne pytania. Podczas wykładu wprowadzającego uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci. Następnie, w trakcie dyskusji o rodzajach zagrożeń w sieci, młodzi uczestnicy nauczyli się identyfikować i unikać niebezpiecznych sytuacji online. Sekcja dotycząca patotreści skupiła się na edukacji w zakresie rozpoznawania szkodliwych treści i ich negatywnego wpływu na młodych użytkowników internetu. W części poświęconej fake newsom, uczestnicy nauczyli się, jak weryfikować informacje i odróżniać fakty od manipulacji. Sztuczna inteligencja została przedstawiona zarówno z perspektywy jej pozytywnych zastosowań, jak i potencjalnych zagrożeń. Ostatni punkt programu, dotyczący zabezpieczania komputerów i telefonów, dostarczył praktycznych wskazówek, jak chronić swoje urządzenia przed cyberzagrożeniami. Warsztaty zakończyły się sukcesem. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem i chęć poszerzania swojej wiedzy w tym obszarze.
Warsztaty wielkanocne na oddziale II E
- 52
Rekolekcje Wielkopostne
W dniu 26 marca 2024 r. uczniowie klas stacjonarnych LO uczęszczający na lekcje religii, wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych.
Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy szpitalnej. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się na Ostrów Tumski do Bramy Poznania ICHOT.
Uczniowie zapoznali się z nowoczesną multimedialną ekspozycją poświęconą państwowości polskiej i wyspie katedralnej. Wystawa prowadziła przez cztery sale: Gród, Wodę, Złoto i Witraż. Obejmowała czas od założenia grodu w X wieku do współczesności.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem zwiedzili ekspozycję, korzystając z audioprzewodnika.
13
Powitanie Wiosny w klasach stacjonarnych
Zgodnie z kalendarzem 21 marca młodzież licealna wraz z nauczycielami wyszła poza mury szkolne na powitanie wiosny.
Najpierw udaliśmy się do kina na sens pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak”, który poruszył nas do głębi i zmusił do zmierzenia się z tematem straty, niesprawiedliwości i zagłady, a przede wszystkim indywidualnej odpowiedzialności za bycie przyzwoitym w dobie kryzysu wartości.
Następnie ruszyliśmy na długi spacer do parku poszukując widocznych oznak wiosny. Zakończyliśmy wspólnie spędzony dzień wizytą w restauracji popularnej sieci fast food.
Spotkanie na temat zagrożeń wynikających z uzależnienia od nikotyny
Podczas lekcji wychowawczych gościliśmy panią z Inspektoratu Sanitarnego, która przeprowadziła zajęcia na temat uzależnienia od nikotyny, zarówno w formie papierosów tradycyjnych, jak i e-papierosów.
Uczniowie poznali negatywne skutki palenia, przede wszystkim zdrowotne. Mieli również możliwość wykonania pomiaru zawartości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu korzystając ze specjalnego urządzania.
Archiwum Aktualności