• 2019-2020

          • Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

            Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

            26.06.2020

            W tym roku zakończyliśmy rok szkolny inaczej niż zwykle. Ze względu na panującą pandemię
            nie było akademii ani wspólnego spotkania społeczności szkolnej. Uczniowie, po kilkumiesięcznej nauce zdalnej, odebrali świadectwa indywidualnie od wychowawców. Nie obyło się bez podziękowań i wzruszeń.
            Tym samym rozpoczęły się wakacje – upragniony czas odpoczynku dla uczniów i nauczycieli.

            W tym roku życzymy Całej Szkolnej Społeczności bezpiecznych i zdrowych wakacji pełnych optymizmu, słońca i pogody ducha.

            Niech ten czas będzie wypełniony troską o siebie i innych, abyśmy

            wszyscy szczęśliwie wrócili do szkoły!

          • Procedury Bezpieczeństwa

            PROCEDURY_BEZPIECZENSTWA_PPP6.pdf

          • Komunikat Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania

            22.04.2020

            Do_dyrekcji_i_czlonkow_Rad_Pedagogicznych.pdf

          • Wycieczka do Teatru Nowego w Poznaniu

            09.03.2020

            Wycieczka do Teatru Nowego w Poznaniu

            W poniedziałek 9 marca 2020 roku uczniowie klas stacjonarnych LO pod opieką nauczycieli wybrali się do Teatru Nowego w Poznaniu. Celem wizyty nie było tym razem obejrzenie spektaklu, lecz poznanie pracy teatru od kulis. Pan Marek Grześkowiak, asystent artystyczny ds. literackich przywitał uczestników wycieczki w foyer, tj. holu, w którym gromadzi się widownia przed rozpoczęciem przedstawień i  podczas antraktów (przerw). Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia etymologii nazwy wspomnianego pomieszczenia oraz przedstawienia najważniejszych wydarzeń z historii Teatru Nowego. Młodzież dowiedziała się, że nazwa foyer pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie ‘ognisko’, ‘palenisko’. Nazwa wzięła się stąd, że dawniej pomieszczenie to służyło w teatrach jako miejsce, w którym widzowie mogli się ogrzać przed spektaklem. Uczniowie dowiedzieli się także, że Teatr Nowy w Poznaniu od 2002 roku nosi imię Tadeusza Łomnickiego, który 22 lutego 1992 roku zmarł na jego „deskach” podczas jednej z prób generalnych do „Króla Leara”. Po krótkim wprowadzeniu do historii Teatru Nowego młodzież została oprowadzona po wybranych pracowniach oraz wszystkich trzech scenach, na których grane są przedstawienia. Uczniowie mieli możliwość wejścia do jednej z męskich garderób. Zdziwienie niektórych uczestników wywołała obecność pracowni stolarskiej. Pan Marek Grześkowiak niezwykle ciekawie i bardzo obrazowo opowiadał o granych i przygotowywanych spektaklach, zachęcając tym samym do ich obejrzenia.

          • Opowieści o zwierzętach

            21.02.2020

            21 lutego br. na oddziale II E mogliśmy znowu posłuchać ciekawostek o zwierzętach. Tym razem pan Remigiusz Koziński opowiedział nam o pracy ze zwierzętami i wyjaśnił, dlaczego ZOO staje się ich domem. Dzieci dowiedziały się, że co 25 min z powierzchni ziemi znika jeden gatunek  zwierząt, a tempo wycinki lasów na świecie to 1  ha na min. Dlatego też jest coraz mniej miejsca dla dzikiej przyrody. Pan Koziński pokazał dzieciom, gdzie znajdują się największe formacje leśne, czyli lasy równikowe. Pokazał zdjęcia zwierząt z dżungli np. Binturong z  południowo - wschodniej Azji, jeżatkę afrykańską, które możemy spotkać w ZOO. Czasami pracownicy ZOO  zostają rodzicami zastępczymi dla młodych zwierząt np. lemura albo Leosia i Kizi - lwów odebranych z przemytu. Pan Remigiusz przekonał dzieci, że cyrk ze zwierzętami to zło, każda tresura zwierząt w cyrku jest przyczyną ich cierpienia.

          • Ostatkowy balik na oddziale II E

            W ostatni wtorek lutego nasza sala dzienna zamieniła się w salę balową. Postanowiliśmy przenieść się w podróż dookoła świata, aby poznać tradycje żegnania karnawału w różnych krajach. Użyliśmy do tego mnóstwa wyobraźni! W trakcie uroczystości przebieraliśmy się w kolorowe stroje, tańczyliśmy poloneza, braliśmy udział w konkursach, pląsaliśmy z chustami, wirowaliśmy z kolorowymi balonami i częstowaliśmy się pysznymi słodyczami. Odbyły się nawet recytacje wierszy i bajek dla dzieci. Zabawa nikogo nie ominęła, ponieważ przez oddział przeszedł kolorowy i głośny karnawałowy korowód. W tym dniu uśmiech gościł na twarzach wszystkich dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli i personelu medycznego! Z niecierpliwością czekamy na kolejny taki bal!

          • Kolejne spotkanie z wolontariuszką firmy Aquanet

            19.02.2020

            19 lutego na sali dziennej odwiedziła nas pani Agnieszka z kolejnymi zajęciami. Tym razem mieliśmy przyjemność pracować nad  kolorowymi girlandami. Wszyscy świetnie się bawili, a jednocześnie poświęcili wiele uwagi dokładności wykonania. Niektórzy zrobili prace dla siebie, aby powiesić nad łóżkiem, ale byli też tacy, którzy obdarowali nimi innych, np. koleżankę z łóżka obok, która dochodzi do siebie po operacji. Zachęcamy do podziwiania naszych dzieł w folderze „album fotograficzny”.

          • Papierowo- rolkowe popołudnie z Aquanetem

            29.01.2020

            Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ wraz z nowym rokiem rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań z wolontariuszami firmy Aquanet. 29 stycznia na sali dziennej odwiedziły nas panie Agnieszka i Honorata. Tym razem zrealizowały plastyczne ekowarsztaty – wykonywaliśmy zwierzątka i inne wspaniałe prace z rolek po papierze toaletowym, ręcznikach papierowych i folii aluminiowej. Zabawy było co nie miara! Szczególnie, że zadanie wymagało uruchomienia wyobraźni! Zachęcamy do oglądania wykonanych prac w zakładce album fotograficzny.

          • Dzień Dziadka z Dziadkiem i Bajkowozem

            21.01.2020

            22 stycznia na sali dziennej odwiedziło nas dwóch niezwykłych gości. Każdy z nich wyjątkowy! Pierwszy to Bajkowóz – nasz przyjaciel, a drugi to nauczyciel języka polskiego, który prywatnie jest dziadkiem siedmiorga wnucząt. Pan Krzysztof kiedyś pracował w radiu! Czystą barwę jego głosu i perfekcyjną intonację kiedyś można było usłyszeć w domowych odbiornikach, a w Dzień Dziadka u nas na oddziale. Zgodził się zaszczycić nas swoją obecnością i spędzić czas z naszymi młodymi pacjentami. Co więcej, Pan Krzysztof ubarwił je czytaniem książek z Bajkowozu i klasyki literatury dziecięcej. Zadaniem dzieci i młodzieży było losowanie kopert z zapisanymi tytułami. Podobnie, jak w znanym programie telewizyjnym „Szansa na sukces”. Wszyscy byli zasłuchani i wpatrzeni w Dziadka Krzysia, który po przeczytaniu utworu dzielił się krótką refleksją na jego temat. Nasz wyjątkowy gość opowiedział o swoich wnukach, o tym jak mają na imię, ich wieku oraz pasjach, które pielęgnują. Wyznał także, jak bardzo lubi z nimi spędzać czas i co wspólnie robią, np.: o corocznych wakacjach w Świnoujściu. Podkreślił, że każda chwila spędzona z wnukami jest dla niego oderwaniem od codzienności. To niezwykle spokojne, a zarazem dostojne popołudnie, spędzone w towarzystwie dwóch niezwykłych gości Bajkowozu i Pana Krzysztofa spowodowało wyciszenie, nakłoniło do refleksji, a niektórym przypomniało, do kogo wypada jeszcze zadzwonić z życzeniami.

          • Koncert Kolęd

            20.01.2020

            To było coś wzruszającego… 20 stycznia odwiedzili nas uczniowie klasy siódmej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej nr 2 w Poznaniu. Nasza sala dzienna rozbrzmiała kolędami! Młodzież zagrała koncert, zachęcała do wspólnego śpiewania, prezentowała instrumenty i opowiadała o tym jak wygląda nauka w szkole, do której uczęszczają. Dotarli do wszystkich pacjentów i w każdej z sal dzielili się uśmiechem, optymizmem i talentem. Jedna z dziewczynek spełniła swoje marzenie, zaśpiewała w asyście uczniów szkoły muzycznej. Oklaskom nie było końca! Dziękujemy za wspaniałe spotkanie, pełne dobrych emocji! 

          • Dzień Babci i Dziadka

            21.01.2020

            21 stycznia 2020 r. jak co roku mieliśmy okazję świętować Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji malowaliśmy ich portrety, rozwiązywaliśmy zagadki, opowiadaliśmy, co niezwykłego można robić z babcią i dziadkiem oraz wręczaliśmy papierowe kwiatki i serduszka, które wcześniej samodzielnie wykonaliśmy. Spotkaniu towarzyszyło wiele emocji. Całą uroczystość zwieńczył występ Zespołu Muzycznego „Dębinka” wraz z panem Karolem Napieralskim.  Kolejny raz nasi goście zaszczycili nas wspaniałym koncertem. 

          • „Cała szkoła czyta…” Olgę Tokarczuk i wybiera „Mistrza Pięknego Czytania”

            18.01.2020

            W sobotnie przedpołudnie uczniowie i nauczyciele spotkali się na corocznej akcji pt. „Cała szkoła czyta”. W tym roku w centrum czytelniczych zainteresowań była najnowsza polska noblistka z dziedziny literatury – Olga Tokarczuk i jej twórczość. Mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów mowy noblowskiej pisarki i podyskutować na jej temat . Zorganizowaliśmy także wystawę książek Olgi Tokarczuk.  Następnie oddaliśmy się wspólnemu czytaniu na głos jej najnowszego dzieła – „Opowiadań bizarnych”. 

            Imprezie czytelniczej towarzyszył również Szkolny Konkurs Mistrza Pięknego Czytania, w którym uczniowie przedstawili autorską interpretację fragmentów prozy. Jury wyłoniło trzech zwycięzców i przyznało jedno wyróżnienie : I miejsce zdobyła uczennica klasy III LO – Monika Łasecka, II miejsce przypadło jej koleżance z klasy – Sandrze Cybulskiej, natomiast trzecim miejscem może poszczycić się uczennica klasy I a LO – Maria Kaczmarek. Wyróżnienie zdobyła Róża Mińko również z klasy I a LO.

            Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu ! 

          • Jasełka

            15.01.2020

            W środę 15 stycznia 2020 r. odwiedzili nas uczniowie jednej z poznańskich szkół podstawowych. Wraz ze swoją wychowawczynią - panią Aleksandrą wystawili przedstawienie jasełkowe. Dobrze znana wszystkim historia została nam zaprezentowana we współczesnej aranżacji. Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla młodych artystów. Reżyseria, scenografia, kostiumy, role i muzyka były przygotowane perfekcyjnie i z dbałością o dopracowanie najmniejszych szczegółów. Uczniowie wraz z wychowawczynią wywołali u nas wiele emocji - od zaciekawienia, przez wzruszenie  po rozbawienie. Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani cukierkami i obdarowani kartkami noworocznymi zrobionymi samodzielnie przez uczniów, specjalnie dla naszych małych pacjentów. Z ogromną wdzięcznością dziękujemy za wszystkie podarki, zarówno te dla ciała, jak i te dla ducha.

          • Wizyta w schronisku dla zwierząt

            10.01.2020

            W deszczowy piątkowy poranek 10 stycznia uczniowie klas pierwszych i klasy drugiej LO wraz z nauczycielami wybrali się  do poznańskiego schroniska dla zwierząt.

            Odwiedziny miały związek z zapoczątkowaną jeszcze w listopadzie ubiegłego roku charytatywną zbiórką dla zwierzaków pod hasłem: „Wspomóż psiaka lub kociaka ze schroniska” . Zebraliśmy mnóstwo koców, ręczników, zabawek i innych akcesoriów oraz zakupiliśmy kilka kartonów karmy dla psów i kotów.

            Wszystkie dary zostały przekazane dla bezdomnych zwierząt podczas naszych odwiedzin. Wydarzenie to zostało połączone z wycieczką do schroniska, podczas której dowiedzieliśmy się m.in. w jakiej sytuacji życiowej trafiają tam zwierzęta, jak wygląda i ile trwa proces adopcji oraz na czym polega praca w schronisku i wolontariat. Mogliśmy przejść wzdłuż boksów, w których znajdują się mieszkające tam psy.

            Odwiedziny upewniły nas, że miarą człowieczeństwa jest również stosunek do zwierząt. Z pewnością zorganizujemy podobną akcję po raz kolejny.

          • Muzeum bez ścian

            10.01.2020

            Wraz z Nowym Rokiem rozpoczynamy kolejny już cykl spotkań z przedstawicielami Muzeum Narodowego w Poznaniu. W miniony piątek, tj. 10 stycznia br. mieliśmy przyjemność poznać kilka słynnych obrazów znajdujących się w poznańskim muzeum, m. in.:  „Zjawa Barbary Radziwiłłówny”, „Spowiedź Madeja” czy „Porwanie Europy”. Po wysłuchaniu interpretacji obrazów poruszyliśmy tematy dotyczące historii Polski oraz mitologii greckiej i rzymskiej. Kolejny raz mieliśmy niepowtarzalną okazję poczuć się  jak w wirtualnym muzeum. Wspaniałe spotkanie z panią historyk sztuki bardzo zintegrowało młodzież i skłoniło do rozmów, które trwały jeszcze długo po zakończonej prezentacji. 

          • Sukces bożonarodzeniowego kiermaszu

            23.12.2020

            Z ogromną radością pragniemy poinformować, że kiermasz bożonarodzeniowy, organizowany przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół nr 111 oraz pracowników i władze szpitala, zakończył się ogromnym sukcesem. Każda z przekazanych do sprzedaży prac była wyjątkowa i niepowtarzalna.  Niektóre z nich zostały nagrodzone w konkursie. Część funduszy przekazano na rzecz stowarzyszenia wspierającego najbardziej potrzebujących. Zachęcamy do podziwiania wykonanych prac w folderze „album fotograficzny”. 

          • Wigilia szkolna

            20.12.2019

            W ostatnim dniu zajęć w roku 2019, czyli 20 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne dla społeczności szkolnej. Były życzenia, śpiewanie i słuchanie kolęd oraz przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów liceum oraz młodzież z Oddziału Dziennego Pobytu dla Młodzieży z Centrum Zdrowia Psychicznego HCP.

             Jasełka miały humorystyczny i pozytywny przekaz, a występująca młodzież po raz kolejny udowodniła swój aktorski talent. Po strawie duchowej miał miejsce posiłek w formie słodkiego poczęstunku. Stoły uginały się pod ciężarem ciast, owoców i pierników .  

            W blasku świec i choinki, przy suto zastawionym stole wszystkim obecnym – uczniom, jak i nauczycielom oraz dyrekcji udzieliła się magia nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. 

            Życzymy radosnego, rodzinnego czasu i samego dobra w Nowym Roku! 

          • W podróż dookoła świata

            12.12.2020

            W czwartkowe popołudnie, 12 grudnia 2019 roku w sali dziennej na oddziale II E gościliśmy panią Marię Ratajczak ze Stowarzyszenia Zielona Grupa. Pani Maria w niezwykle ciekawy sposób, tj. za pomocą japońskiego teatrzyku kamishibai przedstawiła historię pt. O dwóch takich, co okrążyli świat. Aby spektakl mógł się rozpocząć, dzieci musiały wypowiedzieć zaklęcie – oczywiście musiał to być wyraz z języka japońskiego. Opowieść uatrakcyjniały rekwizyty, m.in. globus, model statku, stary aparat fotograficzny. Bohaterami spektaklu byli dwaj przyjaciele (postaci autentyczne) – Tadeusz i Leon, którzy 11 września 1926 roku wyruszyli z Poznania w niezwykłą podróż, pełną fascynujących przygód.

            W drugiej części spotkania dzieci wzięły udział w warsztatach tworzenia magnesów.

          • Betlejem Poznańskie na placu Wolności Dzień dla Hospicjum Palium

            12.12.2019

            Niespełna dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia, w mroźne grudniowe popołudnie czternaścioro chętnych licealistów naszej szkoły włączyło się w pomoc Hospicjum Palium. W ramach działań Motylego Wolontariatu uczniowie kwestowali na rzecz wspomnianej instytucji oraz częstowali darczyńców własnoręcznie upieczonymi i udekorowanymi piernikowymi motylami. Młodzież dzieliła się z przechodniami  czymś jeszcze – uśmiechem i niesamowitą energią.

          • Wystawa prac plastycznych uczniów naszego LO

            06.12.2019

            W mikołajkowe przedpołudnie 6 grudnia br. sala biblioteczna zamieniła się w galerię sztuki. Uczniowie  i nauczyciele uczestniczyli w pierwszej tego typu wystawie prac plastycznych, których autorami byli utalentowani uczniowie naszego liceum. Pomysłodawcą tego wyjątkowego wydarzenia był uczeń klasy II LO – Paweł Nowak, autor większości prac. Jego inicjatywę w promowaniu sztuk plastycznych w społeczności szkolnej doceniliśmy poprzez uhonorowanie go dyplomem i upominkiem. Technika i tematyka prezentowanych prac była zróżnicowana – od szkiców po prace wykonane na płótnie przy użyciu farb, od krajobrazów  po sztukę abstrakcyjną.

            Następnie wzięliśmy udział w głosowaniu na najlepszą pracę, którą chętnie widzielibyśmy w swoim domu na ścianie. Wygrały dwie prace – miejsce pierwsze zajęła praca uczennicy klasy I LO a – Marty Kowalskiej , a drugie – praca Zuzanny Modrowskiej z klasy II LO.

            Gratulujemy wszystkim młodym artystom i mamy nadzieję, że wydarzenie to  zapoczątkowało nową szkolną tradycję.

          • Mikołajki 2019 r.

            06.12.2019

            6 grudnia br. był niezwykły! Odwiedzili nas wyjątkowi przyjaciele -  Dobry Anioł i Święty Mikołaj. Wspólnie z nimi rozwiązywaliśmy zagadki, śpiewaliśmy i przypominaliśmy o tradycjach zbliżających się świąt. Święty Mikołaj dotarł do każdego dziecka, zarówno mniejszego, jak i większego, aby osobiście uścisnąć dłoń i wręczyć prezent. Na twarzach wszystkich dzieci gościł uśmiech i niedowierzanie. Po spotkaniu z niezwykłymi gośćmi odbył się koncert dzieci z Zespołu Dębinka pod kierownictwem Karola Napieralskiego. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń i emocji.  Dziękujemy za odwiedziny i czekamy na Was za rok!!!

          • Aquanet Mikołajkowo

            06.12.2019

            Jak co miesiąc odwiedzili nas Wolontariusze firmy Aquanet. Podczas tego spotkania mieliśmy okazję wykonać bożonarodzeniowe kartki. Na sali dziennej zapanował iście świąteczny klimat. Wszyscy dzieci , młodzież i dorośli wycinali, kleili, rysowali i kreślili z największym zapałem. Nastąpił czas refleksji związanej z tym, czego chcielibyśmy życzyć naszym bliskim. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wolontariuszom, za każde spotkanie, dobroć, życzliwość i wspaniałe zajęcia oraz życzymy wszystkiego co najlepsze na ten zbliżający się magiczny czas.

          • MOBILNE SCENY MUZYCZNE

            05.12.2019

            Na oddziale II E  w sali dziennej gościliśmy panią Dominikę Napierałę z Fundacji Nordoff Robbins. Spotkanie to realizowane jest w ramach projektu Bramy Poznania „Mobilne sceny muzyczne”.

             W trakcie tego wydarzenia pani Dominika wraz  z towarzyszącym jej Gitarzystą, wprowadzali wszystkich uczestników do improwizacyjnego sposobu tworzenia muzyki. Niezależnie od wieku, umiejętności muzycznych i sprawności, każdy mógł stać się częścią muzycznego zespołu. Uczestnicy mogli zagrać na wybranym przez siebie instrumencie ,a było co wybierać. Uczyliśmy się także krótkich piosenek połączonych  z podkładem muzycznym i gestami oraz ruchem.

             Z zaproszenia na Mobilne Sceny Muzyczne  skorzystała młodzież z naszej szkoły z I  klasy LO.

            Spotkanie to wprowadziło wszystkich w radosny nastrój i dodało wszystkim energii .Podczas przerwy każdy mógł uczestniczyć w słodkim poczęstunku.

          • Quiz miejski z okazji Dnia Wielkopolski

            03.12.2019

            W chłodne, grudniowe przedpołudnie uczniowie klas licealnych wraz z opiekunami wybrali się na spacer po poznańskiej starówce, którego celem było zwiedzanie i wzięcie udziału w miejskim quizie pt. „Wielkopolskie Questy Królewski Poznań”

            Licealiści musieli odnaleźć miejsca związane z historią miasta i uzupełnić kartę pracy. Odwiedziliśmy także Zamek Królewski, gdzie podziwialiśmy panoramę miasta z widokowej wieży i obejrzeliśmy wystawę w tamtejszym Muzeum Sztuk Użytkowych.

            Po powrocie do szkoły uczestnicy podsumowali szkolną eskapadę i zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

          • Opowieści z Poznańskiego ZOO

            29.11.2019

            Czy wszyscy słyszeli historię tygrysów, które po trudnych przejściach znalazły azyl w Poznańskim Zoo? W ostatni listopadowy piątek br. dowiedzieliśmy się o nich bardzo wiele, ponieważ odwiedził nas Pan Remigiusz. Opowiedział nam on o tygrysach - ich zwyczajach życia i potrzebach. Zaprezentował także filmy prezentujące, jak  dochodzą do siebie po traumatycznych wydarzeniach z ostatnich miesięcy. Pracownicy zoo dają im wszystko, co najlepsze, aby pomóc się zregenerować, dojść do siebie oraz przygotować do transportu do Hiszpanii. Ich cierpliwość, empatia i zrozumienie są nie do opisania. Pan Remigiusz wspominał także o jednym z tygrysów, który walczy jeszcze o życie. Trzymamy za niego kciuki! Dziękujemy za wspaniałe odwiedziny i czekamy na następne spotkanie!

          • WIZYTA W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY

            29.11.2019

            Pod koniec listopada uczniowie II klasy LO odwiedzili Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu. Podczas spotkania z doradcą zawodowym zdobyliśmy dużo cennych informacji związanych z rynkiem pracy, rejestracją w Urzędzie Pracy oraz pisaniem CV.  Dowiedzieliśmy także jakie zawody w dzisiejszych czasach są najbardziej poszukiwane oraz jakiej pomocy możemy oczekiwać od Urzędu Pracy w trakcie poszukiwania pracy.

            Na koniec odbyliśmy krótką wycieczkę po urzędzie.

          • Andrzejki 2019

            27.11.2019

            W środę 27 listopada br. na naszej sali dziennej było bardzo magicznie i tajemniczo – odbyła się zabawa Andrzejkowa. Wysłuchaliśmy opowieści o tym, skąd pochodzą tradycje Katarzynek i Andrzejek oraz przypomnieliśmy sobie zwyczaje związane z ich obchodami. Każdy miał okazję powróżyć i lać wosk. Dzięki temu dowiedzieliśmy się między innymi, jakie marzenia spełnią się nam w najbliższym czasie oraz co zrobić, aby wspomóc ich realizację. Można było także zrobić sobie zdjęcie pamiątkowe z czarującą czarownicą oraz poznać moc niezwykłej, plazmowej kuli. Zabawa była niezapomniana i przysporzyła wielu wrażeń!

          • PIECZENIE I DEKOROWANIE PIERNIKÓW

            26.11.2019

            We wtorek, 26 listopada  licealiści z naszej szkoły wzięli udział w pieczeniu i dekorowaniu pierników dla Motylego Wolontariatu, działającego na rzecz  Hospicjum Palium w Poznaniu. Inicjatywa ta była możliwa dzięki niezwykłej uprzejmości, hojności i życzliwości Właścicieli i Pracowników Cukierni Weber, którzy odpowiadając na naszą prośbę, zaprosili nas do swojej pracowni.

                        Przed przystąpieniem do pracy pani Ewa Weber (właścicielka cukierni) przeprowadziła krótkie warsztaty rozwałkowywania ciasta i wykrawania pierników. Po nałożeniu fartuchów, włożeniu rękawiczek, uczniowie zakasali rękawy i zabrali się do pracy. Nad wszystkim czuwała nie tylko pani Ewa Weber, ale również Mistrz Cukiernictwa Robert Weber i jego żona. Młodzi adepci cukiernictwa pracowali z niezwykłym zaangażowaniem. Kiedy już blachy z pachnącymi piernikami zostały wyjęte z pieca, uczniowie zabrali się do ich dekoracji. Pan Robert Weber zaprezentował  różne sposoby zdobienia. Uczniowie dostali do dyspozycji kolorowe lukry, białą i ciemną czekoladę, posypki i inne słodkie ornamenty. Niektórzy wyrózniali się w zdobieniu niezwykłą precyzją i finezją, iście cukierniczym kunsztem. Wszystkim działaniom towarzyszyła radość i współpraca.

                        Część wypieków została szybko zjedzona, część zabrana przez uczniów do domu, a  co najważniejsze – pierniki w kształcie motyli zostały spakowane i schowane przed łasuchami. Trafią one bowiem 13 grudnia br. do rąk wszystkich tych, którzy zechcą wspomóc Hospicjum Palium.

                            Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Właścicielom i Pracownikom Piekarni Weber za okazaną nam niezwykłą życzliwość i hojność. Jesteśmy bardzo, bardzo...wdzięczni

          • ŚWIATOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

            23.11.2019

            W sobotę, 23 listopada chętni uczniowie (Monika i Sandra z III klasy LO i  Marysia- I LO) wybrali się z opiekunami na uroczysty Dzień Wolontariusza do Szkoły Podstawowej nr 6 na os. Rusa w Poznaniu. Uroczystość ta została zorganizowana przez Motyli Wolontariat. Okazją do wspólnego świętowania był zblizający się Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony 5 grudnia.

                        Uroczystym powitaniem rozpoczęła spotkanie koordynatorka Motylego Wolontariatu, . Barbara Grochal. Przemawiała też Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Urzędu Marszałkowskiego, Przyjaciel Hospicjum Palium.  Następnie zostały rozdane certyfikaty i wyróżnienia zasłużonym wolontariuszom. Bardzo interesującym punktem programu były prezentacje młodych ludzi zaangażowanych w pracę wolontariacką. Dowiedzieliśmy się o wielu sposobach pomagania.

            Atrakcyjnym punktem programu był też pokaz gimnastyczny w wykonaniu uczennic z SP nr 6 oraz gra terenowa dla wolontariuszy. Każda szkoła w zespołach 5-6 osobowych miała określony czas na wykonanie zadań. Zajęliśmy IV miejsce.

            Uroczystość została zakończona słodkim poczęstunkiem w postaci ogromnego tortu dla wszystkich wolontariuszy oraz tradycyjnym tańcem – belgijką.

             

          • SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM BANKU

            19.11.2019

            19 listopada odbyliśmy szkoleniowe spotkanie dla klas II i III LO z prownikamai banku. Celem spotkania było zdobycie wiedzy na temat zagrożeń związanych z prowadzeniem i obsługiwaniem kont bankowych. Pracownicy banku uświadomili nam możliwe niebezpieczeństwa związane z nowoczesnymi metodami kradzieży danych i pieniędzy. Na koniec odbyło się sprawdzenie zdobytej wiedzy podczas krótkiego konkursu z nagrodami.

          • Dzień Niepodległości

            13.11.2019

            13 listopada w środowe popołudnie odbył się uroczysty apel mający na celu uczczenie 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem szczególny akcent został postawiony na pieśni patriotyczne podtrzymujące ducha narodu podczas trudnych lat niewoli i walk o wolność. W montażu słowno- muzycznym przygotowanym przez uczniów liceum poznaliśmy historię i rolę najbardziej znanych pieśni patriotycznych m.in. „Roty”, „Mazurka Dąbrowskiego”, „Warszawianki” czy „Szarej piechoty”. Mogliśmy uczestniczyć we wspólnym śpiewie i wsłuchać się w teksty poetyckie nawiązujące do wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez naszą Ojczyznę wolności. Podniosłą oprawę i dekorację święta stanowiły kartki patriotyczne przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Wyrażały one jedno: „Chwała bohaterom tamtych lat!”

          • PROJEKT „ ZAWODY, KTÓRE NAS INTERESUJĄ”

            28.10.2019

            W październiku wybraliśmy się z klasą IIILO w ramach projektu „Interesujące nas zawody” do Salonu Tatuaży. Dzięki uprzejmości właściciela zakładu mieliśmy okazję poznać pracę w salonie tatuaży „od wewnątrz”.  Interesowała nas kwestia zdobycia kwalifikacji potrzebnych do pracy, możliwość kształcenia, a także specyfika pracy w salonie. Mieliśmy dużo pytań!

            Na koniec czekała na nas niespodzianka! Właściciel salonu przygotował dla nas sztuczną skórę i sprzęt potrzebny do tatuowania, abyśmy sami mogli spróbować swoich sił w pracy tatuażysty. Radość była ogromna - każdy mógł wykonać tatuaż według własnego projektu.

          • DZIEŃ KANDYDATA NA UAM 2019

            25.10.2019

            25 października 2019 r klasa II LO wzięła udział w Dniu Kandydata na UAM. Spotkanie odbyło się na terenie kampusu Morasko. Mieliśmy okazję poznać ofertę wszystkich wydziałów i jednostek zamiejscowych. W przerwach między zwiedzaniem stoisk  uczestniczyliśmy w wykładach i warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych UAM. Istotnym elementem było dla nas spotkanie ze studentami – moglismy zapytać o istotne dla nas kwestie dotyczące nauki na wyższej uczelni.

          • Dzień Pieczonego Ziemniaka

            24.10.2019

            Każdy kto odwiedza Pyrlandię powinien spróbować lokalnej kuchni. Także dzieci i młodzieżodwiedzające naszą szkołę szpitalną. Wszyscy którzy przebywali ostatnio na oddziałach mieliwyjątkowe szczęście, ponieważ 24.10 obchodziliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji odbyłysię „ziemniaczane zagadki”, doświadczanie „cieczy nie-newtonowskiej”, nauka piosenki o ziemniaku,„pyrowe zagadki”, tworzenie „figurek z ziemniaków” i zapoznanie z tajnikami kulinarnym w tymdegustacja kopytek. Było mnóstwo zabawy, której towarzyszyła radość. Z niecierpliwością nie
            możemy się doczekać podobnej rozrywki!

          • Gala wręczenia nagród

            Gala wręczenia nagród

            24.10.2019

            24 października uczestniczyliśmy w uroczystej gali wręczenia nagród w II Międzyszkolnym Konkursie na prezentacje i interpretację fragmentów prozy w języku polskim i angielskim Gustawa Herlinga Grudzińskiego zorganizowanym przez Szkolne Koło Przyjaciół Nauk XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu. Wybór pisarza był nieprzypadkowy, gdyż w roku 2019 przypada setna rocznica jego urodzin. 

            Uroczystość miała miejsce w kinie Rialto, gdzie zgromadzili się zaproszeni goście wraz z laureatami konkursu, wśród których znalazły się uczennice naszej szkoły – Laura Wągrowska (II miejsce)i Sandra Cybulska (III miejsce) reprezentowana tego dnia przez Monikę Łasecką. 

            Podczas gali zostały wręczone nagrody i pamiątkowe dyplomy dla laureatów i nauczycieli przygotowujących ich do konkursowych zmagań. Przedstawiono również sylwetkę i dokonania Gustawa Herlinga Grudzińskiego, którego licealiści znają głownie jako autora „Innego świata”.

            Na zakończenie obejrzeliśmy biograficzny film dokumentalny pt. „Dziennik pisany pod wulkanem”, w którym oddano głos samemu pisarzowi opowiadającemu o skomplikowanych kolejach swojego życia i twórczości. 

            Gratulujemy naszym laureatkom sukcesu ! Jesteśmy z Was dumni ! 

          • Opowieści o słoniach

            Opowieści o słoniach

            22.10.2019

            2 października w sali dziennej na oddziale II E gościliśmy pana Remigiusza Kozińskiego

             -  kierownika działu edukacji i promocji ZOO z Poznania, który opowiedział nam o wspaniałych zwierzętach, jakimi są słonie. Dzięki prezentowanym filmom mogliśmy poznać  słonie z poznańskiego ogrodu zoologicznego. Poznaliśmy ich imiona i pochodzenie. Dowiedzieliśmy się, jak się odżywiają, po co słoniom taka duża trąba i wiele innych ciekawostek  na ich temat. Mogliśmy również dotknąć zęba słonia i ich drucianych czarnych włosów.

            Dzieciom dopisywały humory i  były bardzo aktywne. Na koniec dzieci miały jeszcze ochotę na zrobienie swojego „słonika na  szczęście” z papieru. Podczas wykonywania pracy plastycznej słuchaliśmy i nuciliśmy piosenkę „Cztery różowe słonie”.

          • Konkurs na polsko-angielską prezentację

            Konkurs na polsko-angielską prezentację

            18.10.2019

            18 października wzięliśmy udział w międzyszkolnym konkursie na polsko-angielską prezentację i interpretację fragmentów utworów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zorganizowaną przez Szkolne Towarzystwo Przyjaciół Nauk XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu. 

            Naszą szkołę reprezentowały laureatki szkolnego etapu konkursu: uczennica klasy II LO – Laura Węgrowska oraz Sandra Cybulska z klasy III LO. Licealistki zaprezentowały wybrane fragmenty prozy Gustawa Herlinga Grudzińskiego w języku polskim i angielskim zilustrowane autorską prezentacją multimedialną oraz interpretację przedstawionego tekstu. 

            Z dumą możemy ogłosić, że Laura Węgrowska zdobyła II miejsce, natomiast Sandra Cybulska miejsce III. W związku z tym 24 października br. reprezentacja naszej szkoły wraz z laureatkami weźmie udział w uroczystej gali wręczenia nagród połączonej z projekcją filmu pt. „Dziennik pisany pod wulkanem”  poświęconemu osobie i twórczości Herlinga –Grudzińskiego w kinie „Rialto” w Poznaniu. 

          • MOTYLI WOLONTARIAT – SPOTKANIE ORGANIZACYJNE

            19.09.2019

            19 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie z  panią Barbarą Grochal – koordynatorem Motylego Wolontariatu, działającego przy Hospicjum Palium w Poznaniu. Pani Barbara opowiedziała o idei wolontariatu, wyświetliła wzruszający film o byciu wolontariuszem i, co najważniejsze, zaraziła nas ogromną energią do działania. Jesteśmy przekonani, że warto pomagać !

          • Międzynarodowy Dzień Białej Laski z Bajkowozem

            Międzynarodowy Dzień Białej Laski z Bajkowozem

            16.10.2019

            16 października br. rozmawialiśmy o  Międzynarodowym Dniu Niewidomych i wykorzystaliśmy fakt, że na sali dziennej odwiedził nas Bajkowóz.  Dzięki temu przeczytaliśmy „Czarną książkę kolorów”, która się w nim znajduje. Zaprezentowaliśmy jedną ze stron książki, na której znajduje się alfabet Braille’a i dowiedzieliśmy się, na czym polega. Co więcej, odkryliśmy, gdzie jeszcze można się z nim spotkać i jak jest zaaranżowana przestrzeń, aby osoby niewidome mogły się samodzielnie przemieszczać i radzić sobie w codziennym życiu. Następnie skupiliśmy się na odkrywaniu kolorów. Staraliśmy się łączyć barwy podstawowe w celu otrzymania pochodnych, robiliśmy cudowne tęczowe obrazy z kolorowych wydrapywanek i jesienne witraże. Wszystkie prace zdobią nasze gazetki. Zachęcamy do oglądania ich w zakładce „album fotograficzny”.

          • Dzień Ratownika Medycznego

            Dzień Ratownika Medycznego

            15.10.2019

            Z okazji Dnia Ratownika Medycznego przypomnieliśmy sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty przeprowadziła nasza nauczycielka wychowania dla bezpieczeństwa - Pani Ania. Wszyscy mieliśmy okazję zaprezentować w praktyce omówione kroki łańcucha medycznego – przy pomocy fantomu. Rozmawialiśmy także o numerach telefonów alarmowych i zadaniach przedstawicieli różnych służb. Na zakończenie wykonaliśmy kolorowe prace plastyczne prezentujące pracę ratownika. Dzięki takim  warsztatom wiemy, że mamy szansę uratować życie. Dziękujemy Pani Ani za przekazaną wiedzę! Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie!

          • Dzień Edukacji Narodowej

            Dzień Edukacji Narodowej

            14.10.2019

            14 października obchodziliśmy coroczne święto wszystkich placówek oświatowych zwane potocznie „Dniem Nauczyciela”. Uczniowie Liceum przygotowali przedstawienie oparte na katastroficznej wizji ilustrującej, co mogłoby się wydarzyć, gdyby szkoły przestały istnieć lub zawiesiły swoja działalność.

            Wstrząsające obrazy zagubionych i zdezorientowanych przedstawicieli uczniowskiej społeczności poza tekstem literackim obrazowały wybrane utwory muzyczne. Zakończenie okazało się jednak optymistyczne: ani nauczyciele, ani uczniowie nie byli w stanie odnaleźć się w nowej, chaotycznej rzeczywistości i z radością wrócili do pracy.

            W tym dniu nie zabrakło życzeń, kwiatów, drobnych upominków i słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów.

             Niech żyje szkoła! -  Chciałoby się ochoczo światu obwieścić.

          • Dzień Muzyki

            Dzień Muzyki

            10.10.2019

            W czwartek 10 października  odwiedził nas Pan Rafał, z którym odbyliśmy cudowne muzyczne warsztaty. Dzięki niemu poznaliśmy „Bum Bum Rurki” i mieliśmy niepowtarzalną okazję stworzyć z nich orkiestrę. Wszystko to z okazji Dnia Muzyki, który w tym roku obchodziliśmy wyjątkowo kolorowo.   

            Na wstępie prowadzący powitał wszystkich uczestników i zaprosił do wspólnej zabawy. Następnie zaprezentował, jak wyglądają, „Bum Bum Rurki” i jak można z nich korzystać. Nauczył dzieci i nauczycieli, jak w prawidłowy sposób wydobyć najczystsze dźwięki z kolorowych instrumentów. Starając się zintegrować uczestników warsztatów stworzył cudowną tęczową orkiestrę, która zaprezentowała bum bum rurkową aranżację takich niezapomnianych utworów, jak „La Bamba” czy „Kurki trzy”. Podczas spotkania Pan Rafał szczegółowo omówił rolę dyrygenta w orkiestrze i przeprowadził konkurs „Jak to melodia?”. Opowiedział także wiele ciekawostek nt. muzyki, instrumentów i orkiestry. 

            Dziękujemy za odwiedziny i wspaniałe wspólne muzykowanie! 

          • Bal Pani Jesieni

            Bal Pani Jesieni

            09.10.2019

            Słonecznie i radośnie za oknem - tak jak na naszych oddziałach II D i II E , a to wszystko

              za sprawą  „Balu Jesieni”, który odbył się 9 października.

            Na specjalne zaproszenie Pani Jesieni dzieci przebrały się w” jesienne stroje”, które wcześniej przygotowały i przyozdobiły korony na głowach w jesienne akcenty.

             Dzieci uczestniczyły w korowodzie z jesienną muzyką życząc każdemu małemu  pacjentowi, by jesień minęła zdrowo i radośnie.

             Zostawiliśmy każdemu dziecku przebywającemu w szpitalnym łóżku jesienny listek  z kolorowego papieru. Natomiast w sali dziennej muzyka radośnie grała i… wszystkie dzieci do tańca porywała. W ramach odpoczynku od tanecznych swawoli bawiliśmy się w  „kółko-krzyżyk-kasztany- żołędzie” i przygotowywaliśmy korale z jarzębiny. 

          • Dzień Chłopca

            Dzień Chłopca

            30.09.2019

            30 września 2019 r. na oddziałach II D i  II E obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki już parę dni przed tym świętem zrobiły dla wszystkich chłopaków „Niezłotą rybkę”, by to ona spełniała każdemu chłopakowi życzenia przez cały rok.

             Dziewczyny przygotowały transparent i życzenia wierszem pisane. Oprócz rybek chłopcy otrzymali lizaki i garść cukierków.

          • Jubileusz 70-lecia istnienia Zespołu Szkół nr 111

            Jubileusz 70-lecia istnienia Zespołu Szkół nr 111

            19.09.2019

            ____________________________________________________________________

            Nasza szkoła świętowała swoje urodziny 19 września br. wyjątkowo uroczyście.  

             Zgromadziliśmy się w Sali wykładowej im. Janiny Tomaszewskiej w szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym im. Wiktora Degi w Poznaniu. Szkolne święto rozpoczęły  przemówienia pani Dyrektor oraz znamienitych gości, którzy zaszczycili nas swoja obecnością w tym dniu. Nie brakowało szczerych życzeń i gratulacji , a także wystąpień absolwentów szkoły pełnych osobistych wspomnień i dostarczających wszystkim obecnym wzruszeń.

            W radosny nastrój wprowadziła nas swoim tanecznym występem Maria Dudzińska z zespołu „Rampa Dance”. Uczniowie przedstawili historię i misję dostojnej Jubilatki wzbogaconą unikatową prezentacją złożoną z archiwalnych zdjęć z czasów jej początków i późniejszych lat działalności. Motto jubileuszu stanowiły słowa: „Z nami w przyszłość” odzwierciedlające ideę Zespołu Szkół nr 111, który podąża za wyzwaniami nowoczesnej edukacji zachowując ponadczasowe wartości. Swoja premierę miała „Piosenka o Zespole Szkół nr 111” urastająca do rangi szkolnego hymnu, zaśpiewana przez uczniów szkoły.

            Uroczystość uświetniła swoim śpiewem pani Anna Lasota – solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu, przyjaciel naszej szkoły, dostarczając wszystkim zgromadzonym niezwykłych emocji i przeżyć duchowych. 

            Jubileuszowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych naszych podopiecznych, kronik szkolnych oraz gazetki szkolnej  - „Miniaturki”. Wręczono również nagrody laureatom konkursu na życzenia dla szkoły w formie plastycznej i literackiej. 

          • Spotkanie absolwentów

            Spotkanie absolwentów

            14.09.2019

            W ubiegłą sobotę – 14 września br. odbyło się pierwsze w historii naszej
            szkoły spotkanie absolwentów. Młodzież wraz z dyrekcją i nauczycielami oddała się wspomnieniom iwspólnej zabawie. W myśl zasady „w zdrowym ciele - zdrowy duch” rozegrano turniej gry w kręgle. To był niezapomniany czas !

          • Aqualand

            Aqualand

            11.09.2019

            Po sierpniowej przerwie na naszą salę dziennego pobytu powrócili Wolontariusze firmy Aquanet. Będziemy się z nimi spotykać raz w miesiącu w środy przez cały rok szkolny. Podczas wrześniowych Eko-warsztatów nauczyliśmy się robić coś z niczego. Powstało kartonowe miasto, w którym mamy szkołę, karuzelę, domy z ogrodami, fabrykę klocków LEGO i wiele innych. Po długich negocjacjach zgodnie nazwaliśmy go Aqualand! Na stworzonej makiecie miasta przypomnieliśmy sobie zasady ruchu drogowego ustawiając znaki drogowe, pojazdy i pieszych. Dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na październik!

          • Praca wre!

            Praca wre!

            Początek roku szkolnego w sali dziennego pobytu obfituje w wiele atrakcji. Pomimo, iż to dopiero pierwsze dni września aktywnie pracujemy i nie tracimy ani chwili. Zdążyliśmy już zmienić gazetki, robić balonowe Minionki, gumowe gniotki, klejące i kolorowe slimy, niezwykłe muszelkowe potworki i delikatne motylki. Wszystko to w aurze wakacyjnych wspomnień! Dużo rozmawiamy o minionym wolnym czasie i letnich przygodach. Przykro nam, że czas tak upłynął, ale atrakcje podczas zajęć umilają nam powrót do szkolnej rzeczywistości.

          • Żegnajcie wakacje… Witaj szkoło!

            Żegnajcie wakacje… Witaj szkoło!

            02.09.2019

            Te oto hasła przyświecały nam podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. Akademia odbyła się 2 września 2019 r. Uczniowie prowadzący spotkanie wspomnieli o 80 rocznicy wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Wspólnie oddaliśmy hołd ofiarom poległym w walce o Ojczyznę minutą ciszy. Młodzi artyści podziękowali nauczycielom za dotychczas przekazaną wiedzę i umiejętności, wykazali gotowość do nauki i nadzieję na to, że ten rok będzie obfitował w wiele wyjątkowych wydarzeń, podobnie jak  poprzednie lata. Wspomniano także o zbliżającym się jubileuszu 70-lecia istnienia naszej placówki. Na zakończenie odśpiewaliśmy piosenkę na cześć całej społeczności szkolnej.

            Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego 2019/2020 !

          • Odznaka Jakości dla projektu Erasmus + „Dr. Play”

            Odznaka Jakości dla projektu Erasmus + „Dr. Play”

            01.08.2019

            Miło nam poinformować, że międzynarodowy projekt  Erasmus + Dr. Play otrzymał 1 sierpnia 2019 roku Odznakę Jakości e-Twinning  Quality Label za wzorcową organizację. To dla nas ogromna radość i wyróżnienie !

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 111 w Poznaniu
      • Dyrektor Renata Kaczmarek 509361862 Sekretariat Zespołu Szkół ul. Św. Jerzego 6/10 tel. 516188984
      • ul. 28 Czerwca 1956r. nr 135/147 61-545 Poznań Księgowość i płace: tel. 61 8310255 Poland
      • ZSSszkola111/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych