• KA 2

        •  



          Obejrzyj filmy>>>> 
          http://erasmusdrplay.com/


          Portuguese Games

          Alicante_Erasmus_.mp4

          Wizyta_Dr_Play_w_Poznaniu.mp4

          DR Play Erasmus +

          Akcja 2. Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk

          Tytuł Projektu: Dr Play

          Termin Projektu: 1.09.2017 do 31.08.2019

           

          Partnerzy:

           

          1. Unidad Pedagogica Hospitalaria San Juan De Alicante – Hiszpania
          2. Agrupamento de Escolas Dr. Carlos Pinto Ferreira- Portugalia
          3. Zespół Szkół nr 111 w Poznaniu

           

          Nauczyciele i wychowawcy nie są  kardiologami, lecz „lekarzami serca".

           

          Cele Projektu:

          Celem projektu Dr. Play jest przeciwdziałanie izolacji dzieci hospitalizowanych poprzez kontakt z dziećmi i młodzieżą z  krajów partnerskich oraz kształtowanie postaw solidarności i tolerancji wobec inności. Cele zostały uzgodnione w drodze konsensusu wśród partnerów .

           

          Są to:


          1. Promowanie włączenia społecznego dzieci i młodzieży hospitalizowanych, chorych i niepełnosprawnych.


          2. Zachęcanie do wymiany dobrych praktyk i innowacyjnych doświadczeń między ośrodkami edukacyjnymi w różnych krajach europejskich.


          3. Promowanie podstawowych wartości demokratycznego współistnienia i solidarności wśród dzieci różnych narodowości.


          4. Poszanowanie indywidualnych cech osób chorych i niepełnosprawnych.

          5. Pozytywny wizerunek ludzkiego ciała i choroby.

          6. Akceptacja  warunków fizycznych, specyfiki schorzenia oraz podnoszenie samooceny i kształtowanie umiejętności pozytywnego myślenia.

          7. Promowanie zdobywania umiejętności i kształcenia kompetencji z uwagi na różnorodność i inteligencję emocjonalną.


          8. Poprawa wyników nauczania uczniów hospitalizowanych – podejście interdyscyplinarne.


          9. Rozszerzenie wiedzy o innych językach Unii Europejskiej.


          11. Promowanie gry jako sposobu aktywnego uczestnictwa w grupie.


          12. Promowanie stosowania nowych technologii stosowanych w edukacji, korzystanie z zasobów multimedialnych.

           

          Dr Play to projekt trzech szkół: dwóch szpitalnych -  z Polski i Hiszpanii oraz jednej  szkoły ogólnodostępnej - z Portugalii.  Celem projektu jest promowanie solidarności z dziećmi i młodzieżą hospitalizowaną i przeciwdziałanie izolacji społecznej, która ich dotyczy. Wykorzystując inteligencję emocjonalną odkrywamy grę i zabawę stanowiącą istotny element metod i środków dydaktycznych. Będziemy korzystali z  technologii ICT. Nasza współpraca będzie miała na celu  integrację społeczną oraz rozwijanie kompetencji językowych. W tym celu  będziemy omawiać  innowacyjne  metody oraz promować dobre praktyki wśród czterech krajów  partnerskich. Językiem komunikacji będzie język angielski.

           

          Polska szkoła mająca duże doświadczenie w szkolnictwie szpitalnym podzieli się nowymi metodami pracy dydaktycznej oraz metodami integracji społecznej w nauczaniu szpitalnym.

          Portugalia, dzięki swoim doświadczeniom w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnej ( tworzenie gier cyfrowych,) pokaże nam sposoby tworzenia gier multimedialnych, które będą służyć jako źródła , materiały dydaktyczne w nauczaniu szpitalnym.

          Hiszpania podzieli się bogatym doświadczenie w dwóch dziedzinach: wychowaniu fizycznym oraz opiece szpitalnej i domowej. Wprowadzenie tematyki wychowania fizycznego do szkół szpitalnych jest prawdziwym wyzwaniem metodycznym w zakresie innowacji edukacyjnych. Dzięki bogatemu doświadczeniu szkół partnerstwo strategiczne jest tak dobrane, by osiągnąć proponowane cele.

          Projekt koncentruje się na  indywidualnych cechach uczniów,  zwracając uwagę na szczególne potrzeby edukacyjne osób, które ze względu na krótkotrwałą lub przewlekłą chorobę mają trudności z wykorzystaniem możliwości, jakie zapewnia im edukacja. Działania Grupy zostaną wzmocnione, a technologie informacyjno-komunikacyjne będą wykorzystywane w celu usprawnienia procesu socjalizacji i osiągnięcia  lepszej  komunikacji dzieci i młodzieży hospitalizowanej ze światem zewnętrznym.
          Nasz projekt koncentruje się  na zabawach i grach. Obszar Wychowania Fizycznego oferuje szeroki zakres teoretycznych i praktycznych treści,  z których uczniowie mogą korzystać podczas  edukacji szpitalnej. Treści te są prezentowane w humorystyczny sposób nawiązując do problemów zdrowotnych młodych pacjentów, „oswajając chorobę” zarówno w okresie hospitalizacji, jak i w fazie rekonwalescencji.

