• 2016-2017

          • Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017

            23.06.2017

            Pora się pożegnać… lecz tylko po to, by odpocząć, złapać kilka promieni słońca, mnóstwo spokoju, radości i ciekawych wrażeń, aby po dwóch miesiącach wakacyjnej beztroski połączyć siły jeszcze efektywniej.

            Zebraliśmy się o godz. 9:30, aby wysłuchać uroczystych przemówień, podsumowujących ten rok szkolny, odebrać zdobyte ciężką pracą świadectwa (w tym jedno z paskiem!), dyplomy i nagrody za konkursy z ostatnich tygodni, raz jeszcze przyjrzeć się naszej tegorocznej twórczości (głównie filmowej) oraz odpowiednio nastroić się na wakacje, za sprawą przedstawienia pełnego humoru z zeszytów oraz nadziei na piękne letnie wrażenie.

            W ten sposób uczciliśmy miniony rok szkolny oraz wykazaliśmy gotowość na wakacje.

            ŻYCZYMY WSZYSTKIM UDANEGO ODPOCZYNKU!

            DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU :)

          • Dzień Książki

            21.06.2017

            Jak powszechnie wiadomo, o czytelnictwo w Polsce należy dbać wszystkimi dostępnymi środkami. Dlatego w naszej szkole cyklicznie organizujemy wiele akcji czytelniczych. Jedną z nich jest czerwcowy Dzień Książki, czyli święto czytelnictwa.

            Zebraliśmy się wszyscy w sali bibliotecznej – wszyscy, tzn. uczniowie klas stacjonarnych, nauczania indywidualnego oraz pacjenci oddziałów II E i II D. Najpierw odbył się konkurs plastyczny, polegający na wykonaniu dowolną techniką okładki książki, którą można polecić na wakacje. Prace były zachwycające, dlatego zwycięzców i wyróżnionych było wielu.

            Następnie dzieci i młodzież mogli wykazać się wiedzą o literaturze, uczestnicząc w quizie czytelniczym. Każdy miał szansę odpowiedzieć na kilka pytań. Wyłoniono troje zwycięzców.

            Zwieńczeniem obchodów dzisiejszego święta był kiermasz książek – uczniowie i nauczyciele przynieśli te pozycje, które powinny już ruszyć dalej w świat i cieszyć innych czytelników. Tak oto doszło do licznych aktów wymiany.

            Będzie co czytać w wakacje! Życzymy więc licznych literackich wrażeń J

          • Wyjazd integracyjny do Skorzęcina

            12.06.2017

            Jak co roku w czerwcowej porze, wyruszyliśmy do Skorzęcina, aby odpocząć po trudach roku szkolnego (wszak jego horyzont widać coraz wyraźniej). Pogoda była dość wietrzna, lecz nie przeszkodziło nam to w realizacji naszego głównego celu – integracji!

            Jasne, że był czas na odpoczynek, beztroską włóczęgę po plaży i odwiedziny sąsiadów. Jednak oprócz swobodnego (i wspólnego!) byczenia się, czekało nas również niejedno wyzwanie…

            PODCHODY – brzmią niewinnie, lecz niejedną godzinę spędziliśmy na poszukiwaniach ukrytych zadań i – przede wszystkim – ich sumiennej realizacji. W tym roku wymagano od nas nie lada kreatywności – nagrywaliśmy reklamy, pisaliśmy sonety, tworzyliśmy układy taneczne. Wiedzą jednak też można było się popisać (np. przypisać liściom nazwy drzew, co je zrodziły…). Każda z trzech grup miała swojego belferskiego przewodnika (lub nawet dwóch) i nazwę podkreślającą urok poznańskiej gwary. Każda miała szansę zaprezentować się podczas wielkiego finału. Za efekty pracy, ducha walki, energię i współpracę tytuł mistrzowski otrzymała grupa Kejtry w Chęchach.

            TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH to kolejne wyzwanie, które czekało na nas podczas tegorocznej wycieczki. Rywalizowaliśmy ze sobą przy pięciu różnych grach planszowych. Były dwie tury, a w każdej z nich losowanie decydowało o tym, do którego stolika mamy się udać, z jaką grą i jakimi osobami będziemy się mierzyć. Wyłoniono trójkę zwycięzców.

            Na pożegnanie wszyscy udaliśmy się na lody, by wspomnienia były jak najsłodsze.

          • „Ludzie z pasją” – spotkanie z alpinistą

            31.05.2017

            Dziś, w ramach serii spotkań zatytułowanej „Ludzie z pasją”, gościliśmy u siebie niezwykle odważnego człowieka – alpinistę. Szybko okazało się jednak, że to nie jedyna pasja naszego gościa. Na liście znalazły się również: jeździectwo, spadochroniarstwo i inne ciekawe aktywności, związane głównie z wysokością. Pan sam przyznał, że zdecydowanie „ciągnie go w górę”. Coraz to nowe pasje niewątpliwie świadczą o niesłabnącym apetycie na życie, ciekawości kolejnych dni i chęci czerpania z nich pełną piersią. Wierzymy, że naszemu gościowy udało się zarazić młodzież choćby ułamkiem tej żądzy prawdziwego przeżywania życia.

          • Spotkanie z radcą prawnym

            30.05.2017

            Dziś gościliśmy u siebie prawniczkę, która opowiedziała młodzieży o różnych zawodach prawniczych, ze szczególnym uwzględnieniem swojego – zawodu radcy prawnego. Pani zjawiła się wystrojona w prawdziwą togę. Uczniowie dowiedzieli się, jak może wyglądać ich przyszłość, jeśli zdecydują się na zawód prawnika oraz jak uzyskać pomoc prawną w sprawach, które mogą ich dotyczyć.

          • Zwiedzanie Portu Lotniczego Poznań-Ławica

            25.05.2017

            Dziś, w oczekiwaniu na wakacje, mogliśmy pofolgować swojej wyobraźni. Dlaczego? Otóż wyruszyliśmy na lotnisko! Czyż to nie brzmi jak początek pasjonującej przygody? Cóż, ostatecznie loty w egzotyczne miejsca musieliśmy pozostawić w sferze fantazji, bowiem tym razem wizyta na lotnisku wiązała się z jego… zwiedzaniem. Wycieczka to dość nietypowa, jednak jaka praktyczna! Przeszliśmy normalną kontrolę bezpieczeństwa, zapoznając się z jej procedurami, dzięki czemu wszelkie przyszłe, potencjalne loty mamy już oswojone. Zwiedziliśmy różne sektory lotniska, a przewodnik cierpliwie tłumaczył nam, który do czego służy i jak można z każdego z nich skorzystać. Ba, korzystanie to nawet wypróbowaliśmy, rozkoszując się strefą VIP oraz spożywając posiłek w strefie bezcłowej. To nie był koniec atrakcji. Odżywieni przejechaliśmy się autobusem po terminalu, oglądając lądujące i startujące samoloty oraz odwiedziliśmy lotniskową straż pożarną, gdzie czekała nas niezwykle atrakcyjna prezentacja (nawet z użyciem strażackiego węża!).

            Wycieczka została zrealizowana w ramach trwającego drugi rok projektu „Poznaj Poznań”.

          • Dzień Matki i wizyta LEO CLUB

            25.05.2017

            Już 25 maja na oddziale II E świętowaliśmy Dzień Matki. Dzieci, wraz z mamami obecnymi na oddziale, uczestniczyły w warsztatach plastycznych, tworząc „Dom rodzinny” z wykorzystaniem kredek i dużych arkuszy papieru.

            Młodzi przyjaciele z LEO Club zorganizowali tworzenie miłych upominków dla Mam – własnoręcznie ozdobionych ramek.

            Na koniec odśpiewano gromkie „Sto lat” dla Mam

          • Dzień PCK

            23.05.2017

            Dziś na oddziale II E zorganizowano i przeprowadzono Dzień PCK. Na wstępie nasze nauczycielki zapoznały uczniów z historią i działalnością organizacji. Następnie odbył się quiz sprawdzający wiedzę uczniów. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne (techniką kolaż) na temat zdrowego trybu życia. Aktywność i duże zaangażowanie zostały nagrodzone.

          • Egzaminy maturalne

            04.05.2017

            Przez cały ten czas mocno trzymaliśmy kciuki za naszych maturzystów oraz aktywnie wspieraliśmy ich pod drzwiami sal egzaminacyjnych (jakie tam można było zaobserwować zgromadzenia!). Wszystkim nam zależało na sukcesie abiturientów – zupełnie tak, jakbyśmy sami nimi byli.

            I co? Stresu było sporo, jak zawsze. Lecz teraz jest już po wszystkim. Ustne egzaminy zdane (brawo! Jeszcze raz gratulujemy!), pisemne – napisane. Pozostaje tylko czekać na wyniki tych drugich, w międzyczasie oddając się błogiemu wypoczynkowi i marzeniom o przyszłości…? A może już zaczęliście sięgać po te marzenia, Nasi Drodzy Maturzyści? Może już poczyniliście pierwsze kroki? Pamiętajcie – „nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku” (Jennifer Weiner). No ale już przestajemy się mądrzyć (to był ostatni raz, teraz już dość tego!) i z całego serca po prostu życzymy Wam wszystkiego dobrego J Na początek – pomyślnych wyników matury!

          • I Mistrzostwa ZS nr 111 w Darcie

            26.04.2017

            Każdy potrzebuje ruchu, niezależnie od stanu zdrowia. W związku z tym również w naszej szkole odbywają się raz po raz sportowe zawody i turnieje.

            Tego dnia miały miejsce I Mistrzostwa ZS nr 111 w Darcie, czyli – dla niewtajemniczonych – rzucaniu rzutkami do tarczy. Sportowa rywalizacja w doskonałej atmosferze doprowadziła do następujących wyników:

            DZIEWCZĘTA:

            1. Wiktoria Dziedzic
            2. Patrycja Strugała
            3. Natalia Jackowiak

             

            CHŁOPCY:

            1. Jakub Hałas
            2. Patryk Krajnik
            3. Marek Zimny

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Pożegnanie kl. III LO

            28.04.2017

            „Już za rok matura” – śpiewały Czerwone Gitary. Jednak aby mogła nastać matura, najpierw trzeba było zakończyć rok szkolny klasy III LO i godnie pożegnać absolwentów roku 2017.

            Uroczystość była… uroczysta i wzruszająca – a czego innego mielibyśmy się spodziewać po kilku wspólnie spędzonych latach? Okazało się, że nawet szkolne mury nie tak łatwo opuścić, lecz i to nie jest wielkim zaskoczeniem – przecież wszyscy nieustannie pracujemy na wyjątkową atmosferę naszej placówki oświatowej, którą śmiało możemy nazwać naszym drugim domem.

            W tym roku liceum ukończyło dziewięcioro uczniów: Tomasz Aleksandrzak, Serag Elgaziry, Arkadiusz Gibas, Michał Heinze, Natalia Jackowiak, Marta Kuźma, Weronika Przybył, Dawid Skopiński, Marek Zimny.

            Wszystkim życzymy szerokiej drogi – tej życiowej; rozmachu wyobraźni, optymizmu i siły. Niech Wasze ścieżki zaprowadzą Was tam, gdzie pragniecie być.

          • Spotkanie z gitarrą

            28.04.2017

             


            Młodzież z X LO w Poznaniu przybyła na nasz oddział, by opowiedzieć o swoich muzycznych pasjach, w tym o nauce gry na instrumentach. Maturzysta tuż przed swoja uroczystością zakończenia roku szkolnego dał nam koncert, w którym zaprezentował współczesne utwory oraz kilka własnych kompozycji.

          • Muzeum bez Ścian

            25.04.2017

             


            Kolejna akcja pokazująca, że muzeum również może wędrować, przyprowadziła na nasz oddział zajęcia na temat wiosennych zwyczajów. Projekt trwa w naszej szkole już od trzech lat. Również tym razem, jak zwykle, było ciekawie i twórczo. Spotkanie zakończyły warsztaty plastyczne, polegające na malowaniu drewnianych ptaszków.

          • Rekolekcje wielkopostne

            10.04.2017

            Jak co roku, tuż przed najważniejszymi chrześcijańskimi świętami, czyli Wielkanocą, przyszedł czas na zadumę nad zagadnieniami religijnymi i etycznymi. Rekolekcje wielkopostne trwały trzy dni. Młodzież nie uczęszczająca na religię również miała okazję do refleksji w alternatywnej grupie.

