2018-2019
-
Zakończenie roku szkolnego
19.06.2019Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 przyszło do nas szybko, bo już 19 czerwca. Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali program artystyczny, który wprowadził nas w radosną atmosferę wakacji.
Było ono humorystycznym podsumowaniem mijającego roku szkolnego. Mottem były słowa: „Ten, kto żyje, widzi dużo, ten, kto podróżuje, widzi więcej” zachęcające nas do bliższych i dalszych podróży. W myśl zasady, że wakacje są po to, by odpoczywać, ale i poszerzać swoje horyzonty.
Tego życzymy wszystkim uczniom, ich rodzicom, nauczycielom oraz osobom (wolontariuszom, przedstawicielom fundacji, gościom specjalnym, artystom), które sprawiły, że czas spędzony w szkole i szpitalu był przyjemniejszy i bardziej urozmaicony! Niech żyją wakacje!
Skorzęcin 2019
Jak co roku w czerwcu poczuliśmy przedsmak wakacji podczas trzydniowego wyjazdu do Skorzęcina. Nasza przygoda rozpoczęła się 5 czerwca br., a zakończyła 8 czerwca. W tym roku pogoda sprzyjała letnim rozrywkom – kąpielom słonecznym i wodnym.
Ale „nie samą plażą żyje człowiek” podczas lata i nasi nauczyciele postarali się również o inne, ambitniejsze, rozrywki. Był więc turniej gier planszowych, zajęcia sportowe oraz zadania literackie m.in. ułożenie wiersza lub piosenki propagującej ideę podróżowania. Z wszystkich zadań wywiązaliśmy się wzorowo.
To był czas spędzony niezwykle przyjemnie i twórczo. Z żalem pożegnaliśmy Skorzęcin obiecując sobie : „ wrócimy tu za rok” !
Dzień Angielski
17.06.2019W dniu 17 czerwca 2019r. odbyła się w szkole prezentacja wybranego kraju. W tym roku na XIII Warsztaty Językowe pojechaliśmy do Londynu w ramach realizacji projektu ‘Poznajemy kraje Unii Europejskiej’. Dopełnieniem Warsztatów i podsumowaniem naszej wiedzy o Zjednoczonym Królestwie był Dzień Angielski. Rozpoczęliśmy bardzo uroczyście odśpiewaniem hymnu ‘God save the Queen’ i jego tłumaczeniem. Potem odbyliśmy historyczną podróż w przeszłość Wielkiej Brytanii, poznając najważniejsze fakty, wydarzenia i dynastie, które przyczyniły się do potęgi tego kraju. Posługując się mapami i atlasami geograficznymi ‘chodziliśmy’ po górach, zdobywaliśmy szczyty (Ben Navis, też! ) , ‘pływaliśmy’ po rzekach i oceanach, udając się w zamorskie podróże do kolonii angielskich. No i jeszcze wirtualna podróż do Londynu- znowu zwiedzaliśmy jego najważniejsze zabytki , m.in. Houses of Parliament, Westminster Abbey, Buckingham Palace, Madame Tussaud’s i wiele innych. Dla tych z uczniów, którzy uczestniczyli w Warsztatach było to miłe wspomnienie , dla innych być może inspiracja do tego, by tam pojechać i zobaczyć je osobiście. No i jeszcze literatura na wesoło i z przymrużeniem oka – rozpoznawanie najważniejszych dzieł literatury angielskiej . Okazało się, że całkiem nieźle sobie z tym radziliśmy! A potem… uczta dla ciała. Nauczyciele zaprosili nas na prawdziwy English breakfast – był bekon, fasolka w sosie pomidorowym, kiełbaski, jajko sadzone, pieczone pomidory no i tosty oraz pancakes z syropem klonowym! Dopełnieniem uczty - pyszne carrot cake, czyli ciasto marchewkowe. Posileni , przystąpiliśmy do quizu ‘How well do you know the U.K. and London?’ Nauczyciele mieli sporo pracy, aby wyłonić najlepszych, bo wszyscy starali się jak najlepiej odpowiadać na pytania. Zwyciężczyni, Zuza, otrzymała w nagrodę słownik angielsko-angielski, pozostali laureaci książki anglojęzyczne, torby z Tower i Londynu. Wszyscy, za swój udział, otrzymali drobne upominki.
Dzień Książki
15.06.2019W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się tegoroczny Szkolny Dzień Książki pod hasłem „Wakacje z książką”. Odbyły się zajęcia promujące czytanie jako atrakcyjną i wartościowa formę spędzania czasu oraz quiz czytelniczy, który po raz kolejny wyłonił Szkolnego Mistrza Czytelnictwa, którym został uczeń klasy II LO – Mateusz Strzałkowski.
Uczniowie mieli również okazję popisać się swoją twórczą inwencją oraz talentem plastycznym podczas warsztatów plastycznych promujących czytanie książek. Powstały oryginalne plakaty z hasłami takimi, jak: „Bądź kumata, bądź kumaty ! Czytanie ogarnia na lata” czy „Czytanie uzależnia”. Po raz kolejny okazało się, że z książką chcemy być za pan brat i z nią w wakacje zdobywać świat.
Festyn „Krok w przyszłość”
15.06.201915 czerwca 2019 r. nasza szkoła brała udział w organizacji szpitalnego festynu, pt. „Krok w przyszłość”. Odbył się on w naszym pięknym parku. Z tej okazji odwiedzili nas m.in. strażacy, policjanci, motocykliści, żołnierze, studenci Uniwersytetu Artystycznego i wielu innych. Można było poczęstować się lodami, goframi, watą cukrową, bigosem i grochówką, przymierzyć zdrowotne buty, odbyć seans relaksacyjnego masażu czy wykonać rozmaite prace plastyczne. Dr Clown malował twarze, rozdawał figurki z balonów i dbał o to, aby wszyscy byli uśmiechnięci. Chętni mogli skakać na dmuchanych balonach i zjeżdżać z ogromnych zjeżdżalni. Nasi nauczyciele proponowali różne plastyczne aktywności. Dzieci i młodzież malowali serca i domki, lepili tęczę, wyklejali kolorowe chmurki i ośmiornice oraz robili biżuterię i kolorowe motyle. Był to wyjątkowy dzień pełen atrakcji i wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci!!!
„Krótkofalowo-harcerskie” spotkanie z Weroniką i Panem Krzysztofem
05.06.2019W środę 05.06.2019 r. ostatni raz w tym roku szkolnym odwiedzili nas przedstawiciele wolontariatu firmy Aquanet. Pan Krzysztof przybył wraz ze swoją córką Weroniką. Wspólnie opowiedzieli o harcerstwie i Klubie Krótkofalowców, których są członkami. Weronika przeprowadziła kilka zabaw zuchowych, a Pan Krzysztof opowiedział o swojej wielkiej pasji. Mieliśmy niepowtarzalną okazję łączyć się z innymi wielbicielami krótkofalówek w Polsce.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim przedstawicielom firmy Aquanet za poświęcony czas, przeprowadzone warsztaty i podzielenie się swoimi pasjami. Wszystkim życzymy udanych wakacji i mamy nadzieję na spotkania w przyszłym roku szkolnym!!!
Dzień Dziecka
31.05.2019W naszej szkole Dzień Dziecka świętowaliśmy już od piątku 31.05.2019 r. Dzieci i młodzież mieli okazję wziąć udział w grach, konkursach i quizach zorganizowanych specjalnie z tej okazji. Co więcej, każdy otrzymał upominek! Sporo czasu poświęciliśmy na rozmowę na temat praw i obowiązków dzieci. Uczniowie wykonali makietę prezentującą najważniejsze spośród nich. Mieli również możliwość wziąć udział w warsztatach plastycznych. Największym zainteresowaniem cieszyło się lepienie z gliny. Młodzież wykonała korale oraz pamiątkowe figurki. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci. Korzystając z okazji składamy serdeczne podziękowania firmie Aquanet za to, że ufundowała nagrody za udział we wspólnej zabawie.
Erasmus+ „Dr.Play” w Alicante w Hiszpanii
Stare porzekadło mówi, że „wszystko, co dobre, szybko się kończy”. I w myśl tej zasady dobiega końca jedyny w swoim rodzaju projekt Erasmus + oparty na współpracy między szkołami szpitalnymi i szkołą ogólnodostępną - „Dr.Play”. Ostatnie spotkanie nauczycieli i uczniów z Portugalii, Polski i Hiszpanii odbyło się w słonecznym hiszpańskim Alicante na wybrzeżu Costa Blanca.
Link do artykułu z pracy hiszpańskiej>>>Palermo – sprawozdanie z wyjazdu szkoleniowego w ramach Job Shadowing Erasmus Plus
W dniach 4 – 11 maja 2019r. czworo przedstawicieli naszej szkoły wyjechało na Sycylię , aby uczestniczyć w ramach partnerskiego programu Job Shadowing Erasmus plus. Spotkanie to odbyło się w Palermo, w szkole Liceo Scientifico Statale Benedetto Croce. Oprócz nas obecni byli również nauczyciele z Belgii , Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch.
Dzień Matki
23.05.2019W tym roku Dzień Matki świętowaliśmy aż dwa dni!
W czwartek 23 maja odbył się wspaniały koncert zorganizowanym przez nauczycieli wraz z uczniami. Głowa każdej mamy została udekorowana koroną wykonaną przez jej dziecko. Punktem kulminacyjnym spotkania był występ pana Karola Napieralskiego wraz z dziewczynkami ze szkoły Dębinka. Bardzo dziękujemy Artystom.
Na zakończenie wszyscy brali udział w konkursach, dzięki którym mamy i dzieci miały szansę więcej dowiedzieć się o sobie i umocnić wzajemne relacje. Wydarzeniom towarzyszyło wiele emocji. Radość przeplatała się ze wzruszeniem. Jeszcze raz Mamom życzymy wszystkiego co najlepsze pod słońcem, a Panu Karolowi i Młodym Artystkom dziękujemy za muzyczne uhonorowanie tego niezwykłego dnia swoim występem!
W piątek 24 maja odwiedził nas Dr Clown z niezwykłą niespodzianką dla Mam z okazji ich święta. Wraz z Doktorem, który leczy nas śmiechem przybyły profesjonalne fryzjerki z salonu „Jean Louis David” i Pani Justyna - wizażystka i specjalistka od dbania o urodę . Panie zadbały, aby mamy poczuły się przyjemnie i komfortowo. Wykonały piękne fryzury i makijaże dla mam oraz dzieliły się poradami kosmetycznymi. W tym czasie dr Clown dbał, aby dzieciom dopisywały humory, a mamy mogły spokojnie się zrelaksować! To był wspaniały dzień! Wszystkim Organizatorom bardzo, bardzo dziękujemy!!!
Fundacja "Dr Clown" Oddział PoznańMuzeum Bez Ścian
22.05.2019W środę odwiedził nas Kustosz z Muzeum Etnograficznego, który opowiedział nam o zwyczaju malowania kolorowych, drewnianych ptaszków. Odbyliśmy przy tym „małą podróż po mapie Polski”, ponieważ Pan omówił, z jakich regionów naszego kraju wywodzi się ten zwyczaj, a w jakich jest kontynuowany po dziś dzień. Na koniec spotkania nastąpiło „artystyczne wyładowanie” - każdy mógł pomalować jednego z drewnianych ptaszków według własnej koncepcji. Dziękujemy za wspaniałe warsztaty!
Przygotowania do Dnia Matki
16.05.2019Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki – jedno z najbardziej wyjątkowych świąt w roku. Chcemy się do niego przygotować z wielką pieczołowitością, dlatego uczymy się piosenek i wierszy tematycznych, robimy laurki, malujemy portrety i rozmawiamy o swoich rodzinach. Zapraszamy do podziwiania zdjęć prac w albumie.
Aquanet
08.05.2019Środowe popołudnie 8 maja umiliły nam niezwykłe odwiedziny wolontariuszy z firmy Aquanet. Pani Asia i Pan Łukasz przeprowadzili warsztaty o wodzie w przyrodzie i w domu. Zaktywizowali wszystkich uczniów poprzez zadawanie pytań, rozwiązywanie zagadek i prezentację porównawczą zawartości wody w różnych zbiornikach naturalnych. Mieliśmy okazję pracować w grupach, parach i indywidualnie, dzięki czemu mogliśmy się lepiej poznać i zintegrować. Dziękujemy Pani Asi i Panu Łukaszowi za spotkanie, poświęcony czas i wspaniałe warsztaty. Mamy nadzieję, że jeszcze nas odwiedzicie.
Pierwsza przygoda z Bajkowozem07.05.2019We wtorek 7 maja udaliśmy się do magicznej krainy bajek. Do naszej szkoły przyjechał Bajkowóz. Jest on u nas od niedawna, dlatego większość czasu spędziliśmy na poznawaniu go. Zaglądaliśmy do szufladek, sprawdzaliśmy, jak działają skarby w nich ukryte i czytaliśmy wybrane książki. Każdy znalazł coś dla siebie. Rozmawialiśmy też o listach do dzieci, które znajdują się wewnątrz książek i zawierają przesłanie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Bajkowóz powoli zadomawia się w naszej szkolnej rzeczywistości.