          Metodologia Dr Play jest innowacyjna, ponieważ część diagnozy medycznej będzie w  centrum  naszego zainteresowania. Po rozpoznaniu problemu zdrowotnego  zaplanujemy zajęcia indywidualnie dobrane do danego ucznia/pacjenta. Na przykład, jeśli pacjent jest hospitalizowany ze względu na schorzenia ortopedyczne, udostępniamy i prezentujemy mu  zasoby (książki, materiały multimedialne,) dotyczące układu kostnego. Uczeń będzie poszukiwał, samodzielnie i z pomocą, interesujących go informacji, które zostaną podane w prosty, ciekawy i zabawny sposób. Duży nacisk położymy na wzmacnianie pozytywnych emocji, pozytywnego myślenia na temat schorzenia. Uczeń, poznając i oswajając swoją sytuację, skupi się na procesie zdrowienia i planach „po szpitalu”. Poprzez prace plastyczne i różnorakie wytwory będzie komunikował się z kolegami ze szkół partnerskich, zarówno tych ze szkoły szpitalnej, jak i szkół ogólnodostępnych.

          Jednym z produktów projektu Dr Play będzie podręcznik anatomii wspólnie opracowany przez uczniów ze szkół partnerskich, który zostanie przekształcony w cyfrowy materiał dydaktyczny. Ponadto w podręczniku znajdzie się kolekcja opracowanych gier, recepty  Dr Play jak polepszyć kondycję zdrowotną i fizyczną.

          Nasze motto brzmi: „Zabawa uzdrawia”. Kolekcja będzie zawierała tradycyjne gry, rozwijające inteligencję emocjonalną, ekspresję ciała, gry o niskiej intensywności, gry stołowe, gry multimedialne, gry wideo, gry z materiałami pochodzącymi z recyklingu itp.

          Dr Play jest projektem interdyscyplinarnym. Interesują nas następujące zagadnienia:

          - nauki przyrodnicze: ludzkie ciało, jego części, narządy , higiena osobista, zapobieganie chorobom;

          -edukacja fizyczna (wiedza i prezentacja ludzkiego ciała, ruch, umiejętności motoryczne, ekspresja ciała, zdrowie, gry i sporty).

          - język obcy (specyficzne słownictwo z zakresu wychowania fizycznego i zdrowia).

          Organizowane zajęcia są skierowane do uczniów w celu rozwijania kreatywności, umiejętności współpracy, empatii, tolerancji wobec odmienności i nowości,  wyrażania uczuć i emocji.

           Efektem projektowych działań będzie opracowanie trzech produktów końcowych:

          1. Podręcznika Wychowania Fizycznego i Zdrowia .

          2. Wielojęzycznego Słownika Wychowania Fizycznego i Zdrowia.

          3. Trivial -  gry pytań i odpowiedzi Dr Play.

           Produkty te będą dystrybuowane bezpłatnie w formie drukowanej i elektronicznej.

          Reasumując,  nauczyciele i wychowawcy nie są  kardiologami, lecz „lekarzami serca".

           

           


          Relacja ze spotkania w ramach projektu „Dr. Play”  w Alicante w dniach 15 - 18.11. 2017 r.

                 

                   W połowie listopada przedstawiciele trzech krajów partnerskich – Polski, Hiszpanii i Portugalii spotkali się po raz pierwszy w słonecznym hiszpańskim mieście – Alicante.

           

                    Podczas wizyty zostały szczegółowo omówione działania związane z projektem „Dr.Play”,  ustalono również kalendarz spotkań oraz obowiązki  spoczywające na poszczególnych krajach partnerskich wynikające z naszego wspólnego edukacyjnego przedsięwzięcia.

           Czas ten bez wątpienia był okazją do wymiany doświadczeń i poczynienia obserwacji związanych z funkcjonowaniem szkół szpitalnych w Hiszpanii. Odwiedziliśmy bowiem aż dwie placówki tego typu w Alicante - goszczącą nas szkołę Unidad Pedagogica Hospitalaria San Juan De Alicante oraz Unidad Pedagogica Hospital General Universitario de Alicante.

           

          Podczas trzeciego dnia wizyty miałyśmy okazję przedstawić naszą placówkę – jej historię, specyfikę oraz codzienne funkcjonowanie przed lokalną publicznością. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich   nasza prezentacja audiowizualna oraz dwa filmy, w tym jeden przygotowany przez uczniów liceum.

           

                      Nasi gospodarze zorganizowali nam również atrakcje w postaci zwiedzania zamku Santa Barbara - zabytkowej średniowiecznej warowni stanowiącej dominantę panoramy miasta oraz udział w tradycyjnym, hiszpańskim tapas podczas lunchu. Gościnność i ciepło emanujące od naszych hiszpańskich kolegów urzekło nas na równi z tamtejszym słońcem.

           

          Czas ten, mimo intensywności i natężenia pracy, był dla nas czasem obfitującym w wiele niezapomnianych wrażeń i pozostawił poznawczy niedosyt i pragnienie, by kiedyś powrócić do malowniczego Alicante.

           



           

           

          Sprawozdanie z działań w ramach Projektów Erasmus +  

          w pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018

           

           

           

          W minionym semestrze:

           

           

          - Odbyły się dwie wizyty partnerskie – we Francji („Job shadowing”) i Hiszpanii („Dr.Play”), z których sprawozdania zostały umieszczone na stronie internetowej szkoły, a fotorelacje przedstawiono podczas rady pedagogicznej w listopadzie  2017 r.

           

          - Opracowano materiały promocyjne dotyczące naszej szkoły w języku angielskim (folder).

           

          - W grudniu i styczniu odbyły się videokonferencje z przedstawicielami szkół partnerskich z Hiszpanii i Portugalii w ramach projektu „Dr.Play”.

          W konferencjach wzięli udział nauczyciele i uczniowie szkół partnerskich.

           W grudniu złożyliśmy życzenia świąteczne, a uczniowie naszej szkoły zaśpiewali tradycyjne polskie kolędy i opowiedzieli o tradycjach bożonarodzeniowych. W styczniu ze pośrednictwem Skype’a zaprosiliśmy nauczycieli i uczniów z Portugalii i Hiszpanii na wizytę do Poznaniu,  uczniowie z oddziału onkologicznego szpitala w Alicante zaśpiewali  piosenkę

          i zaprezentowali nam swoją placówkę.

           

          -Założono stronę projektu Dr.Play na platformie e-twinning i portalu społecznościowym Facebook, na której na bieżąco umieszczane są informacje

          i zdjęcia dotyczące projektu.

           

          - Przygotowano tradycyjne gry edukacyjne i zabawy, które przetłumaczono na język angielski.

           

          - Opracowywano słownik dotyczący pojęć z zakresu anatomii, medycyny, sportu w języku angielskim oraz językach krajów partnerskich.

           

          - Umieszczono pytania do quizu dotyczącego wiedzy o ludzkim ciele, sporcie

           i grach na platformie projektowej.

           

          - Uczniowie naszej szkoły przygotowują plansze będące ilustracjami do gier oraz opisy plansz w języku angielskim.

           

          -  Obecnie trwają  przygotowania do spotkania nauczycieli i uczniów w ramach projektu Dr.Play  w Poznaniu w dniach 12-16 marca br. (opracowanie planu wizyty) oraz  spotkania w ramach projektu „Job shadowing” w dniach 19-23  marca br. w Newcastle .

           


          12.03.2018

          ERASMUS +, DZIEŃ 1: Przyjazd gości z Hiszpanii i Portugalii

           

          Zaczęło się! W ramach jednego z dwóch programów Erasmus +, w których od początku roku szkolnego aktywnie uczestniczymy, organizując kolejne wyjazdy zagraniczne, tym razem przyjęliśmy europejskich gości u siebie! Dziś przybyli do nas Hiszpanie i Portugalczycy, którzy zostaną w Poznaniu przez cały tydzień, by bliżej zapoznać się z funkcjonowaniem naszej szkoły.

          Hiszpanie przylecieli już w nocy, w związku z czym przed południem zjawili się w szkole. Dziś zaprezentowaliśmy im nasze sale mieszczące się w budynku szpitala oraz salę dzienną oddziału II E, gdzie wychowawcy przygotowali atrakcje dla najmłodszych gości. Koordynatorka projektu, p. Renata Truszkowska, zaprezentowała gościom stronę internetową naszej szkoły oraz wprowadziła ich w podstawy jej funkcjonowania.

          Wieczorem spotkaliśmy się w jednej z restauracji Starego Miasta na oficjalnej kolacji powitalnej, na którą – prosto z trasy – zdołali dołączyć również Portugalczycy.

          Dla naszych zagranicznych gości w postaci nauczycieli, uczniów, a nawet rodziców, przygotowaliśmy rozmaite atrakcje na cały tydzień pobytu; w kolejnych dniach można się więc spodziewać dalszych relacji.

           

          13.03.2018

          ERAMSUS +, DZIEŃ 2: Bimbą przez Poznań

           

          Dzisiejszego ranka w szkole zjawili się wszyscy nasi goście z Hiszpanii i Portugalii. Rozpoczęliśmy od spotkania organizacyjnego, na którym mogliśmy poruszyć kwestie związane z funkcjonowaniem placówki, odpowiedzieć na pytania obcokrajowców oraz wymienić się doświadczeniami. Następnie z dorosłą częścią delegacji udaliśmy się na zwiedzanie całego szpitala, nie tylko jego części szkolnych. W tym czasie młodzież ponownie miała zapewnione zajęcia na oddziale II E, gdzie sprawy toczyły się niezwykle dynamicznie – uczniowie obsługiwali trzy stanowiska artystyczne, które stanowiły istną manufakturę wielkanocnych i wiosennych dekoracji. Dzięki padającemu co jakiś czas hasłu: „Zmiana!” (w stosownej wersji językowej), każdy miał okazję odwiedzić wszystkie „stacje produkcyjne”.

          Po powrocie ze zwiedzania Portugalczycy zaprezentowali nam przygotowane przez siebie interaktywne gry edukacyjne, które przetestowali wolontariusze z naszej placówki.

          Gwoździem dzisiejszego programu niewątpliwie był jednak przejazd bimbą po Poznaniu. I to nie byle jaką bimbą, lecz bimbą wycieczkową! O wyznaczonej godzinie podjechała ona na nasz przystanek (Kosińskiego), gdzie staliśmy już zwarci i gotowi, bo tramwaje na spóźnialskich nie czekają! Nawet te wycieczkowe. Tak oto zdołaliśmy wraz z Hiszpanami, Portugalczykami oraz delegacją naszych uczniów obejrzeć najważniejsze miejsca w Poznaniu z okien tramwaju, w asyście niezwykle charyzmatycznego przewodnika, który porwał wszystkich swoimi opowieściami.

          Zwiedzanie zakończyliśmy lunchem w pobliżu Placu Wolności.

           

           

          14.03.2018

          ERASMUS +, DZIEŃ 3 – Dzień Patrona, warsztaty artystyczne, turnieje sportowe

           

          Tak się złożyło, że nasze doroczne święto Dnia Patrona Szpitala przypadło tym razem na czas, w którym gościmy Portugalczyków i Hiszpanów, co sprawiło, że świętowaliśmy jeszcze bardziej uroczyście niż zwykle. Ze względu na uroczystość, dzisiejszy dzień był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

          Rano zebraliśmy się w szpitalnej sali wykładowej im. prof. Raszei, na obchodach IX Uczniowskiej Sesji Naukowej, poświęconej patronowi naszego szpitala, prof. Wiktorowi Dedze. Uroczystość uświetniło kilka istotnych punktów programu, tj. program artystyczny przygotowany przez licealistów („Europejczyk” – rzecz o europejskich doświadczeniach prof. Degi, z fragmentami oryginalnej autobiografii), występ dzieci z oddziałów szpitalnych (Stanisław Jachowicz, „Pan kotek był chory”), prezentacja sylwetki patrona szpitala, a przede wszystkim – wykład gościa specjalnego, prof. Jerzego Garstki, anestezjologa, który przez lata współpracował z prof. Wiktorem Degą, a ponadto ma na swoim koncie liczne dokonania w zakresie szeroko pojętych działań mających na celu zmniejszenie bólu pacjenta. Ze względu na obecność zagranicznych gości na widowni, część uroczystości odbyła się w j. angielskim (w tym gł. wykład prof. Garstki), można też było usłyszeć ze sceny kilka zdań po hiszpańsku i kilka słów po portugalsku.

          Po uroczystości można było zapoznać się z przygotowaną wystawą kronik szkolnych z przekroju lat działalności placówki (prof. Garstka dokonał wpisu w kronice bieżącej). Wyznaczone delegacje uczniów udały się do miejsc upamiętnienia prof. Degi, by złożyć tam symboliczne róże.

          Po uroczystej części tego dnia przyszła pora na sporą dawkę ruchu! Tę dynamiczną część środy zainaugurowali Hiszpanie, którzy przygotowali dla nas prezentacje zainteresowań poszczególnych uczniów, a prezentacjom tym towarzyszyła niemała doza interaktywności. Kolejne osoby włączały się do symulacji ćwiczeń karate, tańca w stylu Michaela Jacksona, a także twórczych działań plastycznych.

          To jednak był dopiero początek ruchu. Swoją młodzieńczą energię wszyscy mogli w pełni spożytkować podczas popołudniowego turnieju darta i piłkarzyków, który dostarczył wielu emocji. Jakby tego było mało, ze sportowego rozpędu wieczorem udaliśmy się z naszymi gośćmi na bowling. O dziwo wszyscy mieli jeszcze dość energii nie tylko, by utrzymać kule, ale nawet, by zdobywać punkty i zasłużone tytuły zwycięzców.

          Nie da się ukryć, że mamy za sobą niezwykle intensywny dzień, uroczysty i sportowy zarazem. To jednak wciąż nie koniec polsko-hiszpańsko-portugalskich doświadczeń!

           

          15.03.2018

          ERASMUS +, DZIEŃ 4: Koziołki i Brama Poznania

           

          Dzień standardowo rozpoczął się spotkaniem organizacyjnym z naszymi gośćmi z Hiszpanii i Portugalii – wszak dialog oraz wymiana doświadczeń dydaktyczno-wychowawczych są kluczem naszej współpracy.

          Harmonogram późniejszych działań został odrobinę zmodyfikowany przez nagłą i nieodpartą chęć zobaczenia słynnych poznańskich koziołków, jaką wykazała część naszych gości z zagranicy. W tym celu podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna udała się na Stary Rynek, w celu obejrzenia na własne oczy trykających się w południe zwierzęcych symboli naszego miasta oraz zakupu pamiątek; druga została w szkole, by gimnastykować mózg podczas tak przyjemnej aktywności, jak układanie puzzli.

          Ledwo pierwsza grupa wróciła ze spontanicznej wycieczki, już – wraz z pozostałymi – szykowała się do drugiej, bowiem zgodnie z harmonogramem, dziś mieliśmy zwiedzić Bramę Poznania. Zatem zwiedziliśmy! Interaktywne centrum przybliżające historię naszego miasta jest świetnie przygotowane na przyjmowanie zagranicznych turystów, w związku z czym mogliśmy liczyć na kompleksową obsługę w językach, którymi posługują się nasi goście. Zainspirowani opowieściami o Ostrowie Tumskim, po wyjściu z Bramy Poznania udaliśmy się na spacer po dzisiejszej wersji tej części Poznania.

          Jako że przed nami został już tylko jeden dzień spędzony z Hiszpanami i Portugalczykami, dzisiejszy wieczór stanowił ostatnią okazję do zjedzenia wspólnej kolacji. W związku z tym spotkaliśmy się w restauracji na pożegnalnym posiłku, gdzie okazało się, że nikomu nie spieszy się do domu. Kolację należy uznać za udaną.

           

          16.03.2018

          ERASMUS +, DZIEŃ 5: Spotkanie z alpinistą, Palmiarnia Poznańska, pożegnanie gości

           

          To już ostatni dzień wizyty naszych gości z zagranicy! Zanim doszło do pożegnania, zdołaliśmy jednak jeszcze całkiem sporo zdziałać! Rano przybyli do nas goście specjalni – alpinista, który kilka miesięcy temu po raz pierwszy opowiadał nam o swoich wyczynach, wraz z synem, któremu zaszczepił swoją pasję. Dzięki dobremu przygotowaniu nie tylko w języku polskim, ale i angielskim, tym razem w spotkaniu wzięli udział nie tylko nasi uczniowie, ale również goście z zagranicy.

          Następnie młodzież obejrzała anglojęzyczne filmy prezentujące Poznań i Polskę z punktu widzenia zagranicznych turystów. W tym samym czasie pożegnali się z nami Hiszpanie, którzy gościli u nas przez cały tydzień. Portugalczycy zostali jeszcze przez kilka godzin.

          Z pozostałą częścią gości udaliśmy się do Palmiarni Poznańskiej, aby przed (znów!) narastającym polskim chłodem uciec prosto w tropiki! Zarówno drzewa, dzięki którym mamy kakao, banany, melony czy ananasy, jak i chętne do karmienia kolorowe ryby przyniosły nam radość i wytchnienie po tym intensywnym tygodniu.

          Tuż po zwiedzeniu palmiarni pożegnaliśmy się również z Portugalczykami. Tak oto dobiegł końca tydzień, w którym gościliśmy mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, którzy przywieźli nam mnóstwo słońca, jakiego brakowało w tym czasie w naszej części Europy. DZIĘKUJEMY!

           

          Relacja ze spotkania w ramach projektu „Dr. Play”  w Vila do Conde - Porto

          w dniach 19 - 26.06. 2018 r.

                

           W ostatnich dniach roku szkolnego odbyło się trzecie spotkanie przedstawicieli krajów partnerskich – Polski, Hiszpanii i Portugalii. Tym razem gościła nas piękna Portugalia.

          Spotkania odbywały się w szkole Agrupamento de Escolas Dr. Carlos Pinto Ferreira mieszcącej się w malowniczej miejscowości Vila do Conde, należącej do dystryktu Porto.

          W pierwszym dniu wizyty uczniowie przywitali nas radosnym śpiewem znanych portugalskich piosenek. Obecne były również tamtejsze władze, które pogratulowały wszystkim (z dziećmi na czele) prężnych działań w ramach prowadzonego projektu.

          Podczas spotkań omawiano i podsumowano realizację zaplanowanych zadań. Rozmawiano na temat ewentualnych zmian związanych ze strona internetową „Dr. Play”. Zastanawiano się, jakie modernizacje można wprowadzić w drugim roku działania projektu.

          Przedstawiciele krajów przedstawili i omówili działania, jakie przeprowadzili w swoich placówkach, np. film pokazujący wizytę nauczycieli i dzieci w Poznaniu. Został on pięknie zmontowany z filmików i zdjęć; bardzo nas wzruszył. 

          Ustalono kalendarz spotkań na następny rok.

          Po kilku dniach pracy czekała nas atrakcja związana z obchodzonym świętem patrona Porto, Sao Joao. Już w poprzednich dniach, chodząc po ulicach miasteczek mieszczących się na obrzeżach Porto, podziwialiśmy przyozdobione ulice, domy i ludzi składających sobie życzenia z okazji tego święta.

          Tak też 23 czerwca przenieśliśmy się do Porto, nad rzekę Douro w pobliżu mostu Ponte Dom Luis I, jednej z charakterystycznych budowli miasta, gdzie rozpościerają się widoki na całe miasto zapierające dech w piersiach. Mieliśmy okazję uczestniczyć w Festa de Sao Joao. Portugalczycy, celebrując to święto, bawią się cały dzień i całą noc. Tradycją tego święta jest stukanie plastikowym młotkiem po głowach znajomych i przechodniów - "na szczęście". Niegdyś dokonywano tego kwiatem czosnku, ale obecnie jest to rzadszy widok. Kolejny zwyczaj to wypuszczanie w niebo papierowych balonów, ogrzewanych ciepłym powietrzem. Największą atrakcją tego dnia był pokaz sztucznych ogni, który odbył o północy. Trwał tylko 15 minut, ale ponoć uważany jest za jeden z najlepszych na świecie.

          Po pokazie ludzie bawią się nadal, aż do samego rana. Bardziej wytrzymali, głównie młodzi ludzie, udają się do Foz do Douro, aby obejrzeć wschód słońca nad Oceanem Atlantyckim. My, pełni wrażeń, zmęczeni, pokonując tłumy ludzi powróciliśmy do swoich hoteli.

          Nasycone wrażeniami, widokami, a przede wszystkim usatysfakcjonowane z dotychczasowej efektywnej współpracy z krajami partnerskimi dziękujemy gospodarzom za miło spędzony czas.

           

           

           

                                                                                                Poznań, 21 czerwca 2018 r.

           

           

           

           

          Sprawozdanie z działań związanych z projektami Erasmus + :

          „Job shadowing” i „Dr.Play”

          w II semestrze roku szkolnego 2017/2018

           

           

           

                 

          W ramach projektu Job shadowing odbyło się kolejne – po wizycie we Francji spotkanie krajów partnerskich w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Miało ono miejsce od 19 do 23 marca br. Nauczyciele z Polski, Belgii i Francji mieli okazję obserwować zajęcia w czterech szkołach funkcjonujących pod wspólną nazwą Newcastle Bridges School. Przyglądano się mi .in. lekcjom języka angielskiego, matematyki, plastyki czy zajęciom z dramy. Nie zabrakło wymiany doświadczeń, owocnych dyskusji oraz atrakcji turystycznych czy kulinarnych.

           

           

                   Natomiast w ramach drugiego projektu zatytułowanego „Dr.Play” odbyło się, również w marcu (12-16) , spotkanie partnerskie w Poznaniu. Gościliśmy liczną, bo 17- osobową grupę nauczycieli, rodziców, dzieci i młodzieży  z Hiszpanii i Portugalii. Program obfitował w liczne atrakcje związane ze zwiedzaniem naszego miasta, jak i specyfiką pracy naszej placówki. Uczestnicy projektu – zwłaszcza najmłodsi – udowodnili, że bariery kulturowe i językowe są jedynie stereotypem nie mającym odzwierciedlenia w rzeczywistości. Integracja i współpraca przy obopólnej sympatii – tak można podsumować to niezwykle intensywne spotkanie.

                 

           

              W ramach działań związanych z „Dr.Play” systematycznie przygotowywane są materiały opracowywane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli, które następnie zamieszczane są na platformie projektowej. Są to m.in. tradycyjne gry i zabawy, zagadnienia dotyczące anatomii i funkcjonowania ludzkiego ciała oraz specjalistyczne słownictwo w czterech językach- polskim, portugalskim, hiszpańskim i angielskim.

           

          Obecnie rozpoczęło się spotkanie nauczycieli krajów partnerskich w Portugalii, które potrwa do 26 czerwca br. Nasz kraj reprezentują panie: Renata Truszkowska oraz Izabela Seyna-Falkowska.

           

                         Ta wizyta kończy rok wytężonej, ale i pełnej wrażeń, wynikających z bogactwa międzykulturowych doświadczeń, pracy. W przyszłym roku szkolnym czeka nas ostatni  - i zapewne nie mniej owocny -  rok spotkań i działań w ramach projektów  Erasmus +.

           

           

           


          Zagrajmy i … wygrajmy z Dr.Playem !

           

          Uczniowie naszego liceum testowali gry i zabawy interaktywne podarowane nam przez portugalskich partnerów projektu Erasmus + „DR. PLAY”. Gry w przystępny i atrakcyjny sposób umożliwiały sprawdzenie wiedzy z  anatomii i zawiłości funkcjonowania ludzkiego ciała. Licealiści z upodobaniem i radością realizowali skuteczną zasadę uczenia się poprzez zabawę. Tym sposobem powtórka i uzupełnienie wiedzy z biologii stała się czystą przyjemnością. Urozmaiceniem i rozrywką była dla nich z kolei gra polegająca na rozpoznawaniu melodii z dzieciństwa. Wszyscy bawili się świetnie wspominając przedszkolne czasy. Plastyczne talenty naszych uczniów zrealizują się zapewne podczas  konkursu na plakat promujący projekt Dr. Play – Erasmus + ,który potrwa do końca października 2018 roku. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.  

          Album ze zdjęciami

           


           

          Wizyta partnerska w ramach programu Erasmus+  Dr. Play  w Poznaniu

          Rozstrzygnięcie konkursu na plakat „Dr. Play Project”

           

           

                               W dniach 6 - 9 listopada br. gościliśmy po raz drugi w naszym mieście nauczycieli z Hiszpanii i Portugalii.

          W czasie wizyty partnerskiej goście uczestniczyli w terapii zajęciowej na Oddziale Dziennego Pobytu dla Młodzieży w Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu im. Jana Pawła II  w Poznaniu. Uczniowie prezentowali prace plastyczne przedstawiające symbole naszej małej i dużej Ojczyzny oraz wykonywali związane z tym zadania. Tematyka zapowiadała zbliżający się jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz lokalne święto – urodziny ul. Św. Marcin. Kontynuacją naszej lokalnej tradycji była wizyta w Muzeum Rogala, podczas której mogliśmy uczestniczyć w warsztatach kulinarnych i delektować się smakiem świętomarcińskich rogali. Było pysznie !Pracowaliśmy nad stroną internetową projektu Dr.Play i omawialiśmy nasze przedsięwzięcia i plany związane z zadaniami projektowymi. Na zakończenie wizyty nasi goście mogli wziąć udział  w akademii z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowanych przez nauczycieli i młodzież naszej szkoły. Kulminacyjnym punktem wizyty, który wywołał duże emocje, było rozstrzygnięcie konkursu na plakat „Dr. Play Project”. 

          Jury miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie. Ostatecznie na podium pojawiły się prace :

          I miejsce –  Alicja Lepka ,

          II miejsce – Monika Łasecka,

          III miejsce – Adam Napierała, Kacper Donaj, Oskar Narożny (praca zbiorowa).

          Wyróżniona została natomiast wspólna praca Julii Borkowskiej i Kingi Szczerby.

           

           

           


           

          Sprawozdanie z wizyty programu Erasmus +

           KA2 Dr Play

            W dniach 4- 6 lutego 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu programu Erasmus + Dr Play – „ Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk”, tym razem w szkole Ecola dr Carlos Pintos Ferreira w  Jungueira w Portugalii. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich krajów partnerskich, czyli Hiszpanii, Polski i Portugalii, gospodarza spotkania.

          Celem naszej wizyty było przedstawienie realizacji zadań podjętych w ramach projektu i zaprezentowanie przez wszystkich uczestników krajów partnerskich przygotowanych wcześniej materiałów . Zaczęliśmy od przedstawienia efektów dotychczasowych działań ( gry dziecięce, międzynarodowy, wykonany przez uczniów, słownik terminów medycznych, tematyczne prace plastyczne, telekonferencje uczniowskie online  itp. ) oraz korzyści z nich wynikających. Ponadto przedstawiono wizualizację przygotowywanej  strony internetowej projektu, która była wynikiem wspólnej pracy uczestników projektu. W wyniku konstruktywnych dyskusji podsumowano dotychczasowe działania i zaproponowano następne na spotkanie w Alicante.

          Oprócz spotkań roboczych mieliśmy okazję uczestniczyć w Dniu Patrona Szkoły, w którym udział brali również przedstawiciele władz gminnych i oświatowych regionu. Było wspólne odśpiewanie hymnu szkoły, zwiedzanie całego kompleksu szkolno-sportowego, uczestnictwo w kiermaszu przygotowanym przez uczniów i nauczycieli, a przede wszystkim w różnorodnych lekcjach i zajęciach z uczniami, m.in. grach planszowych . Dzięki temu mieliśmy okazję i możliwość poznać warsztat i metody pracy naszych portugalskich kolegów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt wspaniałej, konstruktywnej atmosfery nauczania  jaka panuje  w szkole w Vila do Conde i widocznego zaangażowania uczniów w podejmowanych przedsięwzięciach. Bardzo ważnym momentem było uczestnictwo w prezentacji robota Dr Play przygotowanym wspólnie przez uczniów i nauczycielkę informatyki. Zaprezentowano szerokie możliwości edukacyjne robota realizującego działania projektu Dr Play, wzbudzając aplauz zarówno u uczniów, nauczycieli  jak i przedstawicieli władz oświatowych.

          Aspektem kulturowym wyjazdu było wspólne poznawanie ważnych dla regionu miejsc . Zwiedziliśmy niezwykłe Muzeum Koronek , Bobin Laces, gdzie poznaliśmy koronczarki i ich dzieła, statek – muzeum, w którym przewodnik bardzo poglądowo przybliżył dzieje i historię słynnej portugalskiej dominacji na morzach i oceanach, oglądaliśmy stare , portugalskie domy ze słynnymi azulejos- dziedzictwem kulturowym kraju oraz degustowaliśmy specjały kuchni portugalskiej.

          Uważam, że w pełni zrealizowane zostały cele wizyty, które bezpośrednio wynikają z celów projektu Dr Play, czyli podniesienie jakości pracy szkoły poprzez nowe rozwiązania zaobserwowane w szkołach partnerskich , poznanie odmiennych , funkcjonujących tam, systemów edukacyjnych, poprawę znajomości języków obcych, poszerzanie horyzontów myślenia . Wizyta w Jungueira spełniła te założenia  i z pewnością przyczyniła się do podniesienia europejskiego wymiaru naszej szkoły.

           


          „Otwórz umysł”, „myśl globalnie”, „nie bądź zamknięty na świat”. Tak wiele słychać wokół nas haseł zachęcających do korzystania z możliwości, jakie oferuje XXI wiek – czas, który zaciera granice i czyni świat bardziej dostępnym. Łatwo formułować hasła, jednak potrzeba chęci i zaangażowania, by wdrożyć je w życie.

          Erasmus + to program, który realizuje założenia XXI wieku. Oferuje on rzeczywiste możliwości nie tylko samego podróżowania po Europie, lecz przede wszystkim podróżowania świadomego, ukierunkowanego na wymianę doświadczeń z dziedziny szeroko pojętego szkolnictwa, czerpanie inspiracji z odmiennych systemów edukacji, bogacenie językowe i kulturowe.

          Erasmus + to program, który rzeczywiście otwiera umysły, czyni świat mniejszym, bardziej dostępnym i zrozumiałym; pomaga go oswoić. Poprzez wymianę dobrych praktyk pedagogicznych przyczynia się do intensywnego rozwoju placówek, które wdrażając zagraniczne innowacje, mogą szczycić się światowym poziomem.

          Przystąpiliśmy do projektu dwa lata temu, w roku 2017. Możemy czuć się wyróżnieni – w tamtym roku tylko trzy szkoły w Poznaniu otrzymały finansowanie projektu. W całej Polsce udało się to mniej niż trzydziestu procentom kandydujących szkół! To osiągnięcie i zaszczyt, że możemy już drugi rok współpracować z Anglią, Belgią, Francją, Włochami, Hiszpanią i Portugalią, poszukując nowych dróg niesienia kaganka oświaty.

          Nowe metody pracy, wiedza i umiejętności w zakresie nauczania i organizacji placówki oświatowej to tylko część korzyści, jakie przynosi nam udział w programie. Tym, czego naprawdę nie da się przecenić, są kompetencje społeczne, które rozwijają się dzięki przełamywaniu barier językowych, kulturowych i przestrzennych.

          Dlaczego wzięliśmy udział w projekcie? Bo byliśmy otwarci na wyzwania i rozwój. Jacy jesteśmy teraz, gdy projekt dobiega końca? Jeszcze bardziej otwarci na wyzwania i rozwój! Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zdobyliśmy wiedzę o innych systemach edukacyjnych, metodach nauczania, organizacji pracy, innowacyjnych rozwiązaniach. Jesteśmy bogatsi i żądni kolejnych doświadczeń na drodze naszego rozwoju.

          Erasmus otwiera umysły – to pewne. On je jednak również powiększa i uelastycznia. Czujemy się mądrzejsi, wiemy i rozumiemy więcej. I – co jest w tym wszystkim najpiękniejsze – teraz pragniemy jeszcze więcej! Jesteśmy gotowi na doświadczanie różnorodności świata, równanie we wszystkim do wysokiego poziomu, dalszą wymianę mądrości, bez zważania na granice i bariery.

          Jesteśmy solidarni. Jesteśmy obywatelami Europy, mieszkańcami świata. Tworzymy wspólnotę i potrafimy z niej korzystać.

          Dziękujemy ci, Erasmusie!

          Dziękujemy ci, Erasmusie!


                                                  Sprawozdanie ze spotkania

           kończącego projekt Erasmus+ „Dr.Play”

          w Alicante w Hiszpanii w dniach 19-26 maja 2019 r.

          Stare porzekadło mówi, że „wszystko, co dobre, szybko się kończy”. I w myśl tej zasady dobiega końca jedyny w swoim rodzaju projekt Erasmus + oparty na współpracy między szkołami szpitalnymi i szkołą ogólnodostępną  -  „Dr.Play”. Ostatnie spotkanie nauczycieli i uczniów z Portugalii, Polski i Hiszpanii odbyło się w słonecznym hiszpańskim Alicante  na wybrzeżu Costa Blanca. Nasi gospodarze przyjęli nas niezwykle ciepło i serdecznie – w iście południowym stylu. Zorganizowali program pełen atrakcji i emocji związanych ze sportową rywalizacją. Naszą szkołę reprezentowali licealiści – Monika, Hania i Mateusz. Podczas tygodniowego pobytu odwiedziliśmy dwie szkoły szpitalne :  Hospital Sant Joan D’Alacant  i  UPH Hospital General de Alicante School oraz zaprzyjaźnioną z nimi szkołę ogólnodostępną School L’Albufereta. Tam dzieci i młodzież zintegrowały się w zabawach,  grach sportowych i strategicznych. Przygotowano też dla nas smaczny i obfity poczęstunek.

          Koordynatorzy i nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym projekt. Sporo  zwiedziliśmy – spędziliśmy kilka godzin i zjedliśmy lunch na zamku Santa Barbara, który jest malowniczo położoną wizytówką miasta. Czekał tam na nas anglojęzyczny przewodnik oraz specjalni goście w strojach piratów, którzy uatrakcyjnili nasz pobyt i chętnie pozowali do zdjęć. Widoki na panoramę miasta ze szczytu, znajdującego się na wzgórzu, zamku zapierają dech w piersiach i należą do najpiękniejszych w okolicy. Następnie, z kolejnym przewodnikiem, spacerowaliśmy po urokliwych wąskich uliczkach starego miasta chłonąc atmosferę słonecznego Alicante. Byliśmy również w muzeach :  Patronal Party Museum z monumentalnymi, barwnymi figurami charakterystycznymi dla regionalnej kultury, Muzeum Turron specjalizującym się w nugatowych i czekoladowych słodkościach oraz Muzeum Titanica, gdzie znajduje się rekonstrukcja legendarnego statku. Odwiedziliśmy również miejscową Straż Pożarną i przywitaliśmy się z lazurowym morzem i plażą. Niezapomniane chwile spędziliśmy również w Real Club of Regatta Alicante – ekskluzywnym i elitarnym klubie regatowym. Tam młodzież z Hiszpanii, Portugalii i Polski uczestniczyła w zajęciach sportowych przygotowujących do wypłynięcia w godzinny rejs po morzu. Po żeglarskiej przygodzie z wiosłowaniem w roli głównej mogliśmy odpocząć podczas wystawnego lunchu w restauracji klubu. Skosztowaliśmy typowego hiszpańskiego tapas w najbardziej wyrafinowanym wydaniu. Było pysznie !

                      Podczas pożegnania nie obyło się bez wzruszeń, wspólnych zdjęć i wymiany podarunków. Będzie to dla nas - uczniów i nauczycieli niezapomniana przygoda i lekcja życia. Niech żyje w nas Dr. Play i jego duch !

           

          Obejrzyj film>>>> Alicante_Erasmus_.mp4

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 111 w Poznaniu
      • Dyrektor Renata Kaczmarek 509361862 Sekretariat Zespołu Szkół ul. Św. Jerzego 6/10 tel. 516188984
      • ul. 28 Czerwca 1956r. nr 135/147 61-545 Poznań Księgowość i płace: tel. 61 8310255 Poland
      • ZSSszkola111/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych