W roku szkolnym 2021/2022 nauczyciele Zespołu Szkół nr 111 w Poznaniu realizują projekt pt.: „Z książką dookoła świata”. Ma on na celu ukazanie, że mimo trudnych warunków szpitalnych w jakich przebywają młodzi pacjenci, mogą oni przenieść się do różnych miejsc na świecie. Wystarczy tylko użyć wyobraźni, wsłuchać się w tekst czytanych książek i wędrując „ palcem po mapie” poznać zwyczaje i tradycje innych kultur.
Zgodnie z założeniami, uczniowie przy wsparciu nauczycieli zwiększają zasób wiedzy z zakresu położenia geograficznego, fauny i flory, historii, języka, literatury, tradycji kulturowych, muzyki, zwyczajów kulinarnych, sposobów spędzania czasu wolnego, charakterystyki życia codziennego, wybitnych postaci oraz ciekawostek poszczególnych państw. Fundamentem realizacji zajęć w ramach projektu jest praca w oparciu o zasoby literatury zawartej w Bajkowozie – Wędrującej Szpitalnej Biblioteki. Dzięki temu zajęcia odbywają się cyklicznie, raz w tygodniu, zarówno na sali dziennego pobytu, w salach chorych, jak i w klasach stacjonarnych.
Poznaliśmy już rodzimą Polskę, słoneczną Afrykę, zróżnicowane kulturowo Włochy i szykowną Francję. Z racji, iż dni są krótsze, a temperatura za oknem niższa, szykujemy się na wyprawę do państw skandynawskich. Udało nam się nawiązać kontakt z nauczycielką uczącą w Finlandii. Napisała do nas list o tym, jak wygląda życie i nauka w kraju, w którym mieszka. Co więcej, przesłała mnóstwo pocztówek z życzeniami od swoich uczniów dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Otrzymaliśmy także kalendarz z wizerunkiem Muminków na 2022 rok oraz monety, jakim płaci się w Finlandii. Dzięki tej relacji mamy szansę na jeszcze lepsze poznanie obyczajów krajów północy. W grudniu zakotwiczymy do Wielkiej Brytanii, aby w towarzystwie Misia Paddingtona przygotować się do świąt.
Nauczyciele realizując założenia projektu odwołają się do różnych metod, form i działań dydaktycznych. Należą do nich m. in.: Bum Bum Rurki, Ozodbot i tablica interaktywna. Z ich pomocą dzieci i młodzież mają szansę zobaczyć widoki i zabytki odwiedzanych miejsc, zagrać słynne melodie na niezwykłych instrumentach oraz rozwiązywać zagadki z Ozobotem.
Każde zajęcia są niezapomnianą podróżą i przygodą dla młodych pacjentów, ale i dla nas-nauczycieli. Poczucie spełnienia daje nam uśmiech na twarzach dzieci, które pomimo trudnych warunków szpitalnych zaczynają się uśmiechać i wykonują działania, które dają im poczucie satysfakcji. Jako nauczyciele staramy się być bardzo uważni na wnioski, spostrzeżenia i opinie młodych czytelników. To wpływa na udoskonalanie podjętych działań oraz powstania nowych pomysłów. Jest ich bardzo wiele i na pewno zostaną uwzględnione w tworzeniu kolejnych projektów.