Pożegnanie Absolwentów Liceum
30.04.2019Dla dwóch trzecich klas naszego LO nadszedł nieubłagany czas pożegnania z naszą
szkołą. Miało to miejsce 31 kwietnia br. Nie obyło się bez wzruszających chwil. Były
przemówienia, kwiaty i gorące podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli, a przede wszystkim
dla wychowawców klas. Padły poruszające słowa i życzenia dla tegorocznych absolwentów i
maturzystów oraz deklaracje wsparcia w przyszłym, dorosłym życiu.
Drodzy Absolwenci ! Jesteście zawsze mile widziani w naszej szkole ! Mówimy Wam „do zobaczenia!”Powitanie Bajkowozu
05.04.20195 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbyło się bardzo ważne wydarzenie. W tym dniu miała miejsce uroczystość powitania Wędrującej Szpitalnej Biblioteki zawierającej jedyne w swoim rodzaju książki dla młodych pacjentów szpitala. Przedstawiciele fundacji „Serdecznik” – pani Anna i pan Jarosław odwiedzili nas, aby oficjalnie przekazać ten cenny dar naszym uczniom. Z tej okazji dzieci wraz z nauczycielami przygotowali spektakl zatytułowany „Bajkowóz”. Po przedstawieniu wzniesiono toast szampanem Piccolo i odśpiewano finałową piosenkę. Wydarzeniu towarzyszyło mnóstwo emocji! Wędrująca Szpitalna Biblioteka będzie umilać czas spędzany w szpitalu i wspomagać trudy rehabilitacji, a także rozwijać wyobraźnię i zachęcać do czytelnictwa. Dziękujemy!!!
XIII Warsztaty Językowe, Londyn 2019r. w dniach 25-30 marca.
25.03.2019I oto nadszedł długo wyczekiwany dzień, dzień wyjazdu do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej . Naszą podróż komfortowym autokarem rozpoczęliśmy w dobrych humorach i z uśmiechem machaliśmy żegnającym nas rodzinom. Warsztaty rozpoczęliśmy już w drodze, bo pani Hania rozdała wszystkim uczniom zeszyty ćwiczeń i cóż … trzeba było pracować. Ale było miło, bo oglądaliśmy filmy o Anglii i Londynie, przybliżając sobie ten wyczekiwany cel podróży –Londyn. Tyle, że przedtem trzeba było przejechać jeszcze Niemcy, Holandię, Belgię i kawałek Francji żeby w Calais przejść odprawę paszportową. Wjechaliśmy na olbrzymi prom pasażerski, co dla niektórych z nas było wielką atrakcją, bo nigdy nie płynęli takim środkiem lokomocji. Po przeszło godzinie naszym oczom ukazał się sławny widok – białe klify w Dover, rozświetlone promieniami słońca. Wtedy wiedzieliśmy już co czuli podróżnicy w dawnych czasach kiedy po wielomiesięcznej żegludze ujrzeli ląd i te klify…
Popołudnie z origami
27.03.2019
W jedno z ostatnich marcowych popołudni odwiedziły nas Pani Agnieszka i Pani Hania, przedstawicielki wolontariatu firmy Aquanet. Dzięki nim sala dzienna zapełniła się kolorowymi zwierzątkami origami. Panie zaprezentowały dzieciom i młodzieży, jak można wykonać: wieloryba, zająca, psa, słonia i wiele innych papierowych cudów. Podzieliły się także znajomością wybranych ciekawostek na temat tej sztuki. Dzieci z cierpliwością starały się opanować wszystkie etapy tworzenia prac i z radością podziwiały efekty końcowe. W kwietniu i maju odwiedzą nas kolejni wolontariusze. Już czekamy!
Obchody pierwszego dnia wiosny
21.03.2019
„Przyszła wiosna, przyszła wiosna, uśmiechnięta i radosna…” wesoły śpiew dzieci i młodzieży można dziś było usłyszeć na sali dziennej. Uczniowie, wykorzystując różne techniki plastyczne, wykonali Marzannę i przeszli z nią po oddziale. Dzięki temu dali zdecydowany wyraz swej tęsknoty za wiosennym słońcem, trelem ptaków i wonią kwiatów. Pożegnali zimę i tym samym zachęcili wiosnę do rozgoszczenia się na dobre. Punktem kulminacyjnym zabawy było utopienie Marzanny!
Odwiedziny Muzeum Bez Ścian - Muzeum Historii Miasta Poznania „Zgaduj Zgadula”
20.03.2019
W dniu 20 marca odwiedziła nas Pani Kustosz z Muzeum Historii Miasta Poznania. Opowiedziała ona dzieciom o zbiorze 40 000 eksponatów, które niegdyś służyły Poznaniakom, jako przedmioty użytku codziennego. Zadaniem uczniów było zgadywanie, do czego mogły służyć prezentowane urządzenia. Nasz gość opisał również proces konserwacji i sposób przechowywania eksponatów oraz wyjaśnił, w jaki sposób Muzeum pozyskuje te przedmioty do swoich zbiorów.
Wiosna aranżacje
15.03.2019
Wiosna! Wiosna! Już niedługo! W naszej sali dziennej pojawia się coraz więcej wiosennych prac. Uczniowie różnymi technikami plastycznymi wykonuj „marcowe garnki”, „przebiśniegi”, „krokusy”, „jaskółki” i bociany”. Pod kierunkiem nauczycieli - dzieci i młodzież uczą się wierszy i piosenek mających przegonić chłodne zimowe dni i przywołać wiosenne słońce, trel ptaków oraz woń kwitnących kwiatów. Zachęcamy do podziwiania prac plastycznych w zakładce „album fotograficzny”.
Wizyta partnerska w ramach projektu Erasmus + „Job shadowing”
11.03.2019Wizyta partnerska gości z Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii
w ramach projektu Erasmus + „Job shadowing”
Dzień pierwszy – 11 marca 2019 r.
I oto rozpoczęła się wizyta partnerska „Job shadowing” w Poznaniu ! Przywitaliśmy naszych gości – nauczycieli z Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii, którzy poznawali funkcjonowanie naszej szkoły przez tydzień.
W tym dniu nasi goście zwiedzili meandry budynku szpitala – ważne historycznie miejsca m.in. związane z pamięcią prof. Wiktora Degi oraz sale dzienne na oddziale II E , II D i AO.
Następnie udali się do sali komputerowej, gdzie odbyły się multimedialne prezentacje placówek z krajów uczestniczących w spotkaniu.
Wszyscy spotkaliśmy się w sali bibliotecznej na powitalnym lunchu, podczas którego mogliśmy odpowiedzieć na liczne pytania gości dotyczące struktury i specyfiki pracy w naszej szkole.
Apetyt dopisywał, a stoły – zgodnie z polską tradycją – uginały się od rodzimych pyszności.
Mimo niesprzyjającej aury nasi goście wraz z uczniami klasy II LO wzięli udział w grze miejskiej, podczas której zwiedzili najważniejsze miejsca związane z Poznaniem i skosztowali marcińskich rogali.
Posumowaniem dnia pełnego wrażeń była powitalna kolacja.
Dzień drugi – 12 marca
W tym dniu odbyły się już pierwsze obserwacje zajęć – na oddziale II E, w klasach stacjonarnych LO w budynku przy ul. św. Jerzego oraz na Oddziale Dziennego Pobytu dla Młodzieży w Centrum Zdrowia Psychicznego w szpitalu HCP.
Spotkaliśmy się na lunchu w szpitalnym barze, po czym na naszych gości czekała wyjątkowa atrakcja – wycieczka po Poznaniu zabytkowym tramwajem . Przewodnik wyprawy ubrany w strój motorniczego sprzed lat ze swadą i humorem opowiadał o historii i ciekawostkach związanych z naszym miastem w języku angielskim.
Pełni wrażeń goście spacerowali po starówce i resztę dnia spędzili według własnych upodobań.
Dzień trzeci – 13 marca
W tym dniu kontynuowano obserwacje zajęć w klasach i na oddziałach. Popołudniu odbyła się konferencja, podczas której omówiono wnioski i wyjaśniono pytania związane z obserwowanymi lekcjami i zajęciami oraz specyfiką pracy w naszej szkole.
Mając na uwadze, że „w zdrowym ciele – zdrowy duch” udaliśmy się do szkolnej Sali gimnastycznej, by wziąć udział wraz z gośćmi i uczniami w turnieju darta i piłkarzyków. Sportowe emocje sięgnęły zenitu, zwłaszcza podczas gry w piłkarzyki.
Najlepszą drużyną okazali się gospodarze rozgrywek, czyli Polacy, tuż za nimi uplasowali się Anglicy, a trzecie miejsce zdobyli Francuzi. Natomiast poza podium znaleźli się nasi koledzy z Belgii.
Następnie spotkaliśmy się na późnym obiedzie w pobliskiej restauracji i pożegnaliśmy nauczycieli z Francji. Serdecznościom nie było końca !
Dzień czwarty – 14 marca
Tradycyjnie dzień rozpoczął się od obserwacji zajęć przez naszych gości – nauczycieli z Belgii i Wielkiej Brytanii.
Biorąc pod uwagę zainteresowanie przejawiające się licznymi pytaniami i komentarzami naszych gości odnieśliśmy wrażenie, że jako społeczność szkolna – zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zrobiliśmy bardzo dobre wrażenie na zagranicznych kolegach. Podkreślano nasze zaangażowanie i dobry kontakt z uczniami.
Po lunchu w pobliskiej restauracji przyszedł czas na niespodziankę przygotowaną przez nauczycielki języka polskiego, angielskiego i niemieckiego – lekcję międzyprzedmiotową łączącą kompetencje językowe na temat postrzegania kobiecości i męskości, w której wzięli udział uczniowie wszystkich klas LO oraz, oczywiście, jako obserwatorzy nasi goście i nauczyciele z naszej szkoły. Lekcja wzbudziła duże zainteresowanie i zaangażowanie gości, którzy spontanicznie włączyli się w końcowy etap prac uczniów.
Wieczorną atrakcją dnia było wspólne wyjście na bowling, podczas którego świetnie się zintegrowaliśmy i bawiliśmy.
Dzień piąty – 15 marca – „Dzień Erasmusa”
Kulminacyjnym punktem wizyty naszych gości w ramach projektu „Job shadowing” były obchody szkolnego „Dnia Erasmus+” . Po uroczystym otwarciu imprezy nastąpiło wspólne odśpiewanie „Ody do radości”, czyli hymnu Unii Europejskiej. Następnie goście mogli wspominać wszystkie spotkania w ramach projektu oglądając barwne fotorelacje z wyjazdów. Uczniowie przedstawili swoje prezentacje dotyczące faktów i ciekawostek na temat krajów partnerskich.
Gościem specjalnym „Dnia Erasmusa” był pan prof. Marek Jóźwiak – kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w naszym szpitalu.
Pan profesor zapoznał gości z nowoczesną pracownią rehabilitacji wyposażoną m.in. w egzoszkielet, którego działanie zademonstrował.
Następnie pan profesor przedstawił niezwykle interesujący wykład w języku angielskim dotyczący obrazu mózgowego porażenia dziecięcego i innych dysfunkcji układu ruchowego w sztuce i filmie na przestrzeni dziejów. Wykład ten był prawdziwą „ucztą dla ducha” i w przystępny i barwny sposób łączył zagadnienia medyczne i humanistyczne. Odbiorcy byli poruszeni i zaciekawieni zarówno tematyką, jak i formą prelekcji zilustrowanej licznymi fragmentami filmów oraz reprodukcjami dzieł sztuki.
Kolejnym punktem programu były interaktywny quiz na temat krajów partnerskich tj. Belgii, Francji, Polski i Wielkiej Brytanii pod nazwą „European Quiz”. Nasi goście i uczniowie zostali podzieleni na trzy drużyny, których kapitan za pomocą platformy internetowej „Kahoot” udzielał odpowiedzi na każde spośród trzydziestu pytań. Quiz wzbudził duże emocje i uruchomił pokłady zdrowej rywalizacji. Wyłoniono zwycięską drużynę oraz kolejne dwa miejsca na podium. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.
Po emocjonujących rozgrywkach przyszedł czas na odpoczynek i wspólny lunch, podczas którego delektowaliśmy się pizzą i dzieliliśmy wrażeniami. W ten oto sposób szkolny „Dzień Erasmusa” dobiegł końca i zapewnił wszystkim niesamowite wspomnienia.
Wieczorem przyszło nam – nauczycielom pożegnać naszych gości podczas wspólnej kolacji.
Po raz kolejny mogliśmy czerpać nawzajem ze swojego doświadczenia i pasji. Aż chciałoby się, za Faustem, powtórzyć : „Chwilo, trwaj!”
Przedwiośnie – marzec 2019
04.03.2019
Wiosna zbliża się wielkimi krokami! Widać to w naszych pracach wykonanych podczas zajęć na sali dziennego pobytu. Ozdabiamy marcowe garnki, wyklejamy krokusy i tworzymy przebiśniegi. A to tylko początek naszych wiosennych artystycznych dzieł. Zapraszamy do podziwiania naszych prac w albumie.
Odwiedziny Fundacji „Funkomitywa”
W dniu 27 lutego 2019 r. odwiedził nas teatr fundacji „Funkomitywa” z Krakowa przedstawiając spektakl pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Występ miał charakter interaktywny. Aktorzy zapraszali dzieci do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu przedstawienia. Razem śpiewali i tańczyli. Na zakończenie wszyscy zostali obdarowani prezentami i odbitką wspólnie wykonanego zdjęcia. Główni bohaterzy odwiedzili pacjentów, którzy nie mogli dotrzeć do sali dziennego pobytu. Wręczyli podarki i zachęcali do zrobienia pamiątkowych fotografii. Na twarzach wszystkich dzieci zagościł uśmiech!
Uroczystość otwarcia domku dla lalek
21.02.2019
21 lutego 2019 r. na oddziale A0 odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia domku dla lalek. Z tej okazji wszyscy mali pacjenci wraz z rodzicami, Pani Dyrektor - Renata Kaczmarek, Pani kierownik - Mirosława Chudzicka, nauczyciele, personel medyczny zebrali się w sali dziennej, aby uczcić ten dzień. Przez kilka tygodni mali pacjenci z pomocą dorosłych „remontowali domek”, aby czysty, zadbany i odświeżony mógł cieszyć dzieci przebywające w szpitalu. Budynek jak na prawdziwy dom przystało był odrestaurowany z prawdziwą precyzją, w atmosferze współpracy przepełnionej przyjaźnią i serdecznością. Dzieci ozdobiły domek nowymi tapetami i podłogami. Pani Dyrektor zakupiła meble, Pani Salowa uszyła pościele, a nauczyciele pomogli dobudować ogród z basenem i ławeczkami. W planach jest stworzenie stajni. Po przecięciu czerwonej wstęgi każdy mógł dokładnie obejrzeć efekty końcowe wspólnej pracy. Zapewniamy - są wyjątkowe!
Walentynki na oddziałach szpitalnych
14.02.2019
W Walentynki odwiedziliśmy wszystkich pacjentów z muzyką, cukierkami i serduszkami. Zachęcaliśmy do robienie prac przepełnionych miłością. Dzieci i młodzież ochoczo zabrały się do pracy. Wykonanymi walentynkami obdarowywali najbliższych i przyjaciół lub dekorowali swoje łóżka. Wszystkim życzymy dużo miłości przez cały rok!!!
Balik 2019
17.01.2019
17 stycznia 2019 r. na naszym oddziale odbył się wyjątkowy bal. Udekorowaliśmy salę dziennego pobytu balonami i serpentynami oraz ubraliśmy kolorowe stroje. Podczas prezentacji kostiumów okazało się, że zagościli u nas kowboj, księżniczka, klown, czarodziej, dama dworu, tancerka i śmieszka Papilotka. Wszyscy chętnie wzięli udział w grach i konkursach. Zwycięzcy zostali nagrodzeniu upominkami sponsorowanymi przez firmę Aquanet. Oczywiście, jak na prawdziwym balu, były także tańce i słodki poczęstunek. Zabawa była wspaniała!
Dzień Babci i Dziadka
21.01.2019
Z okazji Świąt Babci i Dziadka młodzi pacjenci przebywający na oddziałach szpitalnych uczyli się wierszy i piosenek na tę okoliczność oraz tworzyli laurki, portrety i kolorowe serca, którymi obdarowywali swoje ukochane Babcie i Dziadków. Na sali dziennego pobytu pojawiły się piękne gazetki tematyczne, które każdego dnia przypominają nam o tym wyjątkowym i ciepłym rodzinnym Święcie. My ze swej strony życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności oraz , by wszystko w ich życiu było tak wspaniałe, jak ich ukochane wnuczki i wnuki !
Akcja edukacyjna Aquanetu „Plusk”
16.01.2019
16 stycznia 2019 r. na sali dziennego pobytu odwiedziła nas Pani Iwona - przedstawicielka firmy Aquanet, która przeprowadziła warsztaty na tematy związane z wodą w ramach akcji edukacyjnej „Plusk”. Pani Iwona opowiedziała nam o uzdatnianiu wody do picia, oczyszczaniu ścieków i sieci hydrologicznej Poznania. Dzieci i młodzież z uwagą słuchali, chętnie odpowiadali na zadane pytania oraz prosili o omówienie interesujących ich zagadnień. W spotkaniu uczestniczyli także rodzice, którzy chętnie zaangażowali się w warsztaty. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali mnóstwo prezentów od firmy Aquanet: słuchawki, bidony, termosy, śniadaniówki, torby materiałowe, długopisy, notesy, książeczki, gry i wiele, wiele innych. Pani Iwono! Z całego serca dziękujemy za poświęcony czas, cudowne warsztaty i piękne prezenty. Mamy nadzieję na kolejne spotkania z przedstawicielami firmy Aquanet.
Jasełka 2018
14.01.2019
Z całego serca dziękujemy młodzieży, która pod przewodnictwem Pan Ani i Marzeny wystawiła dla nas przedstawienie jasełkowe. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele trudu i przygotowań musieliście pokonać, aby do nas przyjechać i zaprezentować efekty swojej ciężkiej pracy. Dzięki zgranej grupie młodych artystów mieliśmy szansę poczuć atmosferę zbliżających się Świąt. Publiczność na oddziale szpitalnym była zachwycona i poruszona przedstawieniem. Mamy nadzieję, że za rok też nas odwiedzicie!
Studniówka i połowinki 2019
11.01.2019
Tuż przed zimowym odpoczynkiem, piątkowego wieczora 11 stycznia br. klasy III i klasa II LO świętowały studniówkę i połowinki. Impreza miała miejsce w klubie „Angello” i zgromadziła przedstawicieli całej szkolnej społeczności – przede wszystkim tegorocznych kandydatów na absolwentów oraz uczniów będących na półmetku swojej edukacji w naszej szkole. Po powitaniu i uroczystym otwarciu balu przez panią dyrektor Renatę Kaczmarek uczniowie klasy II przedstawili krótki program artystyczny, w którym przyznali medale i inne odznaczenia wszystkim trzecioklasistom charakteryzując ich w sposób lapidarny i dowcipny. Nie pominięto również wychowawców. Potem , by tradycji stało się zadość, wybrzmiały słowa : „Poloneza czas zacząć!” Uczniowie (ze wsparciem dyrekcji i wychowawców) zatańczyli studniówkowy taniec pełen gracji i powagi. Później ucztowano i tańczono do rytmów mniej poważnych. Repertuar był zróżnicowany i złożony z muzycznych hitów oraz fascynacji muzycznych uczestników imprezy. Kulminacyjnym punktem był wybór „Królowej i Króla Balu”, którymi zostali…uczniowie klasy III LO a – Weronika Zbierska i Hawier Melnyk. Zapraszamy na fotorelację !
Wspólne kolędowanie podczas Korowodu Trzech Króli
07.01.2019
W okresie świątecznym na dziecięcym oddziale szpitalnym nie mogło zabraknąć korowodu Trzech Króli połączonego ze wspólnym kolędowaniem. 7 stycznia 2019 r. zebraliśmy się w sali dziennego pobytu, aby ubrać piękne stroje i koronę, a następnie wspólnie śpiewać kolędy oraz pastorałki. Było uroczyście i radośnie. Wspólnie wspominaliśmy Święta i rozmawialiśmy o tym, co w nich lubimy najbardziej. Ci, którzy nie mogli do nas dołączyć w świetlicy, gościli nas u siebie w sali. Kolorowy i rozśpiewany korowód przeszedł przez oba oddziały II E i II D, zachęcając do wspólnego kolędowania. Zabawa przy tym była wspaniała!
Urodziny Dawida i Mariusza
02.01.2019
Tuż po Sylwestrze, czując jeszcze karnawałowy nastrój,obchodziliśmy 12 i 18 urodziny dwóch pacjentów z naszego oddziału – Dawida i Mariusza. We współpracy z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami i personelem medycznym przygotowaliśmy prezenty, które wręczyliśmy chłopcom po odśpiewaniu chóralnego „sto lat” i złożeniu życzeń. Mimo szpitalnych warunków nie zabrakło tortów, dmuchania świeczek, balonów i zabawy.Dawidzie! Mariuszu! Jeszcze raz życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze! Mamy nadzieję, że długo będziecie wspominali tak wyjątkowo obchodzone urodziny.
21.12.2018
„Jest taki dzień…” – dzień szczególny, w którym zacierają się wszelkie podziały i konflikty. Tym dniem jest w naszej tradycji i świadomości oczywiście Wigilia Świąt Bożego Narodzenia.W piątek 21 grudnia świętowaliśmy nadchodzący wyjątkowy czas w szkolnej społeczności. Były pierniki i pyszne, domowe ciasta, wspólne śpiewanie kolęd , moc życzeń oraz upominki, którymi uczniowie wymieniają się co roku. Niech spokój, zrozumienie i rodzinne ciepło zagoszczą w nas przez cały nadchodzący rok !
-
Odwiedziny uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych
18.12.2018
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia - 18 grudnia dzieci na oddziałach odwiedzili pomocnicy Świętego Mikołaja – uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Andersa w Poznaniu. Młodzież wpadła na pomysł przygotowania i wręczenie prezentów małym pacjentom. Upominki oderwały dzieci od szpitalnej codzienności i wspomogły proces mierzenia się z trudami rehabilitacji. Wszyscy mieli szansę poczuć radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki empatii oraz zaangażowaniu w przygotowanie prezentów nasi goście dali dowód istnienia młodych ludzi pełnych dobrej woli, wrażliwości oraz zrozumienia dla innych.
-
Cała szkoła czyta „Małego Księcia” i… wybiera Mistrza Pięknego Czytania !
18.12.2018
Zgodnie ze szkolną w grudniowe popołudnie miała miejsce kolejna odsłona akcji „Cała Polska czyta”. Tym razem hasłem przewodnim były słowa : „Czytanie łączy”. Uczniowie i nauczyciele spotkali się w sali bibliotecznej, by czytać wspólnie „Małego Księcia” Antonie’a de Saint-Exupery’ego – książkę ponadczasową i , jak na arcydzieło literackie przystało, wielowymiarową. Lektura łącząca pokolenia była wstępem do drugiej edycji szkolnego „Konkursu Pięknego Czytania” , podczas którego licealiści prezentowali zgromadzonej publiczności oraz jury wybrane losowo fragmenty prozy. Do konkursu przystąpiło dziewięcioro uczestników, ostatecznie wyłoniono troje zwycięzców: III miejsce zdobyła uczennica klasy II LO – Sandra Cybulska, II miejsce uczeń III a – Mateusz Czachowski, natomiast I miejsce i tytuł „Szkolnego Mistrza Głośnego Czytania” przypadł Julii Ciesielskiej z klasy III a. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że konkurs ten wejdzie na stałe do szkolnej tradycji.
-
Wełniane ośmiorniczki – prezent dla najmłodszych
14.12.2018
Z ogromna radością przyjęliśmy kilkanaście wełnianych ośmiorniczek wykonanych przez małych i dużych wolontariuszy szkoły rodzenia „Femina”. Jest to wspaniały prezent dla najmłodszych pacjentów. Szczególnie tych, którzy przebywają tu przez dłuższy czas lub znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Przedstawiciele fundacji cały czas o nas pamiętają.
Doceniamy to i dziękujemy ! -
Świąteczne kartki dla Małych Pacjentów od Przedszkolaków
14.12.2018
W piątek 14 grudnia br. na oddziałach odwiedziła nas Pani Aleksandra – psycholog i nauczycielka z jednego z poznański przedszkoli. Opowiedziała o swojej placówce, przedszkolakach, a także o trudnej sztuce zrozumienia, empatii i obdarowywania innych oraz otrzymywania prezentów. Pani Ola podarowała małym pacjentom piękne kartki, przygotowane przez jej podopiecznych. Wszyscy z niecierpliwością czekają, aż spełnią się życzenia w nich zapisane. Wizyta pani psycholog i otrzymane upominki sprawiły ogromną radość! Szczególnie kartki, które są bardzo cenne, bo zrobione własnoręcznie przez dzieci, które włożyły w nie całe swoje serce.
-
SPOTKANIE Z NAUKOWCAMI Z POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ
11.12.2018
11 grudnia 2018 r. odwiedzili nas wyjątkowi goście. Przybyli do nas naukowcy z Politechniki Poznańskiej specjalizujący się w zakresie automatyki i robotyki. Panowie - Piotr i Adam przenieśli nas w wymiar technologii przyszłości, który na co dzień jest dla nas niedostępny. Opowiedzieli o tym, jak są zbudowane roboty, w jaki sposób można samemu próbować je stworzyć oraz omówili kolejne etapy ich programowania. Naukowcy zaprezentowali nam symulator dronu i roboty stworzone przez studentów automatyki i robotyki. Każde dziecko mogło samodzielnie pokierować urządzeniem wyposażonym w sztuczną inteligencję. Niektórzy zostali zachęceni do rozwijania nowych pasji. Naukowcy opowiedzieli o zajęciach w ramach kół naukowych, do których można dołączyć studiując na Politechnice Poznańskiej. Być może za jakiś czas, któryś z naszych uczniów dołączy do jednego z nich.
-
MIKOŁAJKI 2018
06.12.2018
Imieniny Mikołaja na oddziale obfitowały w wiele wydarzeń. Z tej okazji odwiedził nas Święty Mikołaj wraz ze swoim pomocnikiem. Wspólnie z nimi dzieci wykonały buty, w których pojawiły się prezenty. Każdy mógł przytulić Mikołaja lub zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Gościliśmy także zespół utalentowanych dziewczynek, które odwiedziły nas, aby wprowadzić w wyjątkową świąteczną atmosferę. Śpiewaliśmy kolędy, pastorałki oraz utwory przypominające o zbliżającym się Bożym Narodzeniu. Mikołajkowym spotkaniom towarzyszyło przeżycie wielu emocji: od radości i szczęścia po wzruszenie i zadumę.
-
WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
28.11.2018
W ostatnią środę listopada na sali dziennego pobytu odbyły się warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczyliśmy się, jakie są zasady jej prowadzenia, ćwiczyliśmy ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji i zapamiętywaliśmy numer telefonu alarmowego. Pani Ania, która prowadziła zajęcia, prezentowała wszystkie czynności na specjalistycznych fantomach sponsorowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i telefonach tak, by lepiej wyobrazić sobie sytuację, w której natychmiast trzeba wezwać pogotowie. Po takiej prezentacji zapamiętamy wszystkie cenne wskazówki mogące uratować życie. Kolejne spotkanie z tego cyklu odbędzie się wiosną.
-
Konkurs pieśni patriotycznej
17.11.2018
Kontynuacją szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości był listopadowy konkurs pieśni i piosenki patriotycznej. Korzystając z opracowanego specjalnie na tę okoliczność śpiewnika i przy akompaniamencie gitary śpiewaliśmy znane i lubiane pieśni patriotyczne. Uczniowie LO prezentowali swoje umiejętności wokalne podczas „patriotycznego karaoke”.
W konkursie tym I miejsce zdobył duet w składzie: Sandra Cybulska i Julia Ciesielska, II miejsce przyznano Julii Ciesielskiej, III miejsce otrzymał Mateusz Strzałkowski. Zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy !
-
Świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości
09.11.2018
W piątkowe przedpołudnie 9 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie liceum przedstawili program artystyczny, który nawiązywał do ważnych wydarzeń i postaci historycznych, dzięki którym możemy dziś cieszyć się wolną Ojczyzną.
Podniosłego charakteru tej uroczystości dodawała niezwykle emocjonalna muzyka i pieśni patriotyczne. Nie mogło zabraknąć wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, który tego dnia wybrzmiał szczególnie donośnie. Szkolne korytarze i sale lekcyjne zamieniły się w biało-czerwoną manifestację patriotyzmu i dumy narodowej.
Inscenizacja zakończyła się wypowiedzeniem przez młodzież życzeń dla Polski z wyraźnym akcentem, że to od nas – ludzi XXI wieku zależy przyszłość naszej małej i dużej Ojczyzny. Przedstawienie wywołało silne uczucia i wzruszenie malujące się na twarzach publiczności.
„Ojczyzna – zwykłe słowo, a tyle znaczy…” – zdawało się mówić wszystko wokół nas w tym wyjątkowym dniu…
-
Przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
09.11.2018
Już wkrótce będziemy uroczyście obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji nauczyciele wraz z uczniami pogłębiają wiedzę na temat historii naszego państwa. Uczą się wierszy i piosenek o Polsce, utrwalają znajomość hymnu oraz postaw patriotycznych, dokonują porównań mapy naszego państwa z przeszłości ze współczesną i biorą udział w konkursach zorganizowanych z okazji jubileuszu. W klasach lekcyjnych pojawiły się imponujące gazetki tematyczne. Część prac plastycznych zdobi sale dziennego pobytu na oddziałach szpitalnych. Każdego dnia przypominają nam o bohaterskich postawach Polaków walczących o nasze wyzwolenie. Niektóre spośród prac wykonanych przez naszych uczniów można obejrzeć w galerii zdjęć szkoły. Zapraszamy do podziwiania!
-
Dr Play w Poznaniu
06.11.2018
W dniach 6 - 9 listopada br. gościliśmy po raz drugi w naszym mieście nauczycieli z Hiszpanii i Portugalii.
W czasie wizyty partnerskiej goście uczestniczyli w terapii zajęciowej na Oddziale Dziennego Pobytu dla Młodzieży w Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu im. Jana Pawła II w Poznaniu. Uczniowie prezentowali prace plastyczne przedstawiające symbole naszej małej i dużej Ojczyzny oraz wykonywali związane z tym zadania. Tematyka zapowiadała zbliżający się jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz lokalne święto – urodziny ul. Św. Marcin. Kontynuacją naszej lokalnej tradycji była wizyta w Muzeum Rogala, podczas której mogliśmy uczestniczyć w warsztatach kulinarnych i delektować się smakiem świętomarcińskich rogali. Było pysznie !Pracowaliśmy nad stroną internetową projektu Dr.Play i omawialiśmy nasze przedsięwzięcia i plany związane z zadaniami projektowymi. Na zakończenie wizyty nasi goście mogli wziąć udział w akademii z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowanych przez nauczycieli i młodzież naszej szkoły. Kulminacyjnym punktem wizyty, który wywołał duże emocje, było rozstrzygnięcie konkursu na plakat „Dr. Play Project”.
Jury miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie. Ostatecznie na podium pojawiły się prace :
I miejsce – Alicja Lepka ,
II miejsce – Monika Łasecka,
III miejsce – Adam Napierała, Kacper Donaj, Oskar Narożny (praca zbiorowa).
Wyróżniona została natomiast wspólna praca Julii Borkowskiej i Kingi Szczerby.
-
„Rogalowe szaleństwo”
02.11.2018
Przygotowując się do obchodów 100 –lecia odzyskania niepodległości, szczególnie w Poznaniu, nie sposób ominąć temat świętego Marcina i legend oraz obyczajów z nim związanych. W tygodniu poprzedzającym 11 listopada sporo uwagi poświęciliśmy poznaniu jego biografii. Dzieci wraz z nauczycielami oglądały filmiki prezentujące poznaniaków świętujących imieniny patrona jednej z głównych ulic swojego miasta. Podczas zajęć była możliwość degustacji certyfikowanych rogali świętomarcińskich i ich wspólne wypiekanie. Szczególnie zafascynowane były dzieci, które przyjechały do nas spoza Poznania. Cieszyły się, że dzięki uczestnictwie w zajęciach miały szansę poznać legendę o św. Marcinie i tradycjach z nim związanych.
-
Dzień Edukacji Narodowej
15.10.2018
I oto nadszedł dzień, w którym uczniowska społeczność może wyrazić wdzięczność za trud, zaangażowanie i serce wkładane przez grono pedagogiczne w rozwój młodych, kształtujących się osobowości. 15 października świętowaliśmy wspólnie Dzień Komisji Edukacji Narodowej zwany potocznie „Dniem Nauczyciela”. Uczniowie licealnych klas stacjonarnych przygotowali inscenizację opartą na słynnej lekcji języka polskiego z Gombrowiczowskiego „Ferdydurke”. W zaadaptowanym na potrzeby sytuacji przedstawieniu oddali absurdy szkolnej rzeczywistości, od której jednak, jak sugerowała scena końcowa, wolna jest nasza szkoła. Morał z tego taki, że „jak trwoga, to …do 111-tki !” Publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Były też szczere podziękowania, miłe podarunki,
kwiaty i - tradycyjny już w naszej szkole z tej okazji - słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów. -
Dzień Muzyki
08.10.2018
Nie od dziś wiadomo, że muzyka łączy pokolenia. W związku z tym raz w roku obchodzimy święto muzyki, podczas którego ożywają ponadczasowe ikony tej dziedziny ludzkiej działalności, a także rozpowszechniają się te całkiem bieżące. Tegoroczne obchody Dnia Muzyki odbyły się na oddziale szpitala HCP. Składały się z czterech rund; dwie z nich opierały się na zasadach słynnego programu „Jaka to melodia?”, z czego w jednej konkursowe melodie pochodziły od prowadzących, w drugiej – od uczestników. Pozostałe rundy sprawdzały umiejętność uzupełniania anglojęzycznego tekstu piosenki ze słuchu, a także polskojęzycznego – z pamięci. Wszystkim etapom zabawy towarzyszyły obfite emocje! Przedpołudnie wypełnione nutami, które z pięciolinii przybyły wprost na nasz oddział, zostało zwieńczone wyłonieniem zwycięskiej grupy uczestników. Jednak dziś ważniejsza od zwycięstwa była po prostu muzyka. Niechaj brzmi; niech towarzyszy, motywuje, raduje, koi, uspokaja, inspiruje, leczy i wzrusza. Niech porusza.
-
Zagrajmy i … wygrajmy z Dr.Playem !
03.10.2018
Uczniowie naszego liceum testowali gry i zabawy interaktywne podarowane nam przez portugalskich partnerów projektu Erasmus + „DR. PLAY”. Gry w przystępny i atrakcyjny sposób umożliwiały sprawdzenie wiedzy z anatomii i zawiłości funkcjonowania ludzkiego ciała. Licealiści z upodobaniem i radością realizowali skuteczną zasadę uczenia się poprzez zabawę. Tym sposobem powtórka i uzupełnienie wiedzy z biologii stała się czystą przyjemnością. Urozmaiceniem i rozrywką była dla nich z kolei gra polegająca na rozpoznawaniu melodii z dzieciństwa. Wszyscy bawili się świetnie wspominając przedszkolne czasy. Plastyczne talenty naszych uczniów zrealizują się zapewne podczas konkursu na plakat promujący projekt Dr. Play – Erasmus + ,który potrwa do końca października 2018 roku. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
-
Jesienne nastroje
03.10.2018
Jesień zagościła już u nas na dobre. Można ją zauważyć w pracach wykonanych przez dzieci oraz usłyszeć w piosenkach i wierszach, których się uczymy. Niektórzy z małych pacjentów obdarowują nas kasztanami i szyszkami pozbieranymi w szpitalnym parku. Wykorzystujemy je do robienia prac plastycznych. Wybrane spośród wielu z nich prezentujemy na poniższych zdjęciach. Czyż nie są cudowne? Podczas jesiennych działań artystycznych towarzyszy nam dobry humor i radość. Dzięki nim jesienna nostalgia i słoty nie są nam straszne!
-
Dzień Chłopaka
28.09.2018
W piątek 28 września dziewczynki z oddziału II E i II D zaskoczyły swoich kolegów – zorganizowały uroczyste obchody „Dnia Chłopaka”. Po długich i skrupulatnych przygotowaniach przez oddział przeszedł korowód rozśpiewanych dziewcząt przystrojonych w balony i wstążki. Koleżanki wręczyły swoim kolegom samodzielnie wykonane zakładki do książek w kształcie kotów i cukierki. Chłopcy byli zaskoczeni takim celebrowaniem ich święta i szczęśliwi z otrzymanych podarków. I my w imieniu wszystkich dziewcząt - małych i dużych - życzymy wszystkiego, co najlepsze z okazji Waszego święta!
-
Recytujemy poezję Herberta w służbie Niepodległej
27.09.2018
27 września 2018 roku odbyło się rozstrzygnięcie pierwszego - szkolnego etapu polsko i anglojęzycznego konkursu recytatorskiego poezji Zbigniewa Herberta. Organizatorem konkursu jest XV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej w Poznaniu, które w ten sposób postanowiło uczcić 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.
W szkolnej edycji konkursu udział wzięło siedmiu uczniów naszego liceum, którzy przedstawili głosową interpretację wybranych wierszy Zbigniewa Herberta w języku polskim oraz angielskim. Jury, składające się z nauczycieli języka polskiego, języka angielskiego oraz nauczyciela historii, wyłoniło dwoje zwycięzców, którzy będą reprezentowali naszą szkołę podczas II - międzyszkolnego etapu konkursu w dniu 22 października. Zostali nimi uczniowie klasy II LO - Sandra Cybulska i Mateusz Strzałkowski. Jury przyznało również wyróżnienie dla uczennicy klasy III a – Karoliny Davreux.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi w niełatwych zmaganiach z poetycką materią w dwóch odsłonach, a laureatom życzymy pomyślności podczas międzyszkolnego finału konkursu.
-
POŻEGNANIE PANI ODDZIAŁOWEJ
26.09.2018
W środę 26.09.2018 r. uroczyście pożegnaliśmy naszą ukochaną Panią Oddziałową, która odeszła na emeryturę. Przez wiele lat pomagała najmłodszym pacjentom leczonym na naszym oddziale. Z uśmiechem na twarzy i życzliwością zawsze chętnie wspierała dzieci oraz młodzież. Bez względu na okoliczności dzieliła się dobrym gestem lub słowem.
Dlatego w ostatnim dniu Jej pobytu w pracy przygotowaliśmy uroczyste pożegnanie, aby uhonorować wszystko, co dla nas zrobiła. Personel medyczny i grono pedagogiczne z dziećmi na czele zebrali się po to, aby odśpiewać gromkie „sto lat” i wręczyć bukiet przepięknych kwiatów. Dzieci wyrecytowały wspólnie przygotowany wiersz napisany specjalnie na tę okazję i wręczyły przepiękną, zrobioną wspólnie, laurkę. W tych wzniosłych chwilach wszystkim towarzyszyły łzy wzruszenia.
Pani Elu ! Dziękujemy za wszystko, co Pani dla nas zrobiła!
-