• 2017-2018

          • Zakończenie Roku Szkolnego

            Zakończenie Roku Szkolnego

            22.06.2018

            Chyba najbardziej wyczekiwanym dniem każdego roku szkolnego jest dzień jego zakończenia. Pomimo wszystkich pozytywnych wrażeń i doświadczeń, jakich (obok tych trudnych) dostarcza szkolna codzienność, wszyscy z ulgą przyjmują możliwość oddania się (zasłużonemu!) odpoczynkowi i zebrania sił na podejmowanie kolejnych (różnorodnych!) wyzwań.

            Właściwie to dobrze. Im większa potrzeba odpoczynku, tym lepiej świadczy to o bogactwie minionych doświadczeń. W tym zakresie o naszą szkołę możemy być spokojni.

            22 czerwca zebraliśmy się, by uczcić chwile, które doprowadziły do tego, że dziś można było odebrać świadectwa oraz wyjść ze szkoły o rok starszym i bogatszym. Nie obyło się bez wspomnień (prezentacje z warsztatów językowych itp.) i pożegnań (grono gimnazjalistów ukończyło szkołę); urokliwa część artystyczna pozytywnie nastroiła nas na wakacyjne przeżycia.

            Dziękujemy wszystkim za ten rok.

            ŻYCZYMY BEZPIECZNYCH I KOLOROWYCH WAKACJI!

            Do zobaczenia we wrześniu!

          • Wyjazd integracyjny do Skorzęcina

            Wyjazd integracyjny do Skorzęcina

            11.06.2018

            Czerwiec to czas, w którym wszyscy czekają już na wakacje. Pomostem między całoroczną pracą a czasem wolnym od szkoły tradycyjnie jest u nas wyjazd integracyjny do Skorzęcina. Spędziliśmy w nim trzy dni, w których można było się zrelaksować, ale również podjąć rozmaitych aktywności, pomagających lepiej poznać grupę. Gwoździem programu już od kilku lat są podchody, jednak ich tegoroczna trasa pozwoliła odkryć nieznane większości tereny Skorzęcina, takie jak wzgórze z amfiteatrem. To zainspirowało nas do działań artystycznych, takich jak nagranie filmów reklamujących Skorzęcin, przeprowadzenie rewii mody, interpretacja sentencji Newtona czy przygotowanie symbolicznego zdjęcia okolicznościowego, związanego ze stuleciem odzyskania niepodległości. Młodzież wykazała się dużą dozą kreatywności. Poza działaniami związanymi z podchodami, młodzież miała również okazję grać wspólnie w gry planszowe oraz słowne, takie jak Mafia czy Czarne historie. Poza tym odbyło się wspólne plażowanie, spacerowanie i zwyczajne cieszenie się swoim towarzystwem oraz urokami skorzęcińskich zakamarków.

            Ze Skorzęcina wróciliśmy cali i zdrowi, do wakacji tuż tuż.

          • Dzień Książki

            Dzień Książki

            09.06.2018

            W dzisiejszych czasach promowania czytelnictwa nigdy za wiele. Tegoroczny Dzień Książki wypełniły nam następujące punkty programu:

            - film o poziomie czytelnictwa w Polsce i na świecie oraz o wpływie czytania na ludzki mózg,

            - prezentacja najnowszej literatury młodzieżowej,

            - quiz czytelniczy,

            - warsztaty plastyczne.

            Zaangażowanie uczniów w powyższe działania przeszło najśmielsze oczekiwania. Widocznie naszej szkoły niekorzystne statystyki czytelnictwa w Polsce nie dotyczą.

          • Wyjście na wystawę prof. Wiktora Degi

            Wyjście na wystawę prof. Wiktora Degi

            06.06.2018

            Choć w naszej szkole swoją uwagę poświęcamy prof. Dedze regularnie, dziś po raz pierwszy mieliśmy okazję zagłębić się w jego życiorys i dokonania poza murami naszej placówki – na okresowej wystawie poświęconej tejże wybitnej postaci. Przewodniczka zaprezentowała nam wiele faktów i ciekawostek, obejmujących karierę medyczną profesora, a także działania związane oświatą, jak choćby założenie naszej szkoły. Tak naprawdę większość tych informacji była nam już znana, jako że często podtrzymujemy pamięć o patronie naszego szpitala. Na wystawie jednak mogliśmy spojrzeć na postać profesora z nieco innej perspektywy.

          • Inauguracja projektu edukacyjnego

            Inauguracja projektu edukacyjnego

            05.06.2018

            „Kruchy ekosystem naszej planety Ziemi” to nowy projekt edukacyjny, który będzie cyklicznie realizowany w naszej szkole.

            Nieprzypadkowo inauguracja tego przedsięwzięcia przypadła na dzień 5 czerwca, czyli Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. Wtedy właśnie wybrzmiał „Ekogłos 111”, którego podstawowym celem było promowanie proekologicznych postaw i podkreślenie znaczenia ochrony środowiska naturalnego.

             

                        Za wprowadzenie uczestników do tematu posłużyła przygotowana wcześniej filmowa „EKOSONDA”, w której uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z szerokim zagadnieniem ochrony środowiska naturalnego i modnym ostatnio  pojęciem, jakim jest „ekologiczny styl życia”.

             

                        Pierwszym wyzwaniem było znalezienie informacji o tematyce ekologicznej z dostępnych źródeł znajdujących się w bibliotece szkoły. Uczniowie wyjaśniali znaczenie terminów: ekosystem, biotop i biocenoza, korzystając z tradycyjnych i nowoczesnych źródeł informacji.

            Celem zadania było dostrzeżenie faktu, że ekosystem to podstawowe pojęcie w ekologii, fragment przyrody stanowiący całość, w której zachodzi wymiana między żywą biocenozą a nieożywionym biotopem.

             

                        Podczas projekcji filmu pt. „Królestwo” uczestnicy mogli poprzez bogatą treść i obrazy poznać  tajemnice puszczy – środowiska  najbardziej niedostępnego dla człowieka.  Oczami zwierząt została opowiedziana historia natury naszego kontynentu.

            Po projekcji filmu wszyscy chętnie uczestniczyli w rozwiązywaniu EKOZADANIA, które w swej treści dotyczyło znaczenia dóbr przyrody dla człowieka i przyczyn ich wyczerpywania się. Uczniowie pracowali w grupach i prezentowali rezultaty swoich działań na forum.

             

                        Kulminacyjnym i zarazem podsumowującym punktem realizacji projektu były warsztaty plastyczne, podczas których młodzież wykonywała ekofoldery, ekoplakat oraz redagowała treść „Ekogłosu 111”. Ujawniły one kreatywność i zdolności plastyczne uczestników projektu.

            Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa książek o tematyce ekologicznej, którą przygotował uczeń gimnazjum pod opieką nauczyciela-bibliotekarza i która wzbudziła zainteresowanie wszystkich ze względu na szczególne znaczenie ekosystemów w życiu człowieka.

             

                        Po tak intensywnym programie projektowych „ekodziałań” jesteśmy świadomi, że kruchy ekosystem naszej planety Ziemi należy chronić, a  Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego umożliwił nam refleksję nad tym, w jaki sposób możemy chronić dobro naszej planety i jak odpowiedzialnie eksplorować jej bogactwa.

             

          • Wizyta pracowniczki MONAR-u

            Wizyta pracowniczki MONAR-u

            30.05.2018

            Dziś gościliśmy pracowniczkę MONAR-u, która przybliżyła uczniom kwestie związane z narkotykami – począwszy od profilaktyki, przez rozpoznawanie objawów odurzenia i uzależnienia, aż po środki zaradcze, gdy problem ten dotyczy kogoś z naszego otoczenia lub nas samych. Nasz gość przygotował prezentację, z którą zapoznała się młodzież liceum i gimnazjum.

            Regularne spotkania z przedstawicielami tejże instytucji stanowią istotne działanie profilaktyczne.

          • Doradztwo zawodowe

            Doradztwo zawodowe

            23.05.2018

            Jak co roku, najstarsze klasy licealne wybrały się dziś do Urzędu Miasta, aby lepiej poznać współczesny rynek pracy. Prelegentka przybliżyła uczniom zawody popularne, potrzebne, te, w którym brakuje pracowników lub występuje nadmiar chętnych do pracy. Młodzież zapoznała się z wymaganiami na poszczególne stanowiska, dzięki czemu mogła się zorientować, do jakich zawodów posiada predyspozycje.

            Takie spotkania są potrzebne, aby absolwenci naszej szkoły wychodzili z niej z jak najpełniejszą wiedzą o tym, jak może ukierunkować swoje przyszłe życie w naszym społeczeństwie.

          • Zakończenie egzaminów maturalnych

            Zakończenie egzaminów maturalnych

            18.05.2018

            Nadszedł ten moment, w którym po majowym maratonie wyzwań egzaminacyjnych nasi tegoroczni maturzyści mogą w końcu odetchnąć. W terminie 4-18 maja zmierzyli się z następującymi egzaminami (w porządku chronologicznym): język polski (pisemny), matematyka, język angielski (pisemny), język angielski (ustny), wiedza o społeczeństwie, geografia, historia, język polski (ustny).

            Teraz już koniec zgrzytania zębami i obgryzania paznokci! Rozpoczęły się wakacje policealne, mające zaszczytną sławę najdłuższych wakacji w życiu człowieka (rzecz jasna, od rozpoczęcia edukacji). Niech nie spędza Wam snu z powiek oczekiwanie na dzień sądu – dzień ogłoszenia wyników.

            Maturzyści, widzimy się 3 lipca!

          • Festyn „KROK W PRZYSZŁOŚĆ”

            Festyn „KROK W PRZYSZŁOŚĆ”

            12.05.2018

            Tę sobotę wypełnił nam festyn, który Szpital Degi poświęcił dzieciom z wadami kończyn dolnych. Odbył się on pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka – p. Marka Michalaka.

            Przez kilka godzin spędzonych w szpitalnym parku nasi goście mieli okazję skorzystać z licznych porad i atrakcji, m.in. biorąc udział w panelu dyskusyjnym dla rodziców dzieci z wadami kończyn dolnych, spotkaniach z lekarzami, prezentacji służb mundurowych, prezentacji motocykli i samochodów, warsztatach plastycznych; czy też kosztując potraw z grilla lub podziwiając występy artystyczne (pełny program widoczny na plakacie – na zdjęciach z uroczystości; autorem rysunku na plakacie jest Adam – uczeń II kl. gimnazjum, pacjent oddziału II C).

            W parku rozmieszczone były liczne namioty, pod którymi goście festynu mogli podjąć się rozmaitych aktywności. Nasza szkoła przygotowała m.in. warsztaty artystyczne, podczas których młodzież malowała i zdobiła motyle, koguty, koty, ptaszki, kwiaty z tektury; w tym czasie maluchy malowały prawdziwymi pędzlami duże przestrzenne domki z tektury, które na po zakończeniu prac mieniły się wszystkimi kolorami tęczy.

            Na scenie występował zespół Erato pod kierownictwem p. Karola Napieralskiego, z solistką p. Martą Torebko. Zespół ten od lat współpracuje z naszą szkołą.

            Festyn pozwolił pacjentom oraz ludziom z ich środowiska na alternatywne spędzenie sobotniego czasu – było wiosennie i rodzinnie, a zarazem jakże pouczająco. Dziękujemy wszystkim za przybycie!

          • Zakończenie roku szkolnego klasy maturalnej

            Zakończenie roku szkolnego klasy maturalnej

            27.04.2018

            Co to było za przedpołudnie! Pełne podsumowań, wspomnień, śmiechu, zachwytu i wzruszeń. Nie wspominając już o niespodziankach.

            Zaczęliśmy od przypomnienia sobie chwil tworzących klasę, którą żegnaliśmy. Pojawiły się dwa filmy wspomnieniowe, autorstwa jednej z absolwentek. Sztuki było dziś jednak więcej – inna absolwentka ujawniła swój skrywany dotąd talent wokalny, śpiewając dla nas wprost ze sceny. Aktorzy z młodszych klas przygotowali spektakl o diabelskich i anielskich stronach szkoły z perspektywy absolwentów. Za wszystkie występy serdecznie dziękujemy!

            Kluczową częścią uroczystości było oczywiście wręczenie świadectw i nagród. Wśród tych ostatnich znalazła się nagroda za świadectwo z paskiem i wzorowe zachowanie dla Jakuba Hałasa oraz nagroda za wysoką frekwencję i bardzo dobre zachowanie dla Sary Frąckowiak.

            Przemówienia (i towarzyszące im wzruszenia nie miały końca). Głos zabrali: Pani Dyrektor, wychowawca, a także przewodnicząca klasy. Wszystkie wypowiedziane słowa przepełnione były nostalgią, tak charakterystyczną dla zdarzeń przełomowych.

            Pomimo otrzymania przez uczniów chwalebnych świadectw i nagród, najbardziej rozpieszczaną osobą dnia okazała się wychowawczyni, dla której klasa przygotowała mnóstwo oszałamiających niespodzianek i prezentów, świadczących o niezwykłej inwencji i kreatywności podopiecznych. Co najważniejsze, wszystkie wręczone dziś dary, wypowiedziane słowa i przelane łzy są pieczęcią niezwykłej więzi, jaka splotła osoby tworzące tę grupę; i obietnicą jej długiego pozostania w pamięci.

            ***

            Fruńcie, Kochani, fruńcie! Wysoko, daleko, pięknie i skutecznie.

            EW

          • Wyjście do kina

            Wyjście do kina

            11.04.2018

            Z okazji szerzącego się wiosennego nastroju oraz tego, że spora część szkoły przebywa na
            warsztatach językowych w Szwajcarii, postanowiliśmy umilić sobie czas, pozostając na
            miejscu! Wybraliśmy się dziś do Multikina na film dla młodzieży, przedstawiający
            zatrważającą wizję rzeczywistości podporządkowanej poczynaniom wirtualnym. Film „Player
            One” stanowi obrazową przestrogę przed przedkładaniem świata wykreowanego przez
            multimedia nad autentyczny. Ponadto jest on iście postmodernistyczną mieszanką różnych
            elementów kultury, pełną nawiązań do znanych wszystkim motywów z filmu i mitologii. W
            ten sposób realizowaliśmy dziś oświeceniowy ideał dydaktyczny: „Uczyć, bawiąc”. Krasicki
            byłby dumny.

          • Warsztaty językowe w Szwajcarii

            Warsztaty językowe w Szwajcarii

            08.04.2018

            Zapraszamy na relację z warsztatów językowych w Szwajcarii (zakładka warsztaty lub warsztaty w Szwajcarii ). 

          • Rekolekcje 26-28.03.2018

            Rekolekcje 26-28.03.2018

            26.03.2018

            Jak co roku, do najważniejszych Świąt religii chrześcijańskiej przygotowywaliśmy się podczas
            rekolekcji. Księża prowadzili spotkania z młodzieżą, wyjaśniające istotę Świąt Wielkiej Nocy i
            cudów ewangelicznych. Młodzież, która nie brała udziału w owych zajęciach, spotykała się na
            seansach filmowych, wspólnych grach i dyskusjach. Tradycyjnie rekolekcje zostały
            zakończone mszą świętą w szpitalnej kaplicy.

          • Warsztaty w Instytucie Psychologii

            Warsztaty w Instytucie Psychologii

            23.03.2018

            W czasach, w których wszyscy są zagonieni przez tysiące pilnych spraw, albo po prostu
            spieszy im się do tego, by zatopić się w świecie kultury masowej i łatwego przekazu
            informacji, zwyczajnie nie mamy czasu na uważne słuchanie drugiego człowieka. Z tego
            powodu wybraliśmy się dziś z klasami licealnymi do Instytutu Psychologii Uniwersytetu im.
            Adama Mickiewicza w Poznaniu na warsztaty pod hasłem: „Aktywne słuchanie”. Spotkanie
            odbyło się w dwóch grupach, każdą z nich prowadziły trzy studentki, ochoczo wychodzące
            naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodzieży. Licealiści pracowali w grupach, tworzyli
            plakaty, wcielali się w role, brali udział w zabawach ruchowych i wielu innych, mających
            zaprezentować mechanizmy aktywnego słuchania. Mamy nadzieję, że dziś po powrocie
            do domu każdy zamieni z domownikami choć kilka słów, które będą naprawdę usłyszane.

          • ERASMUS +, DZIEŃ 5: Spotkanie z alpinistą, Palmiarnia Poznańska, pożegnanie gości

            ERASMUS +, DZIEŃ 5: Spotkanie z alpinistą, Palmiarnia Poznańska, pożegnanie gości

            16.03.2018

            To już ostatni dzień wizyty naszych gości z zagranicy! Zanim doszło do pożegnania, zdołaliśmy jednak jeszcze całkiem sporo zdziałać! Rano przybyli do nas goście specjalni – alpinista, który kilka miesięcy temu po raz pierwszy opowiadał nam o swoich wyczynach, wraz z synem, któremu zaszczepił swoją pasję. Dzięki dobremu przygotowaniu nie tylko w języku polskim, ale i angielskim, tym razem w spotkaniu wzięli udział nie tylko nasi uczniowie, ale również goście z zagranicy.

            Następnie młodzież obejrzała anglojęzyczne filmy prezentujące Poznań i Polskę z punktu widzenia zagranicznych turystów. W tym samym czasie pożegnali się z nami Hiszpanie, którzy gościli u nas przez cały tydzień. Portugalczycy zostali jeszcze przez kilka godzin.

            Z pozostałą częścią gości udaliśmy się do Palmiarni Poznańskiej, aby przed (znów!) narastającym polskim chłodem uciec prosto w tropiki! Zarówno drzewa, dzięki którym mamy kakao, banany, melony czy ananasy, jak i chętne do karmienia kolorowe ryby przyniosły nam radość i wytchnienie po tym intensywnym tygodniu.

            Tuż po zwiedzeniu palmiarni pożegnaliśmy się również z Portugalczykami. Tak oto dobiegł końca tydzień, w którym gościliśmy mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, którzy przywieźli nam mnóstwo słońca, jakiego brakowało w tym czasie w naszej części Europy. DZIĘKUJEMY!

          • ERASMUS +, DZIEŃ 4: Koziołki i Brama Poznania

            ERASMUS +, DZIEŃ 4: Koziołki i Brama Poznania

            15.03.2018

            Dzień standardowo rozpoczął się spotkaniem organizacyjnym z naszymi gośćmi z Hiszpanii i Portugalii – wszak dialog oraz wymiana doświadczeń dydaktyczno-wychowawczych są kluczem naszej współpracy.

            Harmonogram późniejszych działań został odrobinę zmodyfikowany przez nagłą i nieodpartą chęć zobaczenia słynnych poznańskich koziołków, jaką wykazała część naszych gości z zagranicy. W tym celu podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna udała się na Stary Rynek, w celu obejrzenia na własne oczy trykających się w południe zwierzęcych symboli naszego miasta oraz zakupu pamiątek; druga została w szkole, by gimnastykować mózg podczas tak przyjemnej aktywności, jak układanie puzzli.

            Ledwo pierwsza grupa wróciła ze spontanicznej wycieczki, już – wraz z pozostałymi – szykowała się do drugiej, bowiem zgodnie z harmonogramem, dziś mieliśmy zwiedzić Bramę Poznania. Zatem zwiedziliśmy! Interaktywne centrum przybliżające historię naszego miasta jest świetnie przygotowane na przyjmowanie zagranicznych turystów, w związku z czym mogliśmy liczyć na kompleksową obsługę w językach, którymi posługują się nasi goście. Zainspirowani opowieściami o Ostrowie Tumskim, po wyjściu z Bramy Poznania udaliśmy się na spacer po dzisiejszej wersji tej części Poznania.

            Jako że przed nami został już tylko jeden dzień spędzony z Hiszpanami i Portugalczykami, dzisiejszy wieczór stanowił ostatnią okazję do zjedzenia wspólnej kolacji. W związku z tym spotkaliśmy się w restauracji na pożegnalnym posiłku, gdzie okazało się, że nikomu nie spieszy się do domu. Kolację należy uznać za udaną.

          • ERASMUS +, DZIEŃ 3 – Dzień Patrona, warsztaty artystyczne, turnieje sportowe

            ERASMUS +, DZIEŃ 3 – Dzień Patrona, warsztaty artystyczne, turnieje sportowe

            14.03.2018

            Tak się złożyło, że nasze doroczne święto Dnia Patrona Szpitala przypadło tym razem na czas, w którym gościmy Portugalczyków i Hiszpanów, co sprawiło, że świętowaliśmy jeszcze bardziej uroczyście niż zwykle. Ze względu na uroczystość, dzisiejszy dzień był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

            Rano zebraliśmy się w szpitalnej sali wykładowej im. prof. Raszei, na obchodach IX Uczniowskiej Sesji Naukowej, poświęconej patronowi naszego szpitala, prof. Wiktorowi Dedze. Uroczystość uświetniło kilka istotnych punktów programu, tj. program artystyczny przygotowany przez licealistów („Europejczyk” – rzecz o europejskich doświadczeniach prof. Degi, z fragmentami oryginalnej autobiografii), występ dzieci z oddziałów szpitalnych (Stanisław Jachowicz, „Pan kotek był chory”), prezentacja sylwetki patrona szpitala, a przede wszystkim – wykład gościa specjalnego, prof. Jerzego Garstki, anestezjologa, który przez lata współpracował z prof. Wiktorem Degą, a ponadto ma na swoim koncie liczne dokonania w zakresie szeroko pojętych działań mających na celu zmniejszenie bólu pacjenta. Ze względu na obecność zagranicznych gości na widowni, część uroczystości odbyła się w j. angielskim (w tym gł. wykład prof. Garstki), można też było usłyszeć ze sceny kilka zdań po hiszpańsku i kilka słów po portugalsku.

            Po uroczystości można było zapoznać się z przygotowaną wystawą kronik szkolnych z przekroju lat działalności placówki (prof. Garstka dokonał wpisu w kronice bieżącej). Wyznaczone delegacje uczniów udały się do miejsc upamiętnienia prof. Degi, by złożyć tam symboliczne róże.

            Po uroczystej części tego dnia przyszła pora na sporą dawkę ruchu! Tę dynamiczną część środy zainaugurowali Hiszpanie, którzy przygotowali dla nas prezentacje zainteresowań poszczególnych uczniów, a prezentacjom tym towarzyszyła niemała doza interaktywności. Kolejne osoby włączały się do symulacji ćwiczeń karate, tańca w stylu Michaela Jacksona, a także twórczych działań plastycznych.

            To jednak był dopiero początek ruchu. Swoją młodzieńczą energię wszyscy mogli w pełni spożytkować podczas popołudniowego turnieju darta i piłkarzyków, który dostarczył wielu emocji. Jakby tego było mało, ze sportowego rozpędu wieczorem udaliśmy się z naszymi gośćmi na bowling. O dziwo wszyscy mieli jeszcze dość energii nie tylko, by utrzymać kule, ale nawet, by zdobywać punkty i zasłużone tytuły zwycięzców.

            Nie da się ukryć, że mamy za sobą niezwykle intensywny dzień, uroczysty i sportowy zarazem. To jednak wciąż nie koniec polsko-hiszpańsko-portugalskich doświadczeń!

          • ERAMSUS +, DZIEŃ 2: Bimbą przez Poznań

            ERAMSUS +, DZIEŃ 2: Bimbą przez Poznań

            13.03.2018

            Dzisiejszego ranka w szkole zjawili się wszyscy nasi goście z Hiszpanii i Portugalii. Rozpoczęliśmy od spotkania organizacyjnego, na którym mogliśmy poruszyć kwestie związane z funkcjonowaniem placówki, odpowiedzieć na pytania obcokrajowców oraz wymienić się doświadczeniami. Następnie z dorosłą częścią delegacji udaliśmy się na zwiedzanie całego szpitala, nie tylko jego części szkolnych. W tym czasie młodzież ponownie miała zapewnione zajęcia na oddziale II E, gdzie sprawy toczyły się niezwykle dynamicznie – uczniowie obsługiwali trzy stanowiska artystyczne, które stanowiły istną manufakturę wielkanocnych i wiosennych dekoracji. Dzięki padającemu co jakiś czas hasłu: „Zmiana!” (w stosownej wersji językowej), każdy miał okazję odwiedzić wszystkie „stacje produkcyjne”.

            Po powrocie ze zwiedzania Portugalczycy zaprezentowali nam przygotowane przez siebie interaktywne gry edukacyjne, które przetestowali wolontariusze z naszej placówki.

            Gwoździem dzisiejszego programu niewątpliwie był jednak przejazd bimbą po Poznaniu. I to nie byle jaką bimbą, lecz bimbą wycieczkową! O wyznaczonej godzinie podjechała ona na nasz przystanek (Kosińskiego), gdzie staliśmy już zwarci i gotowi, bo tramwaje na spóźnialskich nie czekają! Nawet te wycieczkowe. Tak oto zdołaliśmy wraz z Hiszpanami, Portugalczykami oraz delegacją naszych uczniów obejrzeć najważniejsze miejsca w Poznaniu z okien tramwaju, w asyście niezwykle charyzmatycznego przewodnika, który porwał wszystkich swoimi opowieściami.

            Zwiedzanie zakończyliśmy lunchem w pobliżu Placu Wolności.

          • ERASMUS +, DZIEŃ 1: Przyjazd gości z Hiszpanii i Portugalii

            ERASMUS +, DZIEŃ 1: Przyjazd gości z Hiszpanii i Portugalii

            12.03.2018

            Zaczęło się! W ramach jednego z dwóch programów Erasmus +, w których od początku roku szkolnego aktywnie uczestniczymy, organizując kolejne wyjazdy zagraniczne, tym razem przyjęliśmy europejskich gości u siebie! Dziś przybyli do nas Hiszpanie i Portugalczycy, którzy zostaną w Poznaniu przez cały tydzień, by bliżej zapoznać się z funkcjonowaniem naszej szkoły.

            Hiszpanie przylecieli już w nocy, w związku z czym przed południem zjawili się w szkole. Dziś zaprezentowaliśmy im nasze sale mieszczące się w budynku szpitala oraz salę dzienną oddziału II E, gdzie wychowawcy przygotowali atrakcje dla najmłodszych gości. Koordynatorka projektu, p. Renata Truszkowska, zaprezentowała gościom stronę internetową naszej szkoły oraz wprowadziła ich w podstawy jej funkcjonowania.

            Wieczorem spotkaliśmy się w jednej z restauracji Starego Miasta na oficjalnej kolacji powitalnej, na którą – prosto z trasy – zdołali dołączyć również Portugalczycy.

            Dla naszych zagranicznych gości w postaci nauczycieli, uczniów, a nawet rodziców, przygotowaliśmy rozmaite atrakcje na cały tydzień pobytu; w kolejnych dniach można się więc spodziewać dalszych relacji.

          • Teatrzyk ekologiczny

            Teatrzyk ekologiczny

            15.02.2018

            W dniu 15 lutego Fundacja „ FUNKOMITYWA” z Krakowa przedstawiła dzieciom z oddziałów II D i II E teatrzyk ekologiczny. Poprzez aktywny udział dzieci w przedstawieniu i naukę piosenek, dzieci wdrażały się w tematykę dbania o środowisko i prawidłową segregację odpadów. Na zakończenie fundacja wręczyła uczestnikom tyle prezentów, że wszyscy z pewnością na długo zapamiętają dzisiejsze spotkanie.

          • Walentynki

            Walentynki

            14.02.2018

            14 lutego to Dzień św. Walentego, na całym świecie obchodzony jest jako dzień miłości. Z tej okazji dzieci z oddziałów II D i II E dzień wcześniej zrobiły serduszka na patyczku i ozdobiły je kolorowo, by obdarować nimi wszystkich pracowników szpitala pracujących na tych oddziałach. W ten oto prosty sposób dzień miłości stał się również dniem uśmiechu.

          • Balik karnawałowy

            Balik karnawałowy

            13.02.2018

            W dniu 13 lutego dla dzieci z oddziałów II D i II E został zorganizowany balik kończący karnawał, czyli tzw. „Podkoziołek”. Dzieci z rodzicami przebrali się w kolorowe stroje, wcielili się w bohaterów bajek. Przy dźwiękach różnych przebojów bawili się wesoło. Z uśmiechem na ustach i z cukierkami, odwiedziliśmy dzieci leżące  w łóżkach. Wybrane dzieci urozmaiciły zabawę ciekawymi konkursami, które zostały przygotowane dzień wcześniej pod nadzorem wychowawczyń. Zwycięzcy konkursów zostali uhonorowani nagrodami.

             

          • Studniówka i Połowinki

            Studniówka i Połowinki

            26.01.2018

            Studniówka – toż to jest dopiero wydarzenie! Symboliczne 100 dni przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości (w naszym przypadku – 98); wieczór, w którym każda młoda dama i każdy szykowny młodzieniec pragną już pokazać całe swe dorosłe dostojeństwo.

            Połowinki – też nie lada uroczystość. Wszak oznacza dobicie do półmetku, a po półmetku (podobno) jest już z górki. Przynajmniej jeśli chodzi o dynamikę i pęd czasu, bowiem w kategorii trudności klasa maturalna chyba żadnej nie ustępuje, więc prosimy się nie rozprężać, szanowni Półmetkowicze!

            Tak czy inaczej, podobnie jak w zeszłym roku, również tym razem połączyliśmy obie okazje, organizując Bal Studniówkowo-Połowinkowy. Przy wyborze miejsca akcji padło na Grand Royal Hotel, co uczyniło tę uroczystość jeszcze bardziej wystawną. Bawiliśmy się w ogrodzie zimowym, wśród palm i własnoręcznie wykonanych dekoracji w kolorze złota i fuksji (spora część młodzieży poświęciła na to swój czas wolny w przeddzień imprezy, a kilka osób przygotowywało ozdoby już wiele dni wcześniej – tu szczególne podziękowania dla Pauliny i Marianny, ponadto również dla mamy tej ostatniej).

            Bal wyszedł przepięknie. Wszystko było dopięte na ostatni guzik – profesjonalny DJ (dziękujemy Pani Dziedzic!) i dyskotekowe oświetlenie; fotograf, który zorganizował również specjalną sesję dla par; dekoracje ścienne, stołowe oraz przeznaczone do upiększenia uczestników balu; kwiaty dla pań; obfite menu, a nawet tort o północy! Olśniewające kreacje pełnych wdzięku dam i eleganckie stroje dostojnych panów. Nie zabrakło, oczywiście, również poloneza, który zainaugurował całą uroczystość – rzecz jasna, zaraz po przemówieniu Pani Dyrektor. Przemówień i innych podniosłych chwil była zresztą cała rozmaitość. Po kilku godzinach zabawy nastał czas na wspominki, podsumowania, wyróżnienia i podziękowania, w związku z czym obejrzeliśmy film prezentujący uwiecznione na fotografiach doświadczenia klasy III LO (z genialnie dobraną do nich piosenką „Królowie świata” z musicalu „Romeo i Julia” – brawo Marianna!), po czym wychowawczyni tegorocznych (potencjalnych) absolwentów podziękowała im za wspaniałą współpracę nad „hodowlą ich charakterów” i z tego tytułu wręczyła im „Dyplomy dojrzałości”, pękając z dumy i ledwie maskując wzruszenie. Następnie wystąpiła klasa II B, która wraz ze swoją wychowawczynią przygotowała tytuły i medale dla poszczególnych uczniów klasy III, poparte indywidualnie dobranymi wierszowanymi uzasadnieniami. Tak oto byliśmy świadkami mianowania takich osobistości jak: Wizytator, Miss, Adwokat, Elegant i wiele innych.

            Na tym nie koniec atrakcji! Okazało się, że również klasa III przygotowała niespodziankę; w dodatku angażującą wszystkich uczestników imprezy – nawet najbardziej zatwardziałych wysiadywaczy krzeseł i podpieraczy murów. Maturzyści wyświetlili symulację układu tanecznego do popularnego (i jakże dynamicznego!) utworu ‘Gangnam Style’, a wszyscy – łącznie z szacownym ciałem pedagogicznym – usiłowali za nim nadążyć. Śmiechu było co nie miara!

            Cóż, wieczory – nawet te najlepsze (a może zwłaszcza one) – mają to do siebie, że szybko przemijają. Jednak nie martwimy się zanadto, bo wspomnienie naszego balu pozostanie z nami na zawsze. A dla Królów Świata to i tak dopiero początek...

          • Dzień Babci i Dziadka

            Dzień Babci i Dziadka

            22.01.2018

            Jako że o seniorów rodu trzeba dbać, wczorajszy Dzień Babci i dzisiejszy Dzień Dziadka uczciliśmy na oddziale II E. Zebraliśmy w świetlicy wszystkich seniorów, jakich mieliśmy w zasięgu. Młodzi pacjenci złożyli symbolicznym babciom i dziadkom najlepsze życzenia i podziękowania, po czym przystąpili do udziału w specjalnie na tę okazję przygotowanych konkursach. Nie zabrakło również prac plastycznych, uświetniających niemal każdą tego typu imprezę i objawiających młode talenty. Babcie i dziadkowie docenili. Integracja najmłodszego i najstarszego pokolenia została zakończona sukcesem!

          • Warsztaty filmowe: Wokół „Powidoków”

            Warsztaty filmowe: Wokół „Powidoków”

            13.01.2018

            W ramach sobotniego odpracowywania zajęć urządziliśmy warsztaty filmowe, podczas których pochyliliśmy się nad ostatnim dokonaniem naszego wielkiego reżysera – Andrzeja Wajdy, polskim kandydatem do Oscara 2018. Spotkanie zainaugurowała pogadanka na temat kryteriów oceny filmu i aktorów. Następnie odbył się seans „Powidoków”, czyli gwóźdź programu. Po zapoznaniu się z filmową wersją życiorysu PRL-owskiego malarza, który nie chciał poddać się wymogom socrealizmu, Władysława Strzemińskiego, każdy wypełnił indywidualną kartę oceny dzieła i grających w nim aktorów, uwzględniając sugerowane wcześniej kryteria. Czas oczekiwania na tych, którzy się bardziej rozpisali, wypełniła dyskusja o losach niepokornego artysty w czasach realizmu socjalistycznego.

          • Muzeum bez Ścian

            Muzeum bez Ścian

            10.01.2018

            Dnia 10 stycznia na oddziale IIE w sali dziennej odbyło się spotkanie pracownika Muzeum
            Narodowego z dziećmi w ramach programu „ Muzeum bez Ścian”. Tematem spotkania były
            „Podróże małe i duże”. Dzieci na początku spotkania otrzymały książeczki z zadaniami,
            w których podróżnik – przewodnik z obrazu – zaprasza na wspólną wędrówkę po muzeum,
            w poszukiwaniu obrazów przedstawiających różne miasta. Dzięki tej lekcji dzieci mogły
            poznać magiczne miejsca w Europie i w Polsce, które różnią się od siebie wyglądem
            i klimatem.

          • Święto Trzech Króli

            Święto Trzech Króli

            08.01.2018

            W dniu 8 stycznia przez oddziały II D i II E przeszedł „Orszak Trzech Króli”. Dzieci, które
            mogły wstać z łóżek przebrały się za królów i wraz z dźwiękiem kolęd ruszyliśmy do każdej
            sali, gdzie leżały chore dzieci, niosąc im dobrą nowinę o narodzinach Jezusa. Przy okazji
            mogliśmy złożyć im życzenia noworoczne. Wszystkie dzieci dostały korony i śpiewniki
            kolęd.

          • Wigilia Szkolna

            Wigilia Szkolna

            22.12.2017

            Jakie są tradycje wigilijne w naszym kraju, wszyscy wiemy i chętnie je kultywujemy. Wiele z nich ożyło dziś w naszej szkole. Było wspólne kolędowanie – co ciekawe (choć dla nas również tradycyjne), w kilku językach! Niektóre uczennice zaszczyciły nas występami solowymi lub w duetach. Były stoły zastawione frykasami przygotowanymi przez uczestników wigilii. Był opłatek, a wraz z nim wiele serdeczności i dobrych intencji. Były też, rzecz jasna, choinka, dekoracje i prezenty! Żeby jednak przełamać to pasmo zjawisk rytualnych i przez wszystkich oczekiwanych, uczniowie przygotowali w tym roku zupełnie nietypową niespodziankę! Wzorując się na znanych wszystkim Oscarach, opracowali kategorie, w których mogą wyróżnić swoich nauczycieli, wraz ze szczegółowym opisem każdej z nich. Tak oto pedagodzy ustawili się w oczekiwaniu na werdykty, a podopieczni wyczytywali kolejne nominacje oraz przyznawali tytuły zapisane na medalach. Śmiechu i wzruszeń było co nie miara, gdy szacowne „ciało pedagogiczne” zdobywało odznaczenia typu: Elegant, Perfekcjonista czy Mamuśka. Brawa za inicjatywę, Drodzy Uczniowie! Profesorowie dziękują za splendor i uznanie dla zasług 
            W nawiązaniu do wydarzeń dnia dzisiejszego, życzymy wszystkim:

            WESOŁYCH, MAGICZNYCH, RODZINNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
            ORAZ NIEUSTAJĄCEGO PASMA SUKCESÓW W ROKU 2018!

          • „Szlachetna Paczka” po raz trzeci w naszej szkole

            „Szlachetna Paczka” po raz trzeci w naszej szkole

            21.12.2017

            W grudniu miał miejsce finał ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”
            mającej na celu pomoc najbardziej potrzebującym z okazji świąt Bożego Narodzenia. W tym
            roku, po raz trzeci już, nasza placówka zorganizowała upominki dla wybranej rodziny. Tym
            razem postanowiliśmy pomóc samotnemu ojcu dwóch chłopców. W zbiórce wzięli udział
            uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

            Zebraliśmy i zakupiliśmy wszystko, czego rodzina potrzebowała –
            począwszy od artykułów pierwszej potrzeby jak żywność, środki czystości oraz ubrania po
            słodycze, kosmetyki, zabawki i gry dla całej rodziny. Udało nam się również zakupić opał na
            zimę. Prezenty spakowaliśmy do dziesięciu kartonów, by w sobotni poranek 9 grudnia
            dostarczyć je – pięknie opakowane w kolorowy papier - do wildeckiej siedziby – tzw.„bazy”
            Szlachetnej Paczki przy ul Dąbrówki.

            Z relacji wolontariusza oraz z przekazanego nam listu z podziękowaniami
            wiemy, że udało nam się nie tylko sprostać oczekiwaniom i wyjść naprzeciw potrzebom
            rodziny, ale i dostarczyć wiele radości i pozytywnych emocji. Po raz kolejny poczuliśmy, że
            poprzez pomoc potrzebującym możemy uczynić świat lepszym.

          • Szkolna edycja akcji „Cała Polska czyta”, czyli… „Cała szkoła czyta”

            Szkolna edycja akcji „Cała Polska czyta”, czyli… „Cała szkoła czyta”

            15.12.2017

             

             


            piątkowe przedpołudnie 15 grudnia uczniowie liceum oraz gimnazjum wraz z organizatorami ogólnoszkolnej akcji głośnego czytania zmierzyli się z lekturą „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Wybór pozycji na tę okoliczność był nieprzypadkowy – wszak wszyscy czuliśmy już w powietrzu atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, które zbliżały się wielkimi krokami. Tekst czytaliśmy - przekazując go sobie „z rąk do rąk”-  osobom losowo wybranym. W ten sposób  udało nam się przeczytać lwią część „Opowieści”.

                                  Kulminacyjnym punktem akcji „Cała szkoła czyta” był ogólnoszkolny Konkurs Pięknego Czytania, podczas którego chętni uczniowie prezentowali głosową interpretację wylosowanych  fragmentów  prozy.

            Jury wyłoniło trzech zwycięzców – I miejsce zdobyła Wiktoria Dziedzic, II miejsce – Patrycja Strugała, trzeci na podium stanął Mateusz Czachowski. Zwycięska trójka otrzymała pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

          • Turniej Tenisa Stołowego

            Turniej Tenisa Stołowego

            20.12.2017

            To już kolejna edycja Turnieju Tenisa Stołowego, który powoli staje się naszą jesienno-zimową tradycją. I niech nie da się zwieść nikt, kto sądzi, że przy stole nie można się zmęczyć! Wszak jest to równie wymagający sport, co wiele innych jego dziedzin. Wiedzą o tym uczestnicy naszego turnieju – zarówno laureaci, jak i ci, którzy pomimo przeszkód walczyli do końca, również pozostając (moralnymi) zwycięzcami. Po tytuły najlepszych sięgnęli w tym roku uczniowie trzeciej klasy liceum: Wiktoria Dziedzic i Michał Wasielewski. Serdecznie gratulujemy!
             

          • Wyjście do kina

            Wyjście do kina

            19.12.2017

            To już ostatni tydzień pracy w tym roku! Wprawdzie w kalendarzowym, ale to zawsze coś. Wszyscy już czekają na Święta, w związku z czym postanowiliśmy wybrać się do kina na film niezobowiązujący, relaksujący, no i – przede wszystkim – taki, dzięki któremu można poczuć świąteczną atmosferę. Padło więc na „Listy do M 3”, znane z humoru i ze świątecznych cudów. Bo czyż nie właśnie o tym, że cuda się zdarzają, pragniemy sobie przypominać w tym magicznym czasie? Tejże wiary i ufności życzymy każdemu, kto z równym wytęsknieniem oczekuje ziszczenia swoich najskrytszych pragnień.
             

          • Święto Czytelnictwa

            Święto Czytelnictwa

            15.12.2017

            Nawiązując do tradycji czytelniczych kultywowanych podczas corocznej akcji: Narodowe Czytanie, spotkaliśmy się dziś, aby oddać się wspólnej lekturze oraz przeprowadzić konkurs czytelniczy. Zważywszy na datę, na jaką przypadła ta inicjatywa, zdecydowaliśmy się na Opowieść wigilijną Charlesa Dickensa. Kolejni uczniowie (a także nauczyciele) prezentowali pierwsze strony utworu, wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój. W tym czasie ochotnicy zgłoszeni uprzednio do udziału w konkursie pięknego czytania przygotowywali się w oddzielnej sali, opracowując głosową interpretację tekstów wylosowanych na początku dzisiejszego spotkania (wśród których królowała klasyka literatury polskiej i światowej). Całość zakończyła się imponującymi wystąpieniami uczestników konkursu, naradą jury oraz ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród laureatom. Gratulujemy talentów!
             

          • Dzień Wielkopolski

            Dzień Wielkopolski

            07.12.2017

            Jako że Brama Poznania jest aktualnie najnowocześniejszym i najbardziej atrakcyjnym dla młodego odbiorcy muzeum prezentującym historię naszego miasta, to właśnie do niego wybraliśmy się w ramach obchodów Dnia Wielkopolski. Zapoznaliśmy się ze średniowiecznymi faktami na temat Ostrowa Tumskiego oraz z późniejszymi dziejami stolicy naszego regionu. Widzieliśmy wiele oryginalnych efektów multimedialnych, przybliżających nam odległe czasy w przystępny sposób. Dzięki interaktywnym ekranom mieliśmy również okazję zobaczyć się przyodzianych w stroje Dobrawy i innych postaci historycznych.
            Po powrocie do szkoły zebraliśmy się jeszcze na chwilę, by wspólnie spożyć symboliczną sznekę z glancem i popić ją herbatą. Gdy wszyscy przełknęli ostatnie kęsy posiłku, uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą zdobytą w Bramie Poznania, uczestnicząc w quizie na temat historii naszego miasta. Zwycięzcy zostali nagrodzeni.
             

          • Andrzejki w klasach stacjonarnych

            Andrzejki w klasach stacjonarnych

            01.12.2017

            Kogóż z nas nie zastanawia jego przyszłość? Ta ciekawość niezmiennie, co roku, pcha nas w ramiona andrzejkowej zabawy. W czwartek odbyła się ona na oddziale IIE, w piątek natomiast – w klasach stacjonarnych. Przygotowano i przeprowadzono wróżby, przebrano się za czarownice i wróżki, odkryto arkana czasów mniej i bardziej odległych, lecz zawsze takich, które jeszcze nie nastały. Roztoczono przed zebranymi wizje pobudzające marzenia, nierzadko jednak też stanowiące przestrogę przed lekkomyślnością. Nie ulega wątpliwości, że wyobraźnia wszystkich uczestników zabaw pracowała na wysokich obrotach.
            Niechaj ziści się to, co wywróżyliśmy najlepszego!
             

          • Andrzejki na oddziale

            Andrzejki na oddziale

            30.11.2017

            30 listopada, zgodnie z tradycją – w wigilię św. Andrzeja, do świetlicy zaprosiliśmy dzieci z oddziałów IIE i II D do poznania przyszłości, poprzez wróżenie, przelewanie roztopionego wosku przez otwór klucza i późniejsze „odczytywanie” cieni rzucanych przez odlewy. Oprócz lania wosku, dzieci układały buty oraz przekuwały serce, wróżąc sobie dorosłe życie. Wszyscy chętnie brali udział również w pozostałych wróżbach, tj.” Cztery kubki”, „Rzucanie baczkiem”, „Losowanie wróżby”,  „Ciasteczko  z wróżbą”. Oczywiście do dzieci, które nie mogły wstać z łóżek, cudowna wróżka sama dotarła, by i one mogły dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości.
            Wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż na naszych oddziałach zagościł radosny i wyjątkowy czarodziejski nastrój.
             

          • Dzień Pluszowego Misia

            Dzień Pluszowego Misia

            24.11.2017

            W piątek 24 listopada na oddziałach II D i II E obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszym gościem był miś zrobiony przez dzieci dzień wcześniej. To on sprawił małym pacjentom dużo radości, wszyscy mogli zrobić sobie z nim zdjęcia i sami zostać misiami. Dzieci, które mogły wstać z łóżek, zebrały się w sali dziennej, by rozpocząć wesołą zabawę. Były tańce, konkursy („Rysuję misia z zamkniętymi oczyma”, „Kto szybciej zje?”, „Rzut do celu”), konkurs przyrodniczy. Reasumując, był to wspaniały dzień, pełen wrażeń i emocji, a zarazem czas zdobywania wiedzy i doświadczenia.
             

          • „Muzeum bez Ścian”

            „Muzeum bez Ścian”

            22.11.2017

            W ramach cyklicznych spotkań z przedstawicielami Muzeum Narodowego w Poznaniu w murach naszego szpitala, pojawiła się dziś u nas pasjonatka malarstwa, by pokazać naszym uczniom, że obrazy też opowiadają historie. Analizie zostały poddane trzy dzieła. Uczniowie sprawnie domyślali się historii związanych z sytuacjami uchwyconymi przez malarzy. Okazało się, że dzieła wizualne w istocie mogą wiązać się z całkiem zawiłymi opowieściami. Z nieocenioną pomocą prowadzącej udało się je wszystkie odtworzyć i wzbogacić o nową perspektywę patrzenia na malarstwo.
             

          • Święto Niepodległości

            Święto Niepodległości

            10.11.2017

            Zebraliśmy się w przeddzień 11 listopada (który przypadał w sobotę), aby wspólnie uczcić wydarzenia związane z tak ważną dla nas, Polaków, datą. Uroczystość objęła wspominki wydarzeń sprzed 99 lat, prowadzących do ponownego uniezależnienia się naszego kraju od zaborców, a także śpiewy patriotyczne. Większą część dzisiejszego spotkania przygotowała klasa II B, natomiast muzycznie uświetniła je uczennica klasy III, wraz z zaproszonym gościem. Na apelu nie mogło oczywiście zabraknąć również wykonanego wspólnie hymnu narodowego.
            Tak pokrzepiwszy ducha narodu, zakończyliśmy tydzień roboczy, by w sobotę – już we własnym zakresie – móc udać się na Św. Marcin i wraz z resztą poznaniaków świętować zarówno odzyskaną niepodległość, jak i imieniny ulicy.

           

          • Wolontariat

            Wolontariat


            Uczennice II klasy LO szkoły stacjonarnej, Karolina i Hania, dały przykład młodzieży, organizując czas wolny dzieciom z oddziałów szpitalnych. W ramach wolontariatu dziewczyny zorganizowały kilka razy karaoke, mini koncert oraz korowód postaci z bajek. Uczennice zaraziły pozytywną energią małych pacjentów czekających na zabiegi chirurgiczne i w twórczy sposób zagospodarowały im czas wolny.

             

            To nie koniec ich działań. Dziewczyny wciąż regularnie pojawiają się na oddziale, hołdując w ten sposób pięknej wartości, jaką jest dzielenie się swoim sercem z drugim człowiekiem.

             

          • Dzień Pieczonego Ziemniaka

            Dzień Pieczonego Ziemniaka

            26.10.2017

            Jak co roku jesienią, na oddziałach II D i IIE, odbyło się „Święto pieczonego ziemniaka”. W tym roku wszystkie dzieci z naszego szpitala zostały zaproszone do udziału w zabawie na wykonanie „Ziemniaka Cudaka”. Każde dziecko wykonało cudaka z przygotowanych wcześniej materiałów (bibuła, wstążki, szpilki, guziki). Nie zabrakło również produkcji stempli z ziemniaków, które oczywiście zostały wykorzystane do różnych prac plastycznych. Wszyscy wiemy o tym, że ziemniak jest pospolitym, ale również wspaniałym warzywem przyrządzanym w naszych kuchniach na różne sposoby. Dlatego więc w tym roku spróbowaliśmy zrobić kluski ziemniaczane. Z efektem owych poczynań ruszyliśmy szpitalnymi i szkolnymi korytarzami, by wszystkich napotkanych ludzi uraczyć tymi delicjami. Palce lizać!

             

          • „Muzeum bez Ścian”

            „Muzeum bez Ścian”

            25.10.2017

            Na oddziałach II E i II D, w ramach cyklicznej akcji „Muzeum bez Ścian”, odbyła się wizyta pracownika Muzeum Etnograficznego w Poznaniu (Witek Przewoźny), który przeprowadził pogadankę i przedstawił prezentację multimedialną nt. „Historia Bambrów w Poznaniu”. Dzieci miały również  do wykonania trzy karty pracy związane z tym tematem. Jak zwykle, ze wszystkim poradziły sobie wyśmienicie!

          • Dzień Nauczyciela

            Dzień Nauczyciela

            16.10.2017

            Obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej niosą ze sobą długą tradycję. W tym dniu uczniowie mają okazję podziękować swoim nauczycielom za trud włożony w efektywną pracę; to samo zwykle czyni też dyrekcja. Właśnie z tego powodu owo święto jest powszechnie nazywane Dniem Nauczyciela.

            Uroczystość została uświetniona przedstawieniem przygotowanym przez uczniów, uwzględniającym rozmaite aspekty pracy pedagogów, a także – ku uciesze publiczności – wielu typów ich osobowości. Następnie głowa naszej placówki wręczyła tegoroczne Nagrody Dyrektora, stanowiące nie lada wyróżnienie za pracę dydaktyczną i wychowawczą. Gdy zaś wszyscy nauczyciele zostali obdarowani przez uczniów kwiatami, uczestnicy uroczystości udali się na słodki poczęstunek.

            Wszystkim Pedagogom składamy najlepsze życzenia!

          • Projekt Erasmus+

            Projekt Erasmus+

            08.10.2017

            Ten rok jest dla nas szczególny, bowiem wraz z jego rozpoczęciem dumnie przystąpiliśmy do udziału w dwuletnim projekcie wymiany kadry pedagogicznej Erasmus + (patrz: zakładka „Erasmus+ KA1 KA2”). Pierwszy wyjazd w ramach tegoż przedsięwzięcia zaprowadził nas do kraju wielkich myślicieli, melodyjnego języka, no i mnogości gatunków sera… czyli do Francji.

            Czteroosobowa delegacja nauczycieli wyruszyła na tydzień do niewielkiej miejscowości Sablé-sur-Sarthe, gdzie działa nowoczesna szkoła szpitalna. Istotą tej wizyty było tzw. ‘Job shadowing’, czyli obserwacja lekcji prowadzonych w tamtejszej placówce. Oprócz tego nauczyciele ZS nr 111 mieli okazję przyglądać się wielu innym działaniom tamtejszej kadry, takich jak rada pedagogiczna, studia przypadków, praca ludzi na rozmaitych stanowiskach, w różnych sektorach szkolnej struktury (co ciekawe, niektóre z nich okazały się odmienne od tych, jakie znamy z doświadczeń na rodzimym gruncie). Ponadto odbyło się wiele spotkań delegatów programu Erasmus+ z lokalnymi koordynatorami oraz prezentacja naszej placówki wszystkim uczestnikom programu, wraz z całą tamtejszą kadrą pedagogiczną. Zdobywane doświadczenia były na bieżąco omawiane i poddawane ewaluacji.

            Francuscy gospodarze przyjęli naszą delegację niezwykle gościnnie. Oprócz szkolnych obowiązków zapewnili jej również zwiedzanie miasta Le Mans, co także wiązało się z niebagatelnymi wartościami poznawczymi, oraz uczestnictwo we wspólnych kolacjach, które stwarzały kolejne sposobności do wymiany doświadczeń.

            W programie, oprócz Polski i Francji, biorą udział również Anglia, Belgia i Włochy – z każdego kraju po jednej placówce. Z przedstawicielami większości z nich spotkaliśmy się teraz w kraju markowanym przez wieżę Eiffla, a następnie będziemy wspólnie odwiedzać kolejne kraje partnerskie. Patrząc na to, jak owocny okazał się pierwszy z planowanych wyjazdów, jesteśmy pełni entuzjazmu, oczekując kolejnych.

          • Wielkopolskie questy

            Wielkopolskie questy

            05.10.2017

            Wykorzystując słoneczną pogodę, na początku października wyruszyliśmy z drugimi klasami stacjonarnymi LO na wyprawę rozpoczynającą się na Ostrowie Tumskim, przy moście Jordana. W czasie wędrówki rozwiązywaliśmy zagadki (questy) związane z historią Mieszka i Bolesława Chrobrego. Uczniowie poradzili sobie z powierzonym zadaniem znakomicie – bezbłędnie rozszyfrowując hasło! Wędrówkę zakończyliśmy w Bramie Poznania; otrzymaliśmy pieczątkę – ODZNAKĘ ODKRYWCÓW TAJEMNIC.

          • Międzynarodowy Dzień Muzyki

            Międzynarodowy Dzień Muzyki

            02.10.2017

            Tego dnia na oddziale szpitalnym II E uczestniczyliśmy w przygotowanym (w tym roku przez nauczycieli) ciekawym programie muzycznym. Tematem były różne typy orkiestr – polskich i światowych.

            W przygotowanej prezentacji multimedialnej mogliśmy usłyszeć znane szlagiery muzyczne w wykonaniu lokalnych, rodzimych i światowych orkiestr oraz obejrzeć pracę sławnych dyrygentów.

            Braliśmy także udział w konkursach muzycznych, zgadywankach, rozwiązywaliśmy krzyżówki, nazywaliśmy instrumenty muzyczne w języku angielskim i niemieckim. Wykonane prace plastyczne zebraliśmy i umieściliśmy na plakacie, który zawisł, jako dekoracja, na sali  dziennej.

            Na zakończenie zabawiliśmy się, tworząc z rąk, twarzy, głów i nóg instrumenty, które wykorzystaliśmy, tworząc własną, orkiestrę muzyczną. Takim, wesołym akcentem zakończyła się impreza, która na długo zostanie w naszej pamięci.

          • „Dwie strony sieci”

            „Dwie strony sieci”

            25.09.2017

            Tego dnia uczestniczyliśmy z uczniami klas drugich LO stacjonarnych w konferencji organizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji i Fundację Banku Zachodniego WBK pt. "DWIE STRONY SIECI". Spotkanie odbyło się w Multikinie. Czuliśmy się zaszczyceni, gdyż wśród bardzo dużej liczby uczestników zaproszeni zostali uczniowie tylko z dwóch poznańskich szkół. Podczas konferencji w niekonwencjonalny sposób została poruszona problematyka prywatności danych, bezpieczeństwa w sieci oraz odpowiedzialnego i świadomego wykorzystania potencjału, jaki ma w sobie Internet. Uczniowie uczestniczyli w lekcji pokazowej. W końcowej części konferencji oglądaliśmy film pt. "Krąg", związany z wiodącym tematem.

          • Dzień Chłopca

            Dzień Chłopca

            29.09.2017

            W tym dniu na oddziałach szpitalnych odbyła się uroczystość, podczas której świętowały wszystkie dzieci z oddziałów IIE i II D: i chłopcy, i dziewczynki.

            Zorganizowano wiele zabaw i konkursów. Dzieci bawiły się w konkurencjach na szybkość, wytrzymałość, sprawność oraz rzuty do celu. W godzinach popołudniowych odbyły się zabawy ze śpiewem (karaoke). Wszystkie dzieci bardzo gorąco dopingowały swoich kolegów biorących udział w konkursach. Nagrodą dla najlepszych były upominki traktorki. Na zakończenie wszyscy  otrzymali lizaki.

            Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Mężczyźni spisali się na medal; oby takich dni było więcej! Uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i zintegrowaniu grupy oraz całego oddziału dziecięcego.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego

            Rozpoczęcie roku szkolnego

            04.09.2017

            Wakacje zawsze wydają się za krótkie… Jednak nie tym, którzy zadbali o poczucie ich pełnego wykorzystania. Jedni i drudzy, czy to marudząc, czy rozkwitając pośród swego entuzjazmu, przybyli dziś na powitanie roku szkolnego 2017/2018.

            Uroczystość prowadzili uczniowie, którzy na spotkania w szkole poświęcili już fragment wakacji. Z ich ust, oprócz oficjalnych przemów i powitań, padły również sentencje ukazujące naukę jako najwyższe dobro i najszlachetniejsze piękno. Skoro misję oświaty owiała taka aura wspaniałości, w nowy rok szkolny można wkroczyć krokiem raźnym i zdecydowanym. Wszak na wszystkich czeka w nim mnóstwo nowych wyzwań! A wyzwania są dźwignią rozwoju…

            Powodzenia, wytrwałości i mnóstwa frajdy młodych odkrywców w kolejnym roku spędzonym w naszej szkole! :)

          • Lato z niemieckim i sztuką

            Lato z niemieckim i sztuką

            31.08.2017

            W czasie wakacji letnich dzieci przebywające na oddziałach szpitalnych bawiły się, biorąc udział w zajęciach łączących sztukę i język niemiecki. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięli w nich bowiem udział przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, a także licealiści.

            Zajęcia różnicowały poziom trudności, dlatego obejmowały kolorowanki, wycinanki, wykonanie piktogramów, tworzenie asocjogramów i układanie krzyżówek. Wykonane zadania znalazły się w końcowym efekcie na wspólnym plakacie, który opisywał prace plastyczne w języku niemieckim.

            Okazało się, że łączenie kompetencji plastycznych i językowych to świetny pomysł na rozbudzanie zainteresowań i poszerzanie horyzontów dzieci i młodzieży. Uczestnicy zabawy mieli możliwość powtórzyć sobie zwroty i gramatykę języka niemieckiego a przy tym wykonać piękne prace plastyczne. Najważniejsza jednak była miła atmosfera, przy której szkolni pacjenci z pożytkiem spędzili wolny czas.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 111 w Poznaniu
      • Dyrektor Renata Kaczmarek 509361862 Sekretariat Zespołu Szkół ul. Św. Jerzego 6/10 tel. 516188984
      • ul. 28 Czerwca 1956r. nr 135/147 61-545 Poznań Księgowość i płace: tel. 61 8310255 Poland
      • ZSSszkola111/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych