Wizyta wolontariuszek na oddziale II E
- 9
Dzień Książki
Kilka dni przed wakacjami odbył się szkolny Dzień Książki. Żeby tradycji stało się zadość, uczniowie z nauczycielami udali się na podchody do Parku im. Jana Pawła II. Licealiści najpierw szukali ukrytych kopert z poleceniami, a potem w grupach rozwiązywali zadania. Tworzyli facebookowy profil wybranego bohatera literackiego, robili tradycyjne zakładki do książki, odpowiadali na pytania do artykułu o Wisławie Szymborskiej, tworzyli memy literackie, przygotowywali krótkie scenki z wybranej lektury, Następnie prezentowali efekty swojej pracy. Nasi licealiści wykazali się dużym zaangażowaniem, poczuciem humoru i kreatywnością. W ramach drobnego upominku otrzymali magnetyczne zakładki do książki.
25
Wizyta Teatru Animacji
- 15
Warsztaty z policjantami z Wydziału Prewencji dla Nieletnich
Dnia 16 czerwca 2023 r uczniowie klas stacjonarnych w naszej szkole mieli możliwość wziąć udział w warsztatach z policjantami z Wydziału Prewencji dla Nieletnich Poznań Wilda. Tematem spotkania była szeroko rozumiana odpowiedzialność karna osób nieletnich. Głównymi wątkami rozmowy z młodymi osobami były cyberprzestępstwa m.in. uczniowie dowiedzieli się, że nikt w Internecie nie jest anonimowy i każdy dopuszczający się np. hejtu może ponieść konsekwencje karne. Innymi wątkami rozmowy były kradzieże popełniane przez osoby niepełnoletnie oraz obowiązek szkolny osób do osiemnastego roku życia.
Projekt "Poznajemy kraje anglo- i niemieckojęzyczne"
15 czerwca, w ramach projektu : ,,Poznajemy kraje anglo-i niemieckojęzyczne” odbyły się na Młodzieżowym Dziennym Oddziale Psychiatrycznym w HCP zajęcia na temat: ,,Zjednoczone Królestwo – dynastie. Koronacja króla Karola III.
Po wysłuchaniu prelekcji dotyczącej historii dynastii królewskich w Zjednoczonym Królestwie, zapoznaniu się z drzewem genealogicznym dynastii i ciekawostek z życia monarchy, uczniowie pracując w dwóch grupach wykazali się dużą kreatywnością, pomysłowością i zdolnościami plastycznymi. Stworzyli dwa różne portrety króla Karola III wykorzystując różne techniki plastyczne. Samodzielnie zebrane informacje, w angielskiej i niemieckiej wersji językowej, na temat króla wykorzystano do wykonania jego portretu.
Zajęcia wyraźnie spodobały się młodzieży i zainteresowały ją, rozładowały stres i napięcie oraz spełniły cele zawarte w scenariuszu.
Spotkanie ze specjalistą psychoterapii uzależnień
Dnia 13 czerwca 2023 r odbyły się w naszej szkole warsztaty ze specjalistą psychoterapii uzależnień, trenerem programu wczesnej interwencji wobec młodych osób używających narkotyków FRED GOES NET
Klasy stacjonarne miały możliwość porozmawiać na temat konsekwencji i zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz zdobyć rzetelną wiedzę na temat uzależnień.
Piosenka o Zespole Szkół nr 111
Dzień Dziecka na oddziałach szpitalnych
1 czerwca na dzieci przebywające na oddziałach szpitalnych czekała feria niespodzianek. Odbywały się warsztaty chemiczne, plastyczne, muzyczno-ruchowe oraz kulinarne "cuda-wianki" w postaci waty cukrowej, popcornu, czekoladowego fondue i szaszłyków owocowych. Nie zabrakło niespodzianek z koła fortuny. Odwiedziły nas maskotki futrzaków. Dzień ten uświetnili nam również uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych swoim przepięknym koncertem. Był to zwariowany i zarazem cudowny dzień!
134
Dzień Dziecka w klasach stacjonarnych
Z okazji Dnia Dziecka członkowie Samorządu Uczniowskiego LO przygotowali i przeprowadzili debatę oksfordzką na temat „Współczesny świat a polski system edukacji”.
Funkcję marszałka pełniła Anika, uczennica klasy III LO. Czuwała ona nad uroczystym przebiegiem dyskusji – zapraszała mówców do wygłoszenia swoich mów, pilnowała czasu wystąpień oraz dbała o niezakłócony przebieg danej przemowy.
Drużyny występowały naprzemiennie, zaczynając od pierwszej mowy propozycji aż do czwartej mowy opozycji.
Dyskusja pomiędzy dwiema czteroosobowymi drużynami była niezwykle poważna i merytoryczna.
W drugiej części spotkania licealiści integrowali się podczas gier planszowych i delektowali pyszną pizzą.
19
Dzień Matki
Jak co roku na oddziałach 2E i 2D zorganizowano i przeprowadzono Dzień Matki. Dzieci recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały piosenki. Następnie został przeprowadzony psychotest „Czy znam swoją mamę?”. Wiele śmiechu i radości było w trakcie przygotowanych dla mam konkurencji. Dzieci wspaniale dopingowały swoje mamy. Na zakończenie mamusie zostały obdarowane upominkami przygotowanymi przez swoje pociechy. Dzień ten dostarczył wszystkim obecnym wiele wzruszeń i uśmiechu.
53
Wspomnień czar - Dzień czesno - austriacki
We wtorek, 23 maja 2023 roku dla uczniów LO został zorganizowany Dzień czesko-austriacki, który stanowił podsumowanie tegorocznych Warsztatów Językowych.
Program był bardzo bogaty i intensywny. Spotkanie rozpoczęło się od rozwiązania konkursu na najpiękniejszą fotografię zrobioną przez uczniów. Za sprawą prezentacji zdjęć przenieśliśmy się ponownie do Czech i Austrii.
W kolejnej części spotkania uczniowie wysłuchali wykładów o historii tych dwóch państw oraz o najważniejszych twórcach czeskich i austriackich oraz ich dziełach. Uczestnicy mieli też możliwość zagrania na bym bum rurkach oraz zatańczenia walca wiedeńskiego. Spotkanie to obfitowało w liczne quizy z nagrodami. Nie zabrakło też czegoś dla podniebienia. Licealiści samodzielnie zrobili a potem posmakowali pysznego strucla.
54
Wykłady i warsztaty w Zakładzie Psychologii i Kognitywistyki UAM
W dniach 15-20 maja br. odbywała się 26 edycja poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, podczas którego uczelnie otwierają swoje drzwi (i sale wykładowe!) dla uczniów szkół.
I właśnie 18 maja uczestniczyliśmy w zajęciach na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM. Najpierw wysłuchaliśmy wykładu dr Mai Stańko-Kaczmarek na temat wpływu kreatywności na zdrowie, a po krótkiej przerwie, podczas której mogliśmy przyjrzeć się studenckiemu życiu w Kampusie Ogrody, wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Kreatywność jako wyzwanie”.
I faktycznie było to dla nas nielada wyzwanie! Zadania polegały m.in. na wymyślaniu nowych, nieszablonowych zastosowań do rozmaitych przedmiotów codziennego użytku czy kreatywnym rysunku.
To było cenne doświadczenie !
W "Wehikule czasu" z Mikołajem Kopernikiem
17 maja dzień był wietrzny i rześki, kiedy o 9 rano w Instytucie Fizyki na Morasku rozpoczęliśmy swoją przygodę. Nasi licealiści reprezentowali szkołę w kolejnej edycji gry fabularnej „Wehikuł czasu” tym razem inspirowanej postacią Mikołaja Kopernika w 550 rocznicę urodzin.
Rozpoczęliśmy od krótkiego wykładu o astronomii i obserwowania doświadczeń zaprezentowanych nam przez studentów fizyki. Z pewnością nikt się nie nudził, a i emocji było sporo podczas finalnej sceny wybuchu.
Następnie udaliśmy się w drogę do Rezerwatu przyrody Żurawiniec, by wykonać zadania związane z postacią Mikołaja Kopernika i jego dokonaniami. Za dobrze wykonaną pracę otrzymywaliśmy „dukaty”.
Zakończenie imprezy miało miejsce w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. Żniwnej, który był organizatorem przedsięwzięcia. Tu zebrane „dukaty” mogliśmy wymienić na pyszne przekąski – frytki lub drożdżówki przygotowane przez uczniów szkoły. Nie zabrakło nagród i dyplomów dla uczestników.
25
Warsztaty storyboards
11.05.2023r uczniów Zespołu Szkół nr 111 odwiedził Dawid Skórzybut — pracownik Bramy Poznania / Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, który opowiedział nam o swojej codziennej pracy, ale także przyniósł ze sobą ogromną księgę, dzięki której poznaliśmy legendę o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie. Jednak to nie wszystko! Pan Dawid jest wielkim pasjonatem kina i edukatorem filmowym, który wyjaśnił nam, czym jest storyboard/scenopis filmowy, który w pracy nad filmem jest jednym z niezbędnych elementów. Na koniec łącząc legendę o braciach i wiedzę o scenopisach filmowych, wspólnie stworzyliśmy piękne storyboardy opowiadające o Lechu, Czechu i Rusie. Uczniowie poradzili sobie z zadaniem fenomenalnie, a my z niecierpliwością czekamy na świetne filmy tych młodych kinomaniaków!
6
Dzień Ziemi
Na oddziałach 2 E i 2 D przeprowadzono cykl zajęć dotyczących Święta Ziemi. Przygotowano z tej okazji krzyżówki, quizy, rozsypanki zdaniowe. Przypomniano zasady recyklingu. Na koniec cyklu zajęć dzieci wykonały „zabawkę z odpadów”. Za aktywny udział uczniowie otrzymali upominki. Efektem kończącym było też utworzenie haseł promujących dbałość o naszą planetę.
Dzień PCK
Dnia 26 kwietnia na oddziałach 2E i 2D zorganizowano i przeprowadzono Dzień PCK. Nauczycielki zapoznały dzieci z założeniami i historią PCK. Przeprowadzono pogadankę tematyczną na temat zdrowego odżywiania. Następnie uczniowie wykonali plakat na ten temat, odpowiadały na wybrane przez siebie pytania dotyczące organizacji PCK. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat działalności największej organizacji humanitarnej i na zakończenie zostały obdarowane małymi upominkami.
Pożegnanie absolwentów
„I kiedy przyjdzie w drogę iść, a drogi - nie przetarte, wychodząc nie ryglujcie drzwi, zostawcie je otwarte”
Ten cytat z Bułata Okudżawy był mottem uroczystości, która miała miejsce 28 kwietnia 2023 r. Po raz kolejny przyszło nam pożegnać absolwentów LO – tym razem po czterech latach szkolnych wzlotów i upadków.
Były wzruszające przemówienia, podziękowania i upominki na pamiątkę wspólnych chwil. Łza się w oku zakręciła podczas oglądania prezentacji multimedialnej przedstawiającej minione cztery lata w szkole.
Z pewnością tegoroczni absolwenci mogą się poszczycić wyjątkowymi wspomnieniami.
Niech będą szczęśliwi i spełnieni w życiu! Będziemy tęsknić, a nasze drzwi pozostaną dla Was otwarte.
26
"Łączy nas pamięć"
Uczniowie Zespołu Szkół 111 w Poznaniu 19 kwietnia 2023 roku wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkil”, upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Przed dniem rocznicy uczniowie z oddziałów szpitalnych i liceum stacjonarnego w ramach zajęć świetlicowych oraz lekcji wychowawczej i zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne przygotowywali z papieru żółte żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci o wydarzeniach z roku 1943.
19 kwietnia 2023 roku (mimo deszczu) licealiści z klasy IV wyszli na ulice Poznania i rozdawali papierowe żonkile, informując przechodniów o ich znaczeniu – symbolu pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Tego też dnia uczniowie obejrzeli film na podstawie książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, przygotowanym przez Muzeum Historii Żydów POLIN.
4
XIV WARSZTATY JĘZYKOWE, CZECHY – AUSTRIA – SKALNE MIASTO-PRAGA-WIEDEŃ 2023, OD 12 KWIETNIA DO 16 KWIETNIA 2023
Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią nadszedł długo wyczekiwany dzień wyjazdu na warsztaty językowe, zorganizowane przez niezłomną panią Hanię Gumną- Warchołek.
W środę, tj. 12 kwietnia 2013 roku, wczesnym rankiem rozpoczęliśmy naszą przygodę. Wyruszyliśmy z Poznania w kierunku granicy polsko-czeskiej, po drodze zatrzymaliśmy się we Wrocławiu, aby zabrać naszego pilota wycieczki – pana Macieja Milewskiego.
Już w autokarze rozpoczęły się warsztaty językowe – pani Hania rozdała zeszyty ćwiczeń, które uczniowie wypełniali każdego dnia po kolacji. W czasie przejazdu oglądaliśmy filmy o Pradze, Wiedniu, ale też bajkę o Kreciku… Pan Maciej Milewski (nasz pilot) opowiadał o miejscach, do których zmierzaliśmy.
W godzinach popołudniowych pierwszego dnia dojechaliśmy do Skalnego Miasta w okolicach Adrspach. Po zakupieniu biletów pan Maciej przeprowadził nas trasą turystyczną wśród niesamowitych formacji skalnych, opowiadając o tym niezwykłym miejscu. W Skalnym Mieście kręcono fragmenty pierwszej części „Opowieści z Narnii”. Jednym z ciekawszych obiektów, które zobaczyliśmy, była Brama Gotycka wybudowana w 1839 r. w stylu neogotyckim na polecenie barona Ludvika Karela Nadhernego. Było to kiedyś główne wejście do skalnego labiryntu. Niesamowite wrażenie zrobił na nas też Wielki Wodospad, spadający do wąwozu skalnego z wysokości 16 metrów.
Drugiego dnia (w czwartek), zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Pragi – „Miasta o Stu Wieżach”. Zobaczyliśmy wiele obiektów: Klasztor Strahovski i wzgórze Petrin oraz panoramę miasta; Loretę z kopią domu Marii Panny. Spacerowaliśmy po Ogrodach Królewskich z letnim pałacem Królowej Anny i „śpiewającą fontanną”. W pięknym otoczeniu Ogrodów Królewskich uczniowie na czarnych kartkach techniką wydrapywania przedstawiali obiekt, który zrobił na nich największe wrażenie. Zwiedziliśmy Zamek Królewski na Hradczanach: dziedzińce zamkowe, Katedrę św. Wita z gotycką kaplicą św. Wacława, Złotą Uliczkę. Uczestniczyliśmy w uroczystej zmianie warty na Zamku Praskim, która odbywa się codziennie o 12.00. Weszliśmy do kościoła św. Mikołaja. Następnie przeszliśmy na najsłynniejszy most praski – Most Karola. Na Rynku Starego Miasta oglądaliśmy Ratusz z XVI w. ze słynnym zegarem „Orloj”, pomnik Jana Husa i gotycki kościół Marii Panny.
Trzeciego dnia (w piątek) wyruszyliśmy z Czech do Austrii, w kierunku Wiednia. Od samego rana padał sążnisty deszcz, który niestety nie opuszczał nas przez cały dzień. Najpierw udaliśmy się na Wzgórze Kahlenberg, gdzie znajduje się kościół Św. Józefa z pamiątkami po Janie III Sobieskim. Ulewa uniemożliwił nam niestety zobaczenia panoramy miasta ze Wzgórza Kahlenberg.
W Wiedniu zwiedzaliśmy pałac Schönbrunn, poszliśmy też na chwilę do ogrodu, brodząc wśród kałuż i strumyków. Nieco przemoczeni i zmarznięci, ale wciąż w dobrych nastojach wsiedliśmy do autokaru, aby wyruszyć w drogę do Czech – do hotelu. Tego dnia poza codziennie odbywającymi się warsztatami uczniowie uczestniczyli też w escape roomie z wykorzystaniem telefonów komórkowych.
Czwartego dnia (w sobotę) ponownie przekroczyliśmy granicę czesko-austriacką, aby kontynuować poznawanie Wiednia. Zwiedzaliśmy centrum miasta (z autokaru i pieszo, z panią przewodnik): Ring, Operę Wiedeńską, Muzeum Przyrodnicze, Park Miejski z pomnikiem Johanna Straussa, pomnik Marii Teresy, Parlament, Ratusz, Uniwersytet, Katedrę św. Stefana, Zegar Figuralny, Hundertwasserhaus - ciekawą budowlę architektoniczną, Hofburg; Plac i Kościół Św. Karola.
Dodatkowym punktem programu było pójście do Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien), które zrobiło na większości z nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy prace pochodzące ze starożytnego Egiptu i klasycznego okresu starożytnego aż po te z końca XVIII wieku. Wśród zgromadzonych dzieł sztuki oglądaliśmy m.in. obrazy Rubensa, Rembrandta, Rafaela, Vermeera, Velázqueza, Tycjana i Dürera. Była to prawdziwa uczta dla miłośników sztuki.
W godzinach wieczornych wyruszyliśmy z Wiednia w kierunku granicy austriacko-czeskiej, a następnie czesko-polskiej. W czasie powrotu nie opuszczał nas dobry humor. Pani Hania z pomocą jury (składającego się z nauczycieli) rozstrzygnęła konkurs na najlepiej wypełniony zeszyt ćwiczeń. Uczniowie uczestniczyli też w quizie słowno-muzycznym dotyczącym sztuki i kultury Czech oraz Austrii.
We wczesnych godzinach porannych (w niedzielę) wróciliśmy do Poznania – zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, z lekkim żalem, że to już koniec wspaniałej czesko-austriackiej przygody, uwiecznionej w naszej pamięci i na zdjęciach.
193
Rekolekcje Wielkopostne
Kilka dni przed Wielkanocą, tj. od 3.04. 2023 r. do 5.04. 2023 r,. dla uczniów klas stacjonarnych LO i z oddziału dziennego psychiatrycznego HCP zostały zorganizowane rekolekcje wielkopostne.
Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach wielkanocnych: piekli i ozdabiali mazurki, tworzyli kartki z życzeniami dla pacjentów Hospicjum Palium oraz tworzyli świąteczne stroiki. Dla chętnych została zorganizowana Msza św. w szpitalnej kaplicy.
W drugim dniu uczniowie z nauczycielami udali się na Ostrów Tumski. Zwiedzali Katedrę Poznańską, w tym również jej podziemia. Następnie chętni licealiści pojechali zawieźć do Hospicjum Palium kartki z życzeniami dla pacjentów oraz wielkanocne ozdoby. Tego dnia w planie było również przeprowadzenie questa na Ostrowie Tumskim, ale pogoda to uniemożliwiła.
Trzeci dzień rekolekcji rozpoczął się od drogi krzyżowej w szpitalnej kaplicy. Kolejnym punktem programu było spotkanie z przedstawicielkami Akademickiego Koła Misyjnego.
35
Archiwum Aktualności