            Poniedziałek był dniem seansów filmowych. Pierwsza grupa obejrzała film „Niebo istnieje naprawdę”, druga – „Małego Księcia”. Oba seanse stały się pretekstem do rozmowy o wartościach.

            Wtorek to dzień pogadanek. Pierwsza grupa omawiała bogactwo życia podpartego wiarą w Boga, druga zastanawiała się, czym się kierować, budując swój kręgosłup moralny (a nawet go zbudowała).

            Środę wypełniła msza święta. W ten sposób wszyscy opuścili szkolne mury odpowiednio przygotowani do przeżywania kolejnych dni.

          • XI Warsztaty Językowo-Artystyczne – Chorwacja 2017 r.

            01.04.2017

            W sobotę 1 kwietnia 2017r. (to nie Prima Aprilis!) w samo południe, wyruszyliśmy w kolejną podróż – na XI Warsztaty Językowo-Artystyczne, tym razem w Chorwacji. Nasza trasa wiodła przez Polskę, Czechy, Austrię i Słowenię , gdzie zaplanowane było zwiedzanie jednej z najpiękniejszych jaskiń na świecie – Jaskini Postojna. Na miejsce dojechaliśmy bez przeszkód, zajadając się, tradycyjnie, pysznym sernikiem i ciastem marchewkowym, przygotowanymi przez uczestniczki naszej wycieczki.

            W samej Chorwacji zamieszkaliśmy w Kasteli i zwiedziliśmy wiele urokliwych miejsc, tj.:

            Park Narodowy Jeziora Plitwickie (tu czekał nas prawdziwy szlak turystyczny i mnóstwo widoków o znamionach cudowności),

            wyspy Solta (na której odbyły się warsztaty artystyczne) i Ciovo (tam mogliśmy delektować się pyszną rybą upieczoną na grillu) – cały ten dzień wypełnił nam ożywczy rejs, podczas którego łapaliśmy wiatr we włosy, wystawialiśmy twarze do słońca i pozwalaliśmy radości przepływać przez nas tak swobodnie, jak swobodnie pływały morskie fale;

            Szybenik (zwiedzanie uatrakcyjnił nam mini-koncert katedralny),

            Trogir, (ach, ta starówka!),

            Split (Pałac Dioklecjana użył swojego uroku i wciągnął nas w swoje czeluści).

            Wszystko to przeplatane było tym, co stanowi istotę naszych wyjazdów, czyli warsztatami językowymi, a także innymi atrakcjami: grą hotelową (przemienioną z gry miejskiej za sprawą niepokornej mocy warunków atmosferycznych) oraz – oczywiście – regularnym śpiewaniem naszego wyjazdowego hymnu, czyli chorwackiej piosenki (w oryginale!) „Sumi more”.

            Z pieśnią na ustach czekamy na kolejny wyjazd.

          • Kozły Poznań

            07.04.2017

             


            To kolejna już wizyta Kozłów Poznań na oddziałach II E i II D. Mali pacjenci ponownie zostali obdarowani słodyczami, wykonali wspólne zdjęcia ze sportowcami, przymierzali ich kaski i zdawali mnóstwo pytań. Spotkanie przysporzyło całego ogromu radości – zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Jako że zawodnicy byli w tym samym wieku, co nasi starsi pacjenci (licealiści), znaleźli naprawdę niemało wspólnych tematów. I tak rozmowy trwały, trwały, trwały…

          • Wizyta strażaka

            30.03.2017

            Tego dnia na lekcji wychowawczej gościliśmy strażaka, który opowiadał nam o… psach. Chodzi oczywiście o psy specjalnie wyszkolone do asystowania strażakom w wykonywaniu ich niełatwej pracy, którą bez wahania można nazwać misją. Dowiedzieliśmy się, co decyduje o tym, które zwierzę nadaje się na psa ratowniczego, a które nie; jakie szkolenie musi przejść, jak przebiega ich „praca”, jak są motywowane.

            Tym razem nie mieliśmy sposobności spotkać się z żadnym z psów ratowniczych, lecz nasz gość obiecał, że kiedyś nam to umożliwi. Wszak kto by nie chciał poznać psa-strażaka?

          • Wyjście do ZOO

            29.03.2017

            Przyszła wiosna, więc postanowiliśmy skorzystać z jej dobrodziejstw i wybrać się do ogrodu zoologicznego, zwanego Starym Zoo. Tam czekała na nas lekcja o gadach, podczas której nie tylko poznaliśmy ciekawe informacje, ale i mieliśmy okazję pogłaskać żółwia, jaszczurkę, a nawet… węża!

            Po lekcji udaliśmy się do pawilonu zmiennocieplnych, by skonfrontować świeżo zdobytą wiedzę z wynikami obserwacji zwierząt. Waran z Komodo chętnie pozował nam do zdjęć.

            Na koniec odbyliśmy spacer po pozostałej części zoo, bo wiosenne dni nie mogą się przecież marnować.

          • Obchody Dnia Patrona Szpitala

            16.03.2017

            W czwartkowe przedpołudnie 16 marca br. miała miejsce uroczystość obchodów Dnia Patrona Szpitala – prof. Wiktora Degi w ramach corocznej Naukowej Sesji Uczniowskiej.

            W tym szczególnym dla całej szkolnej społeczności dniu wzięli udział goście: pani prof. Zofia Dega-Szafran - córka prof. Wiktora Degi, Pan Profesor Marek Jóźwiak – Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej  w naszym Szpitalu oraz Doktor n. med. Łukasz Kubaszewski - naczelny lekarz szpitala.

            Na wstępie uczniowie liceum przedstawili tradycję obchodów Dnia Patrona w naszej szkole w formie prezentacji multimedialnej wraz z komentarzem. Na ekranie ujrzeliśmy zdjęcia z poprzednich sesji, które u części widowni uruchomiły wspomnienia, a u pozostałych wzbudziły ciekawość.

            Uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowali inscenizację pt. „Postawa”  opracowaną na podstawie autobiografii Pana Profesora Wiktora Degi. Anegdoty i wydarzenia z bogatego życia profesora Degi (przede wszystkim z lat młodości) doskonale zilustrowały zdjęcia o historycznej wymowie.

            W dalszej części uroczystości prof. Marek Jóźwiak przedstawił dokonania naukowe profesora Wiktora Degi i ich znaczenie we współczesnej medycynie. W swoim wykładzie nasz gość przedstawił także naukową definicję zdrowia i etapy leczenia pacjenta od diagnozy poprzez terapię, zabiegi i rehabilitację, której propagatorem był prof. Dega. Podzielił się też z nami swoimi wspomnieniami o panu profesorze, którego miał okazję poznać osobiście jako młody adept sztuki lekarskiej.

            Najbardziej oczekiwanym momentem Obchodów Dnia Patrona Szpitala było wystąpienie honorowego gościa w osobie Pani Profesor Zofii Degi Szafran – córki prof. Wiktora Degi. Pani Profesor przedstawiła nam postać swojego ojca w sposób osobisty i wzruszający. Podzieliła się z nami prywatnymi wspomnieniami dotyczącymi  ojca, jego  młodości, pracy, a także swojego dzieciństwa w trudnym okresie wojny, które – dzięki postawie ojca – było spokojne i pełne poczucia bezpieczeństwa. Ujęła zgromadzoną publiczność swoją szczerością i ciepłem.

            Zapewniła także młodzież, że chętnie spotka się z nią w najbliższym czasie i odpowie na liczne pytania dotyczące życia pana profesora.

             

            Kolejnym punktem programu VIII Sesji Uczniowskiej była Publiczna Prezentacja  Projektu Gimnazjalnego zatytułowanego: „Czy patron szpitala może być idolem młodzieży?”, realizowanego przez uczniów gimnazjum objętych nauczaniem indywidualnym w warunkach szkolnych.

            Efekty swojej pracy autorzy projektu przedstawili w formie prezentacji multimedialnej przygotowanej wspólnie z koordynatorem projektu i jego opiekunami. Wszystkie wysiłki w ramach działań projektowych doprowadziły do jednomyślnego wniosku, że patron szpitala – prof. Wiktor Dega – posiada cechy i zalety charakteryzujące idola współczesnej młodzieży i zasługuje na miano ponadczasowego wzorca osobowego wzbudzającego podziw w oczach młodego człowieka XXI wieku.

            Niespodziankę przygotowali też najmłodsi pacjenci szpitala – przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej, którzy pod okiem wychowawców zaprezentowali wierszyk kończący się słowami „Wiwat Profesor Dega, wiwat jego dzieło, my pamiętamy.”

            Po wręczeniu dyplomów gimnazjalistom – realizującym projekt i podziękowaniu zgromadzonym gościom dyrektor naszej Szkoły – p. Renata Kaczmarek oficjalnie zamknęła VIII Naukową Sesję Uczniowską, czyli obchody Dnia Patrona.

            Na zakończenie goście honorowi wpisali się do Kroniki szkolnej, a młodzież wraz z nauczycielami udała się do miejsc upamiętniających postać prof. Wiktora Degi na terenie Szpitala, gdzie złożyła symboliczną czerwoną różę.

          • Powitanie wiosny

            21.03.2017

             


            Tego dnia, wczesnym rankiem, wykonaliśmy z wełny i tekstyliów PANIĄ MARZANNĘ. Podopieczni, wraz z symbolem zimy, przemaszerowali przez oddziały dziecięce, deklamując wierszyki i rymowanki, mające na celu odgonienie starej pory roku. Po referendum dotyczącym nadejścia wiosny, już z czystym sumieniem, utopiliśmy Marzannę w szpitalnej wannie.

           

               Koncert Walentynkowy

           

          16.02.2017

          Tego dnia odwiedzili nas z corocznym Koncertem Walentynkowym artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu. Tegoroczne występy zorganizowane na oddziale II E rozpoczęły się o godz. 14:00 i przebiegały pod hasłem "Piosenki miłości". Mogliśmy usłyszeć największe utwory sceniczne w perfekcyjnym wykonaniu najlepszej artystki musicalowej w Polsce - p. Anny Lasoty. Na pianinie towarzyszył jej muzyk jazzowy - Oskar Stabno.

          Aby dopełnić to uczuciowe popołudnie, uczniowie przedstawili horoskom miłosny na rok 2017.

          Koncert wszystkim bardzo się spodobał, do tego stopnia, że p. Anię i p. Oskara zaprosiliśmy już na przyszły rok. Mówimy im zatem: DZIĘKUJEMY I DO ZOBACZENIA!

           
          • Bal Karnawałowy "Podróż w Baśniowej Krainie"

            13.02.2017

            Przebierańcy z oddziałów II E i II D wyruszyli w podróż po Baśńiowej Krainie w rytm piosenki "Jedzie pociąg z daleka". Na każdej stacji na dzieci czekały niespodzianki, zadania do wykonania, konkursy, tańce i śpiewy. W czasie przerw podróżnicy mieli czas na słodki poczęstunek (cukierki i rogale, upieczone przez dzieci dzień wcześniej). Była to również okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach.

            Dzieci świetnie się bawiły, z wielką ochotą uczestnicząc we wspólnych działaniach. Wychowawcy oddziałów dołożyli wszelkich starań, by wystrój sali balowej wprowadził młodych podróżników w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej aktywności.
             

             
          • Studniówka i Połowinki

            27.01.2017

            Obie te imprezy są ważnym, dorocznym rytuałem w życiu każdej szkoły średniej. W tym roku dopuściliśmy się połączenia dwóch wydarzeń w jedno, jeszcze bardziej dostojne, jeszcze bardziej wystawne, cechujące się jeszcze większym rozmachem.

            Rozmach był, w istocie. Przygotowania zaczęły się już wiele miesięcy wcześniej, za co ogromnie dziękujemy zaangażowanym w nie rodzicom klas III LO. W przededniu wydarzenia kilkoro chętnych uczniów klas II i III zebrało się w restauracji, w której miało się ono odbyć, i samodzielnie udekorowało salę licznymi balonami (było ich aż 400!), lampkami, pokrowcami na krzesła, wstążkami… Wszystko to robiło naprawdę imponujące wrażenie.

            W ten właściwy wieczór zebraliśmy się wszyscy i rozpoczęliśmy uroczystość tradycyjnym polonezem. Tanecznym krokiem kluczyliśmy między filarami lokalu, by na koniec zostać obsypanymi confetti. Było naprawdę wystrzałowo.

            A później? Co tu dużo mówić – było pyszne jedzenie, były tańce, piękne stroje, dobre humory, a nawet spontaniczne karaoke! Na największą uwagę zasługują jednak atrakcje przygotowane przez rodziców: prezentacja wspomnieniowa życia szkolnego klas III oraz Gala Oscarowa która w oczywisty sposób ułożyła się tak, że każdy, kto w tym roku ukończy naszą szkołę, otrzymał Oscara i dyplom w innej kategorii. Nie mogło być inaczej, przecież każdy jest na swój sposób wyjątkowy! Z pewnością też warto raz jeszcze wspomnieć o kreacjach naszych młodych kobiet, choć męska część młodzieży też nie odstawała od damskiej pod względem szykowności. Wszyscy byli piękni i eleganccy. Wszyscy świetnie się bawili.

            To był naprawdę udany wieczór! Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w jego organizację oraz szanownym gościom.

             
          • Dzień Babci i Dzień Dziadka

            21.01.2017

            Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka na oddziale II E odbyła się dziś wspaniała impreza, na którą zaproszono znakomitych gości: p. Marianna Zbierska z Rady Seniorów i p. Krzysztof Koliński – najstarszy nauczyciel w naszej szkole oraz dziadek wielu wnucząt. Goście zostali przyjęci bardzo serdecznie przez małych i większych pacjentów, a także przez ich rodziców. Pięknymi wierszami przywitała gości organizatorka spotkania – p. Ewa Rakowska-Śmiglewska; zaproszone osoby przedstawiły się, mówiąc kilka słów o sobie.

            Pani Marianna przeczytała piękną bajkę, a p. Krzysztof opowiedział dzieciom, dlaczego tak ważne jest bycie dziadkiem, na którego zawsze można liczyć. Wszyscy zostali poczęstowani słodyczami ufundowanymi przez seniorów z zaprzyjaźnionego Klubu Seniora 82, a goście otrzymali kwiaty i śliczne laurki, wykonane przez dzieci pod opieką p. Reni i p. Małgosi, a także zostali zaproszeni do odwiedzania dzieci na oddziale.

             
          • Pierwsza Szkolna Debata

            19.01.2017

            Dzisiejszy dzień jest o tyle przełomowy, że coś odbyło się w nim po raz pierwszy. Jest to Szkolna Debata na temat: „Czy Wiktor Dega może być idolem młodzieży?”. Temat spotkania związany jest z projektem gimnazjalnym, realizowanym w tym roku w naszej placówce.

            Debatę poprowadziły cztery nauczycielki, uczestniczyli w niej uczniowie, zaproszeni zostali również goście. Na początku ustaliliśmy zasady kulturalnej debaty, a gdy wszystko w tej kwestii było już jasne, przystąpiliśmy do (oczywiście kulturalnego) dyskutowania. Omówiliśmy zniuansowane różnice pomiędzy pojęciami: idol, autorytet, patron. Następnie powiedzieliśmy kilka słów o tym, jakie cechy powinien posiadać taki wzór do naśladowania; co decyduje o tym, że ktoś nam imponuje, a ktoś inny nie. Wypowiedzi uczniów były niezwykle interesujące oraz osadzone w realiach współczesnej rzeczywistości. W końcu doszliśmy do kluczowej części debaty: ustalenia, jakimi cechami i dokonaniami Wiktor Dega zapisał się na kartach historii i czy mogą one sprawić, że właśnie ten człowiek stanie się godnym naśladowania dla współczesnej młodzieży. Uformowała się grupa zwolenników tej idei oraz grupa osób niezdecydowanych. Niespodzianką okazał się fakt, że nie znalazł się wśród nas ani jeden zdecydowany przeciwnik uznania profesora za idola.

            Punktem kulminacyjnym była część warsztatowa, podczas której poszczególne grupy zapełniły arkusze papieru argumentami na poparcie „kandydatury” Wiktora Degi na idola oraz tymi, które uzasadniały, dlaczego podjęcie ostatecznej decyzji jest tak trudne.

            Ostatecznie zdecydowana większość opowiedziała się „za”, a wszystkie efekty pracy zawisły w sali jako dowód udanej debaty.

            Dziękujemy wszystkim jej uczestnikom. Wierzymy, że to nie ostatnie takie przedsięwzięcie w naszej szkole.

             
          • Wizyta Straży Miejskiej

            19.01.2017

            Tego dnia odwiedziły nas funkcjonariuszki Straży Miejskiej, by opowiedzieć uczniom o prawach nieletnich. Dyskusja była ożywiona. Obejrzawszy prezentację i wysłuchawszy, co prelegentki miały do powiedzenia, młodzież zaczęła zadawać liczne pytania. Widać – tematyka związana z jej prawami oraz konsekwencjami czynów, których mogłaby się dopuścić, wzbudza nieustanne zainteresowanie.

            To nie pierwsze i z pewnością nie ostatnie spotkanie tego typu w naszej szkole.

             
          • Lekcja muzealna

            12.01.2017

            Wyjścia do Muzeum Narodowego na lekcje o sztuce są naszym stałym rytuałem. Wybraliśmy się tam więc po raz drugi w tym roku szkolnym.

            Czekały na nas dwie lekcje. Starszaki uczestniczyły w zajęciach o realizmie – oprócz wysłuchania wykładu i uczestnictwa w pogadance, musiały ruszyć w teren z kartami pracy w dłoniach, bawiąc się w poszukiwaczy obrazów realistycznych. Młodsze klasy wzięły udział w lekcji o mitologii, która również cieszyła się dużym powodzeniem.

            Czekamy na następne zajęcia muzealne.

             
          • Wyjście do Muzeum Powstania Wielkopolskiego

            03.01.2017

            Rocznica zwycięskiego powstania już za nami, w związku z czym wybraliśmy się dziś do Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wycieczka została poprzedzona spotkaniem informacyjnym, w ramach którego obejrzeliśmy filmy dokumentalne dotyczące tego tematu.

            W drodze do muzeum zatrzymaliśmy się przy Hotelu Bazar, gdzie p. Lidia Lipińska opowiedziała nam, jaką rolę odegrał ten budynek w powstaniu.

            W muzeum oprawadzono nas po piwnicach, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. makietę niemieckiego schronu z czasów I wojny światowej. Były tam również niemieckie mundury noszone przez powstańców wielkopolskich oraz charakterystyczne dla nich uzbrojenie.

            Oprócz eksponatów związanych z wojskowością, mogliśmy obejrzeć także mieszkanie z czasów zaboru pruskiego, należące do poznaniaka.

            Do szkoły wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę i wrażenia.

             
          • Szlachetna paczka

            15.12.2016

            Na przełomie listopada i grudnia 2016 r. po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji charytatywnej Szlachetna Paczka.

            Cała społeczność szkolna z dużym zaangażowaniem organizowała pomoc materialną dla wybranej rodziny z Wildy.  Zebraliśmy żywność, środki czystości, opał, zabawki, słodycze, a także środki finansowe, za które zakupiliśmy m.in. potrzebną odzież zimową i obuwie. Udało się również zorganizować potrzebne meble i używany, ale sprawny komputer. Do paczek dołączyliśmy świąteczne życzenia i zapewniliśmy jej transport do magazynu Szlachetnej Paczki.

                            Z informacji zwrotnej, za pośrednictwem wolontariuszki opiekującej się wybraną przez nas rodziną, dowiedzieliśmy się, że nasze prezenty sprawiły mamie i dzieciom dużo radości i przeszły ich najśmielsze oczekiwania. W ramach podziękowań otrzymaliśmy rysunek od najmłodszego członka rodziny, który włożył w niego całe serce. Nie mamy zatem żadnych wątpliwości, że WARTO POMAGAĆ.

             
          • Wigilia szkolna

            22.12.2016

             


            Ostatnie zajęcia w roku 2016 już za nami. Teraz możemy pełnoprawnie otworzyć się na świąteczną magię, nie musimy się już dłużej opierać się jej urokowi.

            Czas świętowania zainaugurowaliśmy uroczystą Wigilią Szkolną. Wspólnie usiedliśmy przy zastawionym stole i wysłuchaliśmy kolęd wykonanych przez uczennice klasy I LO (Wiktorię Brychcy, Monikę Kozę i Polę Śniadowską) po angielsku, niemiecku i… japońsku. Dziewczyny zafundowały nam muzyczną ucztę, której akompaniowały p. Maria Gołaska i DJ Natalia Jackowiak. Kto wie, może przy okazji tych świąt odkryjemy nie tylko gwiazdę na niebie. Wszystko to dzięki p. Hannie Gumnej-Warchołek i p. Barbarze Kantorskiej, które zorganizowały to lingwistyczne spotkanie z kolędami.

            Życzyliśmy sobie wszystkiego, co najlepsze, na wiele różnych sposobów – za każdym razem łamiąc się opłatkiem. Zjedliśmy „tony” ciast, ciastek, ciasteczek… i mandarynek. Żadna wigilia nie mogłaby się również obyć bez obdarowania się prezentami, na znak przyjaźni i dbałości o drugiego człowieka. Obdarowaliśmy się więc nimi i – przy okazji – niejednym zaskoczeniem, śmiechem i uśmiechem.

            Wigilia Szkolna już za nami, ta właściwa jednak – ciągle przed nami. W związku z tym życzymy wszystkim radosnych Świąt Bożego Narodzenia i świątecznej magii, która pomaga odkrywać to, co w życiu wartościowe, i cieszyć się tym bezgranicznie.

            WESOŁYCH ŚWIĄT!

             
          • Wizyta Zespołu Wokalnego ze szkoły „Dębinka”

            10.12.2016

             


            Uczestniczyliśmy w koncercie przygotowanym przez zespół „Dębinka” pod kierunkiem p. Karola Napieralskiego. Zostały nam zaprezentowane kolędy i pastorałki, światowe przeboje świąteczne oraz hity z najnowszych list przebojów. Koncert bardzo nam się podobał – najbardziej to, że mogliśmy śpiewać razem z zespołem… Właśnie tak dbamy o świąteczny nastrój w naszej szkole.

             

             
          • Apel w 120. rocznicę urodzin założyciela szkoły

            07.12.2016

             


            Dzisiaj odbył się apel tematyczny przy rzeźbie upamiętniającej postać prof. Wiktora Degi, w rotundzie szpitala. Wzięły w nim udział uczniowie klas stacjonarnych liceum, uczniowie gimnazjum, wychowawcy oraz autorzy projektu gimnazjalnego dot. prof. Degi, którzy zorganizowali to wydarzenie.

            Pan Krzysztof Koliński przedstawił sylwetkę patrona szpitala i w bardzo osobisty sposób wspominał twórcę naszej szkoły jako życzliwego człowieka i wspaniałego lekarza. Następnie Martyna Rybarczyk i Artur Marianowski odczytali tekst z karty pamięci ze słowami jubileuszowych wspomnień o Panu Profesorze. Wszyscy uczestnicy apelu złożyli piękne kwiaty – czerwone róże – i zapalili światełko pamięci. Wszystkim towarzyszyły słowa zawarte w karcie pamięci, że „Wspomnienia żyją dopóki do nich wracamy, a rozkwitają tym wspanialej, im więcej serca wkładamy w ich pielęgnowanie. Istniejemy, dopóki ktoś o nas pamięta.”

             

            „PANIE PROFESORZE – PAMIĘTAMY.”

             
          • Spotkanie z Wartusiem

            06.12.2016

             


            Odwiedzili nas nasi przyjaciele ze Straży Miejskiej, wraz ze swoją maskotką – Wartusiem – w mundurze strażnika. Opowiedzieli nam o ruchu drogowym, o prawidłowym zachowaniu się podczas przejścia przez jezdnię, o znakach i światłach drogowych oraz o tym, jak ważne są odblaski, kiedy poruszamy się po drodze po ciemku. Ofiarowali nam nie tylko wiedzę, ale i gadżety: smycze, odblaski, naklejki i słodycze.

             
          • Spotkanie z Andersenem

            02.12.2016

             


            "Naród, który niewiele czyta, niewiele wie. Naród, który niewiele wie, podejmuje złe decyzje – w domu, na rynku, w sądach, przy urnach wyborczych. Te decyzje ostatecznie odbijają się na całym narodzie. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość– to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji."

            (Jim Trelease, autor „Podręcznika głośnego czytania”)

            "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

            (słowa Wisławy Szymborskiej)

            1 czerwca 2001 Fundacja ABCXXI zainaugurowała kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom", w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego rozwoju emocjonalnego oraz wyrobienia u dorosłych nawyku codziennego czytania dzieciom. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań, wzmacnia samouznanie.

            Jesteśmy aktywnym uczestnikiem tej akcji.

            2 grudnia 2016 roku uczniowie klas gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych  w ramach akcji „Cala Polska czyta dzieciom” zorganizowali uroczystość „Spotkanie z Panem Andersenem”.

            Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, stworzenie sytuacji sprzyjających kontaktowi z poezją dziecięcą, zapoznanie dzieci z poezją Andersena oraz integrowanie małych pacjentów z uczniami klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszej szkoły.

            W czasie uroczystości gimnazjaliści i licealiści przeczytali dzieciom wiersze między innymi:
             Józefa Ratajczaka   „Podsłuchane w bajkach Andersena”,  Stanisława Grochowiaka  „Calineczka”,
            Ewy  Szelburg – Zarębiny „ Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”, Józefa Ratajczaka  „Pożegnanie baśni”, Wandy Chotomskiej „Dzień dobry Panie Andersenie!”

            Zarówno dla pacjentów, jak i dla uczniów naszej szkoły było to bardzo ciekawe doświadczenie, które sprawiło wszystkim dużo radości, śmiechu i dobrej zabawy. Mali pacjenci mieli  okazję poznać poezję Hansa Christiana Andersena, która mimo upływu lat nadal ciekawi i bawi wszystkie dzieci, natomiast gimnazjaliści i licealiści mogli powrócić do wierszy swojego dzieciństwa i zmierzyć się z nieraz niełatwym językiem poezji Hansa Christiana Andersena.

             
          • Zabawa Andrzejkowa

            29.11.2016

             


            Andrzejki to bardzo tajemniczy dzień w roku… Dopóki się tych tajemnic nie odkryje! Dlatego nie mogło dziś zabraknąć wróżb, jednak zanim do nich przystąpiliśmy zapoznaliśmy dzieci z andrzejkową tradycją. Następnie świat stał się magiczny – na oddziale IIE wróżby poprowadzili nauczyciele-wychowawcy, natomiast w klasach stacjonarnych – nasze dzielne uczennice: Natalia i Paulina. Na górze odbyły się takie wróżby, jak: Magia kubeczków,Magiczne znakiSerce z imionamiRzucanie szpilkamiLanie wosku. Na dole podobnie: serca, kubeczki, obrazki, szpilki, kostki… Wszystko to służyło odkryciu arkanów przyszłości. Na oddziale odbyły się również konkursy, zabawa taneczna i poczęstunek.

             

            Tak przygotowani do przeżywania przyszłości, kończymy ten dzień, czekając na kolejne.

             
          • Dzień Pluszowego Misia

            25.11.2016

             


            Dziś obchodziliśmy święto naszych miękkich i sympatycznych przyjaciół. Zaczęło się od pogadanki na temat powstania Święta Pluszowego Misia. Następnie, bogatsi o nową wiedzę, przystąpiliśmy do konkursów:

            • Zgadnij, jaki to miś
            • Zgadnij, co jesz
            • Kto szybciej zje jabłka?
            • Quiz przyrodniczy (po wysłuchaniu nagrania o niedźwiedziach)

            Po konkursach przyszła kolej na naukę piosenki: „Jedna łapka, druga łapka”. Żeby nasze działania były jak najbardziej kompleksowe, świętowanie zwieńczyliśmy działaniami plastycznymi: wykonywaniem misiów różnymi technikami oraz robieniem masek. Pracę umilił nam wspólny poczęstunek.

             
          • Obchody Święta Niepodległości

            10.11.2016

            Jutro wielki dzień dla nas – Polaków. 98 lat temu, po 123 latach niewoli, odzyskaliśmy niepodległość. Jako że to nasze wielkie święto narodowe i dzień wolny od pracy, w szkole już dziś obchodziliśmy uroczystość na cześć wyzwolenia się spod rządów zaborców.

            Doceniając wagę sytuacji, ubraliśmy się na galowo i pod znakiem białego orła na czerwonym tle zagłębiliśmy się w rok 1918. Przenieść się do tamtych czasów pomogło nam niezawodne Koło Teatralne pod przewodnictwem p. Krzysztofa Kolińskiego. Przygotowane przedstawienie zabrało nas do prywatnych domów najważniejszych postaci związanych ze sprawą poznańską w tamtym przełomowym czasie. Patrzyliśmy na odzyskanie niepodległości z tej lokalnej i prywatnej perspektywy, żeby stało się ono dla nas jeszcze bardziej realne, obrazowe, zrozumiałe. Aktorzy doskonale oddali emocje panujące wówczas wśród poznaniaków, towarzyszące odkrywaniu nowych informacji na temat zakończenia wojny. Wszystko to było wsparte prezentacją fotograficznej dokumentacji tamtych wydarzeń oraz odpowiednio dobraną muzyką. Ponadto część artystyczna została uzupełniona garścią najistotniejszych informacji faktograficznych.

            Jesteśmy Polakami, więc pamiętamy o sprawie polskiej i regularnie dajemy świadectwo naszej pamięci. Po dzisiejszym dniu możemy oddać się Świętu Niepodległości, spędzając ten czas z rodziną, udając się na pochód lub – jedno i drugie. W każdym wypadku ciesząc się wolnością i zagryzając świętomarcińskie rogale…

             
          • Wyjście do Muzeum Narodowego w Poznaniu

            02.11.2016

            Jak czytać dzieło sztuki? Jakie tendencje w dominowały w malarstwie dwudziestolecia międzywojennego? Tego dnia nasi uczniowie mogli zgłębić jeden z tych tematów podczas lekcji muzealnych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Młodsi zaczęli od podstaw, czyli od tego, na co zwrócić uwagę, gdy patrzy się na dzieło sztuki. Starsi, zaprawieni w szkolnych bojach, przyglądali się obrazom reprezentującym dwudziestolecie międzywojenne, poddając je analizie i interpretacji.

            To nasze pierwsze tegoroczne wyjście do muzeum, lecz na pewno nie ostatnie.

             
          • Dzień Pieczonego Ziemniaka

            28.10.2016

            Dzień Pieczonego Ziemniaka obchodziliśmy na oddziałach II E oraz II D. Wspólnie z podopiecznymi omawialiśmy popularne dania z ziemniaka i sposoby jego przygotowania. Nauczyciele zaprezentowali historię tego warzywa oraz jego wartości odżywcze. Na koniec czekała na dzieci możliwość przygotowania pieczonych ziemniaków z przyprawami. Młodzi kucharze częstowali pysznymi pyrkami zarówno dzieci, jak i rodziców. Wszystkim smakowało!

             
          • Jesienny Bal Przebierańców

            27.10.2016

            Jak co roku, w ostatni czwartek przed Dniem Wszystkich Świętych urządziliśmy Jesienny Bal Przebierańców, który stał się paradą duchów, czarownic, wróżek i innych tajemniczych postaci. W dniu balu zebrali się uczniowie klas stacjonarnych oraz oddziału szpitalnego II E, przebrani za czarodziejów, wróżbitów, duchy, pająki, a nawet… za dynię. Wszystkie stroje były oryginalne, tajemnicze i niezwykłe, nagrody posypały się więc licznie. Dzieci z oddziału wróciły na górę radośniejsze.

            Kolejnym konkursem rozstrzygniętym tego dnia był konkurs na dynię. Dzięki temu naszą szkołę wypełniły dynie duże i małe, straszne i urocze, lecz wszystkie powycinane i świecące, niosące świadectwo zaangażowania naszych uczniów w „dyniową działalność”.

            Po lekcjach sala biblioteczna zaczęła się stopniowo zamieniać w kolorową, świecącą, balonową otchłań tajemnic. Uczniowie sami przygotowali sobie przestrzeń przeznaczoną na wieczorną zabawę, wystroili ją (i siebie), przygotowali muzykę, przekąski, napitki i dobre humory. Wszystkie te elementy pozwoliły bawić się przez cały wieczór.

            Jutro znowu do szkoły… Może w niektórych kątach wciąż czają się jakieś dziwadła?

           

          • Muzeum „Bez ścian”

            25.10.2016

            Po raz kolejny góra przyszła do Mahometa, czyli muzeum odwiedziło swoich odbiorców. Tematem spotkania na oddziale II E była gwara poznańska. Zajęcia miały charakter warsztatowy, dzięki czemu uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o naszym lokalnym języku, rozwiązać testy czy też obejrzeć liczne ilustracje. W zajęciach uczestniczyli pacjenci oddziału oraz klasa I liceum stacjonarnego.
             

          • Dzień Nauczyciela

            14.10.2016

            Oficjalnie – Święto Komisji Edukacji Narodowej, powszechnie znane jednak jako Dzień Nauczyciela. Właśnie to było dziś dla nas powodem do świętowania. W tym dniu nie odbyły się zajęcia dydaktyczne, za to wszyscy przybyliśmy do szkoły w odświętnym nastroju. W końcu to dzień, w którym można spojrzeć na cały proces edukacji w sposób refleksyjny i docenić to, co docenić warto.

            Doceniła i Pani Dyrektor, wręczając nauczycielom Nagrody Dyrektora, i uczniowie, składając nauczycielom życzenia i wręczając podarki. Ten rok był w tej kwestii innowacyjny – zamiast zwyczajowego kwiatka każdy belfer dostał… ananasa! No tak, uczniowie to przecież niezłe gagatki, innymi słowy – „ananasy z mojej klasy”!

            Program artystyczny był niezwykle kunsztowny. Jego charakter kabaretowy wywołał liczne salwy śmiechu wśród widowni – nawet najpoważniejsi osobnicy nie pozostali niewzruszeni i dali się ponieść spontanicznej radości. Oprócz zabawnych dialogów i humoru z zeszytów furorę zrobiły występy taneczne gimnazjalistów w nietypowych przebraniach…

            Całą uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek, czyli kolejne narzędzie do wyrażenia uczniowskiej wdzięczności.

            Dyrekcji, całemu Gronu Pedagogicznemu oraz pozostałym Pracownikom Szkoły składamy najlepsze życzenia!

          • Dzień Muzyki

            06.10.2016

            6 października obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Muzyki pod hasłem: „Muzyka poważna na wesoło”. Na sali dziennej oddziału II E zgromadziły się dzieci przebywające na leczeniu szpitalnym oraz uczniowie I klasy liceum stacjonarnego i nauczania indywidualnego. W bogatym, artystycznym programie oglądaliśmy fragmenty wybranych przedstawień W. Malickiego „Filharmonia na wesoło”. Mieliśmy okazję posłuchać wielu anegdot związanych z życiem i działalnością słynnych kompozytorów. Nie zabrakło także konkursu: „Jaka to melodia”, podczas którego odgadywaliśmy tytuły i nazwiska kompozytorów muzyki poważnej. Było wiele zabawy, gdy sami próbowaliśmy wykonać utwór instrumentalny, mając do dyspozycji instrumenty perkusyjne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także kalambury, przygotowane w oparciu o „Karnawał zwierząt” Camilla Saint-Saensa. Święto Muzyki pozostanie na długo w naszej pamięci, gdyż mieliśmy okazję przypomnieć sobie i posłuchać znanych szlagierów muzyki poważnej w wesołej aranżacji i przy słodkiej konsumpcji.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

            02.09.2016

            Pierwszy września to data, którą młode pokolenie kojarzy przede wszystkim z tym, że pora skierować ku minionym wakacjom ostatnie westchnienie i udać się do szkoły. No to się udaliśmy!

            Byli uczniowie, byli nauczyciele, byli rodzice i – oczywiście – była Dyrekcja. W tym zacnym gronie wstąpiliśmy w próg roku szkolnego 2016/2017.

            Rozpoczęcie było uroczyste i praktyczne zarazem, galę uświetniły bowiem rady i wskazówki udzielone nowym uczniom przez ich doświadczonych kolegów. Jak przetrwać w nowej szkole? Jak zyskać przyjaciół? Jak wkraść się w łaski nauczycieli? Wystarczyło posłuchać naszych licealistów, by być mądrzejszym o tę wiedzę. Cóż, rok szkolny się rozpoczął, pora więc zastosować ją w praktyce!

            Powodzenia na lekcjach, Kwiecie Polskiej Młodzieży! I między lekcjami też…

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 111 w Poznaniu
      • Dyrektor Renata Kaczmarek 509361862 Sekretariat Zespołu Szkół ul. Św. Jerzego 6/10 tel. 516188984
      • ul. 28 Czerwca 1956r. nr 135/147 61-545 Poznań Księgowość i płace: tel. 61 8310255 Poland
      • ZSSszkola111/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych